Erdoğan: Yeni bir müjdeyi Cuma günü vereceğiz

Cumhurbaşkanı Erdoğan petrol ve enerji konusunda Cuma günü Zonguldak'ta bir müjde vereceklerini söyledi.

Erdoğan: Yeni bir müjdeyi Cuma günü vereceğiz

    Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, TRT Haber - TRT 1 ortak yayınına katıldı

     Cumhurbaşkanı Erdoğan, TRT'de moderatörlüğünü Cengizhan Cevahiroğlu ve Betül Soysal Bozdağan'ın yaptığı yayında gazeteciler merve Şebnem Oruç, Hasan Öztürk ve Zafer Şahin'in gündeme ilişkin sorularını yanıtladı. 

AŞI PROGRAMI

Ciddi manada aşımız geliyor. Aşılarımızın gelişiyle birlikte 50-55 yaş üstüne de yoğun bir şekilde yapmaya başlayacağız. Aşılarla birlikte ciddi manada korunma sürecini tıbben de olmuş olacağız. Ben 3 aşımı oldum, bir de antikor yükseldi mi yükselmedi mi bununla ilgili adımı attım. Hamdolsun 2160'ı yakaladım.

YENİ ANAYASA

Şahsım ve heyetimle sayın Bahçeli ile görüşeyeceğiz. Anayasa çalışmamızı yapan ekiple bizim heyetimiz konuşacak bir değerlendirmemizi yapacağız 128 madde üzerinde. Bu çalışmayı yaptıktan sonra ilave edilmesi gereken çıkarılması gereken ne gibi maddeler vardır bunları konuşacağız. Tamam dediğimiz zaman da Devlet Bey'e de sunacağız. Cumhur İttifakı'nın bu ortak çalışmasıyla ne gibi eksikler var bunlara bakacağız. Ortaklaşa bir çalışmayı yürütelim istiyoruz. Adeta Anayasa Bilim Kurulu oluşturmanın gayreti içerisinde olduk. En geniş anlamda bir uzlaşı sağlayalım ve bunun neticesinde meydana gelen hazırlığımızı kalkıp Cumhur İttifakı'na ulaştıralım.

MUHALEFET TARAFINDAN YAPILAN ANAYASA ÇALIŞMALARI

Dağdaki PKK ile mi milli anayasa yapacağız, PKK'nın uzantılarıyla mı kalkıp Anayasa metni hazırlayacağız. Anayasa dediğimiz zaman milli ve yerli olması şart. Bu millet gayrıresmi bir anayasa istemez.

PARLAMENTER SİSTEM

Parlamenter demokrasi artık bizim için mazi oldu. Hiçbir istikrarı olmayan koalisyonlarla iç içe sürekli zararda olan dönemleri yaşadık biz. Koalisyonlar dönemine girmeyi milletimiz istemiyor.

ŞEHİR HASTANELERİ

Koronavirüs salgınında biz hızlı kararlar alabildik. Atatürk Havalimanının içinde biz 1008 odalı bir hastaneyi kurduk. Sancaktepe'ye de bir hastane yaptık. Bunlar 45 günde yapıldı. Bunların özelliği hızla yapılmış olmaları. Tıbbi en ileri teknolojiler buralarda mevcut. Şehir hastaneleri olmasaydı biz açıklarımızı gideremezdik. Salgında şehir hastaneleri önemli rol oynadı. Şehir hastaneleri örnek projedir. Etlik Şehir Hastanesini yıl sonuna kadar açacağız. Burası başkent. Başkente yakışan neyse onu yapacaksınız. Covid'le mücadelede Ankara Bilkent'teki hastanemiz birçok sorunu çözmemize yardımcı oldu. Sorarsan Ankara'nın kasaba olduğunu zannederler, büyükşehir olduğunu fark etmezler. Sancaktepe'nin dışında Anadolu yakasında bir şehir hastanesi de orada yapıyoruz.

"EN KISA SÜREDE DOKTOR AÇIĞINI KAPATACAĞIZ"

Rabbim hastane kapısına düşürmesin ama eksikliğini de vermesin. En güzelini yapmamız lazım ama bizim doktor açığını gidermemiz lazım. Geçenlerde bir doktor arkadaşımızı kendi hastası yaraladı. Onunla dün akşam görüştüm. Allah şifalar versin. En kısa sürede doktor açığımızı kapatmayı hedefliyoruz. Doktor açığında tıp fakültelerimize büyük iş düşüyor. 4 sac ayağımız var: eğitim, sağlık, adalet, emniyettir.

SATIN ALINAN AŞILARIN MALİYETİ

Diyorlar ya 128 milyar dolar nereye gitti? Merkez Bankasının parası nereye gitti diye sorulur mu? Bu kadar alt yapı, üst yapı, bu kadar geçirilen depremler, bu harcamaları nereden yaptınız diye sordular mı? Alt yapısı olmayan bir ülkenin üst yapısı da tehdid altındadır. O yüzden alt yapıya çok önem vereceğiz.

-MUHALEFETTE CUMHURBAŞKANI ADAYI KİM OLACAK? KILIÇDAROĞLU'NUN ADAYLIK İDDİALARI

Hayırlı olsun. Bizim sahada böyle bir tartışma, adım yok. Cumhur İttifakı'nda surum belli. Bahçeli bu konuda kararlarını başından beri açıkladı. Burada böyle bir sıkıntı yok. Sıkıntı diğer tarafta, onlar da bizi ilgilendirmiyor. Bu adımlarla ne yapacağız. Yeni anaysada ne gibi çalışmalar ortaya koyacağız? Bunu neticelendirip Sayın Bahçeli ve ekibine takdim edeceğiz. Birlikte yapacağımız çalışmayı tğm siyasi partiler ve tüm STK'larla daha sonra da milletimizle paylaşacağız. En ideale ulaşmanın gayreti içerisinde olacağız.

ABD İLİŞKİLERİ - BIDEN'IN SÖZDE ERMENİ SOYKIRIMI İFADESİ

ABD Başkanı Biden ile aramızda bir gerginlik var. Gerginliğin sebebi sözde Ermeni Soykırım kararı. 24 Nisan.. Artık bıktık ya her 24 Nisan'da aynı şey. Bırakalım bu işi tarihçiler çalışsın, siyasetçinin işi değil. Bu çalışmalar yapıldıktan sonra biz siyasetçiler olarak. üzerimize me düşüyorsa onu yapalım. Yıllar geçti Minsk üçlüsü yıllarca bir Azerbaycan-Ermenistan sorununu çözemedi. En sonunda Azerbaycan kendi göbeğini kendi kesti. NATO müttefiki olarak çalışmaları başlatalım. Ama ben yaptım oldu, soykırım olarak atacaksın önümüze kendi kendine karar vereceksin. Senden önceki başkanlar daha az mı biliyordu bu işi. NATO Zirvesi'nde tekrar bu konuyu gündeme getirmek işlerine gelmeyebilir. Ama biz aynı şeyi söyleriz.

ENERJİ KAYNAĞI MÜJDESİ AÇIKLAMASI

Petrol ve doğal gaz arama çalışmasını Cuma günü açıklayacağız. Cuma günü Zonguldak'ta Uzun Mehmet Camii aşılıçında açıklamayı yapacağız. Kanuni Sondaj gemisi ile bağlantımızı kuracağız. Kilyos limanının açılışını yapacağız. Aynı gün bir yeni çok modern maske fabrikasının açılışını yapacağız.

Güncelleme Tarihi: 01 Haziran 2021, 23:50
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER