İsrail-Filistin savaşında son dakika: İsrail, BM'ye 24 saat süre verdi

Hamas'ın harekatı sonrası İsrail'in başlattığı hava saldırıları devam ediyor. Karşılıklı bombardımanlar sürerken, siviller saldırıların gölgesinde hayatta kalmaya çalışıyor. İşte bölgede gün içinde yaşanan gelişmeler.

İsrail-Filistin savaşında son dakika: İsrail, BM'ye 24 saat süre verdi

Hamas'ın askeri kanadı İzzeddin el-Kassam Tugayları, İsrail'e yönelik "Aksa Tufanı Operasyonu"nun ardından İsrail Başbakanı Netanyahu, "Savaştayız." açıklamasını yaptı. İsrail, Hamas'a savaş ilan ederken, Gazze'ye hava saldırıları başlattı. İsrail'in Gazze'ye saldırılarında 1356 Filistinli vefat ederken, Hamas'ın saldırılarında ise 1300 İsrailli öldü. Tel Aviv yönetimi, Hamas'ın sızdığı ve ele geçirdiği 8 noktayı da geri alamadı.

İsrail'le Hamas arasındaki savaşta bugün yaşananlar saat saat şu şekilde:

İSRAİL'DEN BM'YE 24 SAAT SÜRE

08.08: İsrail ordusu, Birleşmiş Milletler'e, Gazze'nin kuzeyindeki 1 milyondan fazla kişinin bölgenin güneyine götürmesi için 24 saat süre verdi. BM ise, İsrail ordusunun Gazze nüfusunu yerinden ayrılmaya zorlamasının çok yıkıcı sonuçları olacağını bildirerek, karardan vazgeçmesini istedi:

"İsrail 1.1 milyon sivilin 24 saat içinde Gazze Vadisi'nin güneyine geçmesini istiyor. Böyle bir tahliye imkansızdır. Çok yıkıcı insani sonuçlara yol açar. BM güçlü bir şekilde İsrail ordusunun bu yönde talimatına karşı çıkıyor. BM olarak; böyle bir emrin geri çekilmesini istiyoruz. Yoksa mevcut trajedi, felakete doğru gidecek."

GAZZE'YE 6 GÜNDE 6 BİN BOMBA ATILDI

07.50: İsrail, 7 Ekim'den bugüne kadar "Gazze'deki Hamas hedeflerine 4 bin ton ağırlığında 6 bin bomba attığını" açıkladı. İsrail Hava Kuvvetleri, hava saldırılarının 3.600'den fazla hedefi vurduğunu söyledi.

İRAN'DAN SERT iSRAiL MESAJI

07.16: İran Dışişleri Bakanı Hüseyin Emir Abdullahiyan, İsrail'in Gazze Şeridi'ne yönelik saldırılarına değinerek, "Gazze'yi tamamen kuşatma altına alıp vatandaşları bombalayıp savaş suçları işleyip karşılık verilmemesini bekleyemezler." dedi.ajanslar

Güncelleme Tarihi: 16 Ekim 2023, 14:31
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER