Hakan Fidan ile görüşen Sergey Şoygu, Rusya'nın tahıl anlaşması şartını açıkladı

Dışişleri Bakanı Hakan Fidan ile bir araya gelen Rusya Savunma Bakanı Sergey Şoygu, "Rusya'ya vaat edilen her şey yerine getirilirse tahıl anlaşması uzatılacak" şeklinde konuştu.

Hakan Fidan ile görüşen Sergey Şoygu, Rusya'nın tahıl anlaşması şartını açıkladı

Rusya ile Ukrayna arasındaki savaşın küresel gıda fiyatları üzerindeki etkisini azaltmak için Birleşmiş Milletler (BM), Türkiye, Rusya ve Ukrayna, 22 Temmuz 2022'de İstanbul'da düzenlenen törende Karadeniz Tahıl Girişimi Anlaşması'nı imzalamıştı.

Ancak Rusya, 17 Temmuz'da süresi dolan anlaşmadan çekilme kararı almıştı.

Türkiye'nin Rusya'yı anlaşmaya döndürme çabaları ise devam ediyor.

Rusya'dan anlaşma şartı

Dışişleri Bakanı Hakan Fidan, Rusya Savunma Bakanı Sergey Şoygu ile Rusya'nın başkenti Moskova’da bir araya geldi.

Türk ve Rus heyetlerinin de yer aldığı görüşmede tahıl anlaşması konusu ele alındı.

Şoygu, "Son aylarda yoğun çaba gösterdiğimiz anlaşma Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın girişimleriyle hayata geçirildi. Bu anlaşma, Rusya'nın kabahati nedeniyle askıya alınmadı. Eğer Rusya'ya vaat edilen her şey yerine getirilirse anlaşma uzatılacaktır. Fakat bunu yapmanın yeni koridorlar ve yeni kara güzergahları oluşturmaktan daha zor olduğu görülüyor" dedi.

Türkiye-Suriye ilişkileri de ele alındı

Rusya ve Türkiye arasındaki stratejik ortaklık konusuna değinen Şoygu, "Suriye'deki çalışmayla ilgili meseleler ve sizinle birlikte başlattığımız, bizim de yer aldığımız ve daha sonra İranlı meslektaşlarımızın da dahil olduğu Türkiye ile Suriye arasındaki ilişkilerin normalleşme projesidir. Bu, Türkiye ve Suriye'nin ve ayrıca Rusya tarihinin savunma bakanlarının istihbarat başkanlarının çok pratik, çok dünyevi ve beşeri sorunları çözmek için bir araya geldiği görüşmedir" ifadelerini kullandı.

"Kritik konularda başarıyla çalışıyoruz"

Dışişleri Bakanı Hakan Fidan ise "Sizinle uzun yıllardır en kritik konularda başarıyla çalışıyoruz ve her zaman siyasi olgunluk sergiledik. Bu, bize Rusya ile Türkiye arasındaki ilişkilerin ne derece derin ve stratejik açıdan uyumlu olduğunu gösteriyor" şeklinde konuştu.

Güncelleme Tarihi: 04 Eylül 2023, 12:03
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER