Erdoğan, Biden görüşmesinin ardından açıklamalarda bulundu

Cumhurbaşkanı Erdoğan, ABD Başkanı Biden ile görüşmesi sonrası açıklama yaptı.

Erdoğan, Biden görüşmesinin ardından açıklamalarda bulundu

   Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile ABD Başkanı Joe Biden, NATO Zirvesi kapsamında, NATO Karargahı'nda bir araya geldi. 45 dakika süren bire bir görüşme ve sonrasında  Cumhurbaşkanı Erdoğan bir basın toplantısı düzenledi.

Erdoğan'ın açıklamasından satır başları:

  "Küresel istikrarın muhafazasında NATO'nun hem belirleyiciliği hem de üstlenmesi gereken sorumluluklar artmıştır.

 

Dönem, sorumluluktan kaçma değil, elini taşın altına koyma dönemidir.

 

Akdeniz'den Karadeniz'e, Avrupa'dan Asya'ya, NATO'nun sağladığı güvenlik şemsiyesine ihtiyaç duyulan her yerde ittifak aktif rol üstlenmelidir.

 

NATO'yu askeri bakımdan daha muhkem hale getirirken siyasi boyutunu da tahkim edecek adımların atılması yönünde kararlar aldık.

Türkiye'nin önceliklerini hassasiyetlerini müttefiklerimizin dikkatine sunduk.

Son günlerde İdlib'de terör saldırılarının artması, bölgedeki kaosu artırma girişimleridir. Türkiye, DEAŞ belasına karşı göğüs göğüse mücadele etmiş Suriye'nin güneyinden atmış tek NATO ülkesidir.  

Gerek zirve hitabımızda gerek ikili görüşmelerimizde, PYD/PKK'ya verilen desteğin artık sonlandırılması gerektiğini açıkça dile getirdik. Temennimiz, tüm müttefiklerimizin sığ siyasi hesapları artık bir yana bırakıp, Türkiye ile tam bir dayanışma sergilemesidir. Terör meselesinde örgütler arasında ayrım yapan, iyi terörist-kötü terörist sınıflamasına giden çarpık anlayış, mevcudiyetini ne yazık ki koruyor. Böyle ikircikli bir tavrın terörü yok edemeyeceği, bilakis terör örgütlerine cesaret vereceği açıktır.

Sınır ötesi operasyonlarımız sayesinde, 8 bin 200 kilometrekareden fazla alanı terörden arındırdık. Sığınmacılar konusunda Türkiye'ye verilen sözlerin birçoğu yerine getirilmemiştir.

Türkiye aldığı inisiyatiflerle NATO'nun sınırlarının ve müşterek çıkarlarımızın da savunucu olmuştur. 

Sayın Biden ile son derece yararlı ve samimi bir görüşme oldu, verimli bir işbirliğinin başlaması noktasında hemfikiriz. İki müttefike ve stratejik ortağa yakışır şekilde, doğrudan diyalog kanallarını, etkin ve düzenli şekilde kullanma konusunda mutabık kaldık.

Görüş ayrılıklarımızı ele aldık. Kapsamlı bir görüş alışverişi yaptık. Biden ile iş birliğimizi artıracağız. 

Türkiye ile ABD arasında çözümlemeyecek bir sorunun olmadığını düşünüyoruz.

(Yunanistan ile) Görüşmelerimizi gerekirse özel hattan yapmak suretiyle, 'Araya birilerini sokmamızın anlamı yok' kararına vardık.

S-400'de bizim düşüncemiz daha önce ne ise aynı düşünceyi sayın başkana ifade ettim"

Güncelleme Tarihi: 14 Haziran 2021, 21:28
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner5

banner4