Gündeşli: Atanamayan Uzmanların sorunları çözülmeli

Atanamayan Uzmanlar Derneği Genel Başkanı Mustafa Gündeşli, atanamayan uzmanlar ile ilgili açıklama yaptı.

Gündeşli: Atanamayan Uzmanların sorunları çözülmeli

  Gündeşli yaptığı açıklamada, "Uzman Çavuşların 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu hükümleri çerçevesinde yapılan atamaları 3269 sayılı Uzman Erbaş Kanununun 5'inci maddesinin son fıkrası ile Uzman Erbaş Yönetmeliği hükümlerine göre yürütülmektedir. 3269 sayılı Uzman Erbaş Kanununun 5'inci maddesinin son fıkrasında ; "Uzman Erbaşların 657 sayılı Devlet Memurları Kanununun 92'nci maddesi hükmünden yararlanabilmeleri için en az yedi hizmet yılını tamamlamış olmaları gerekir." denilmektedir. Bu durumda Türk Silahlı Kuvvetlerinde en az 7 hizmet yılı süresini dolduran ve kendi isteği ile görevinden ayrılan Uzman Çavuşlar Kamu Kurum ve Kuruluşlarının boş Memur Kadrolarına atanma hakkına sahiptirler.2016 yılından önce göreve başlayan ve 2 yıl görev yapmaya mutakiben bırakmak zorunda kalan Uzman Çavuşlarda hak kaybına uğramıştır. Bu Uzman Çavuşların KAZANILMIŞ HAKLARIDIR. Lakin hak sahibi binlerce Kahraman Uzman Çavuş Kazanılmış Hakları olmasına rağmen yıllardır Kamuda Memurluk Kadrolarına atanamamaktadır. Kamu kurum ve kuruluşları Atanma taleplerine Personel Alımı Yapmıyoruz, Atanabileceğiniz boş kadromuz yoktur, hizmetinize ihtiyacımız yoktur, personel giderlerimiz fazladır vb şeklinde cevaplar vererek olumsuz yanıt vermektedirler” dedi.

Başkan Gündeşli açıklamasının devamında ise, “Yukarıda söz edilen kanun maddesinde atanma hakkında sadece usul belirtilmiş Vatan ve Millet için sahada canını ortaya koyarak görev yapan Kahramanların Atanma taleplerinin kurumlarca kabul edilmesi yönünde herhangi bir açıklama olmaması nedeniyle ve atama takdirinin Kurumların inisiyatifine bırakılması sebebiyle KAZANILMIŞ HAKKIMIZ olmasına rağmen ATANAMIYORUZ. Aynı üniforma altında terörle ve teröristlerle Kahramanca mücadele etmiş fakat Şehit ve Gazi olmuş Uzman Çavuşlar 3173 sayılı Terörle Mücadele Kanunu kapsamında; Şehit yakınları, Gazi ve Gazi yakınları Devletimiz tarafından Yılın belirli aylarında Kamu Kurum ve Kuruluşlarının boş Memur ve işçi kadrolarına hak sahipliğinin tespitinden sonra kura ile atandırılarak istihdamları sağlanmaktadır. Bu mücadele de bir şekilde sağ kalıp silah arkadaşlarının kanını yerde koymayan ilerleyen süreçte bir şekilde mesleğinden ayrılan Uzman Çavuşlar ise bir başlarına ellerinde bir kanun maddesi ile kurum kurum gezip Atanabileceği Atanma başvurusunu kabul edebilecek yer aramaktadır. Yaşanan mağduriyetin bitirilmesi ve Kahramanların haklarının teslimi için bir defaya mahsus olmak üzere 3173 sayılı kanunda belirtilen atama şeklinde yada 6191 sayılı kanuna tabi Sözleşmeli Erlerin kamuda istihdamı yönünde hazırlanan yönetmelik benzeri bir yönetmelik ile kamuda memuriyete Atanmalarının Devletimiz eliyle yapılmasını istiyoruz. Saygılarımla arz ederim” ifadelerini kullandı.

Van Bölge Gazetesi

Güncelleme Tarihi: 02 Aralık 2023, 16:10
YORUM EKLE
YORUMLAR
Gökhan Ceylan
Gökhan Ceylan - 5 ay Önce

#EskiUzmanÇavuşlar olarak sesimize ses olduğunuz için çok teşekkür ederiz

Samet AYDIN
Samet AYDIN - 5 ay Önce

#EskiUzmanÇavuşlar devlet eliyle atama bekliyor devletimiz bu kahramanları sahipsiz bırakmayacaktır buna inancımız tam

İNANDIK BAŞARACAĞIZ

Yasin At.
Yasin At. - 5 ay Önce

#EskiUzmanÇavuşlar Ve aileleri Adına destekleriniz için teşekkür ederim

Seyhan Karayavuz
Seyhan Karayavuz - 5 ay Önce

İNANDIK BAŞARACAĞIZ

Candan Polat
Candan Polat - 5 ay Önce

#EskiUzmanÇavuşlar ve aileleri olarak bizlere vermiş olduğunuz destekden dolayı çok teşekkür ederiz İNANDIK BAŞARACAĞIZ HAKKIMIZ

Serdar GEDİKLİ
Serdar GEDİKLİ - 5 ay Önce

Bizler bedel ödedik,
Bu vatana ayak basmasın diye düşman postalı.
Çatılmasın diye nazlı hilalin kaşları.
Kükreyen sellerin,zincir vurulamayan neferleri,
" #EskiUzmanÇavuşlar "

Kadir Sivaslı
Kadir Sivaslı - 5 ay Önce

#EskiUzmanÇavuşlar
ve aileleri olarak bizlere vermiş olduğunuz desteklerden dolayı çok teşekkür ederiz.
İnandık başaracağız.

Serdar Tarhan
Serdar Tarhan - 5 ay Önce

Eski uzman çavuşlara verdiğiniz destekten dolayı ATAUZDER ailesi olarak teşekkür ederiz memuriyet hakkımız


SIRADAKİ HABER