Milli Güvenlik Kurulu bugün toplanıyor

Milli Güvenlik Kurulu 2 ay aranın ardından bugün bir araya gelecek. Yüksek Askeri Şura'da emekliye sevk edilen komutanlar toplantıya son kez katılacak.

Milli Güvenlik Kurulu bugün toplanıyor

Yaklaşık 2 ay aranın ardından Beştepe'de yeniden toplanacak olan Milli Güvenlik Kurulu'na (MGK) Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlık edecek.

Terörle mücadelede son durum masaya yatırılacak

Toplantıda, Irak ve Suriye'nin kuzeyinde yürütülen terörle mücadele operasyonları başta olmak üzere, stratejik, bölgesel ve ulusal güvenlik konularının ele alınması bekleniyor.

Hudut güvenliği

Sınır güvenliği kapsamında yürütülen faaliyetlerin de toplantıda ele alınacak önemli başlıklar arasında yer alması, PKK/KCK-PYD/YPG, FETÖ ve DEAŞ başta olmak üzere tüm terör örgütlerine karşı gerçekleştirilen operasyonların toplantıda görüşülmesi planlanıyor.

Suriye'de yaşanan gelişmeler görüşülecek.

Bir önceki MGK'da ele alınan Suriyeli sığınmacıların ülkelerine dönüşü hakkında gelinen son durum değerlendirilecek.

Karadeniz Tahıl Koridoru

Rusya-Ukrayna savaşındaki son durum da yine masadaki başlıklar arasında yer alacak.

Rusya'nın çekilmesiyle son bulan tahıl sevkiyatı konusunun da görüşülmesi bekleniyor.

Doğu Akdeniz ve Kıbrıs

Ege, Kıbrıs ve Doğu Akdeniz'deki gelişmelerin de değerlendirileceği toplantıda, Türkiye ve KKTC'nin, Doğu Akdeniz'de uluslararası hukuktan kaynaklanan haklarının korunmasına yönelik çalışmaların görüşülmesi öngörülüyor.

İki komutan son kez katılıyor

YAŞ kararlarıyla Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Musa Avsever yaş haddinden, Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Atilla Gülan ise kadrosuzluk nedeniyle emekliye sevk edilmişti.

İki komutan da MGK'ya son kez katılacak.

Güncelleme Tarihi: 10 Ağustos 2023, 12:29
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER