Erciş'e jeotermal seralar kurulacak

Van-Erciş Tarıma Dayalı İhtisas Sera OSB Jeotermal Kaynak Sondaj ve Sıcak Su İletim Hattı Fizibilite Projesi'nin imza töreni gerçekleştirildi. Törende konuşan Van Valisi M.Emin Bilmez, "1000 dönümlük bir OSB kurulacak. Yaklaşık 40 tane büyük Çaldıran'daki gibi jeotermal seralar yapılacak. Yıllık ilimize inşallah 150 milyon civarında bir katma değer sağlayacak" dedi.

Erciş'e jeotermal seralar kurulacak

    Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı 2020 Yılı Cazibe Merkezlerini Destekleme Programı (CMDP) kapsamında, Doğu Anadolu Kalkınma Ajansı (DAKA) koordinasyonunda hazırlanan Van Erciş Tarıma Dayalı İhtisas Sera OSB (TDİSOSB) Jeotermal Kaynak Sondaj ve Sıcak Su İletim Hattı Fizibilite Projesi'nin imza töreni gerçekleştirildi.

     İmza töreninin atıldığı programa; Van Valisi ve Van Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Mehmet Emin Bilmez, AK Parti Van Milletvekili Abdulahat Arvas, Van Vali Yardımcısı ve YİKOB (Van Yatırım İzleme ve Koordinasyon Başkanlığı) Başkanı Furkan Duman, Erciş Kaymakamı ve Belediye Başkan Vekili Nuri Mehmetbeyoğlu ve DAKA Genel Sekreteri Halil İbrahim Güray katıldı.

    Toplam bütçesi 2 milyon 666 bin 666 TL olan ve Van Yatırım İzleme ve Koordinasyon Başkanlığı'nın yürütücüsü olduğu projenin 2 milyon TL'lik kısmı hibe olarak sağlanacak. Geri kalan kısmı ise YİKOB, Van Büyükşehir Belediyesi ve Erciş Belediyesi tarafından karşılanacak.

    VALİ BİLMEZ: MİLLETVEKİLLERİMİZ GİRİŞİMLERDE BULUNDU
    Proje imza töreninde konuşan Van Valisi Mehmet Emin Bilmez projenin önemine değinerek, "Tarım Bakanlığı tarafından Türkiye'de bazı illerde jeotermale dayalı Tarımsal OSB olması için bir çalışma başlatılmıştı. Bu çalışma kapsamında Van yoktu. Sağ olsun Sayın Milletvekillerimiz bu konuda Tarım Bakanlığında girişimde bulundular. İlimizde 10-15 il arasına alındı. Bunun alınması üzerine Doğu Anadolu Kalkınma Ajansımız bir proje hazırladı ve bunu bakanlığa sundu. İlk etapta Erciş'te 2 adet 1250-1500 metre derinliğinde jeotermal sondaj kuyusu vurulacak. Bunun yaklaşık bütçesi de 2 milyon 600 bin lira civarında olacak. Bunun 2 milyonunu DAKA karşılayacak, 600 binini ise bu projenin bileşenlerinden olan YİKOB, Van Büyükşehir Belediyesi ve Erciş Belediyesi karşılayacak. Suyumuz çıktıktan sonra da orada binalar, tesisat kısmı için proje yapılacak. Tekstilkent gibi bu seferde onun alt yapısı için 1000 dönümlük bir OSB kurulacak. Yaklaşık 40 tane büyük Çaldıran'daki gibi jeotermal seralar yapılacak. Yıllık ilimize inşallah 150 milyon civarında bir katma değer sağlayacak. Sayın Vekilimiz bunu kişisel bir sorunu gibi kabul etti ve kapı kapı dolaştı. Bugün bu projenin protokol imzalama aşamasına geldik. Bundan sonrada süreç devam edecek. Daha işin çok başındayız. Bölgemizde sadece Erciş'te değil, Çaldıran'da, Muradiye'de, Özalp'ta yani deprem fay hattının olduğu her yerde sıcak suyun bulunma ihtimali çok yüksek. Bunun içinde çok verimli bir arazide gerekmiyor. Bol güneş gören kayalık bir arazide de yapıla bilinir. Topraksız sera dediğimiz şeklinde çalışacaklar. İnşallah bu jeotermale dayalı OSB'mizde olacak. Kısa bir sürede mesafe aldık. İnşallah hep birlikte takipçisi olacağız. Umarım çok nitelikli ve kaliteli bir su çıkacak. Emeği geçenlere teşekkür ediyorum" ifadelerini kullandı.

    ARVAS: ERCİŞ'TE SU DEBİSİ ÇOK YÜKSEK
   AK Parti Van Milletvekili Abdulahat Arvas ise Tarıma Dayalı Jeotermal Seranın ses getireceğini belirterek, "Van'da 7 ilçemizde sıcak su bulunmaktadır. Bunlardan sadece Çaldıran ilçemizin Jeotermal seracılıkla ilgili bir yatırımı var. Orada güzel bir de otel yatırımları var. Fakat Erciş'te su debisi çok yüksek. İnşallah bin 500 metre derine inilirse çıkan su sıcaklığına göre 100 derecenin üzerinde olursa bunu elektrik santraline çevirebilecek bir düzeye gelir. Seracılığın yanında aynı zamanda şehir ısıtmasında kullanılabilir. 1000 dönümlük bir alanda Tarıma Dayalı Organize Sanayi kurulacak ve burada seracılık yapılacak. Bu seracılığın yanında bin kişi istihdam edilecek. Bölge 12 ay %90'na yakın sebzesini dışarıdan temin ediyor. İnşallah ihracatı da bu seralarımız vasıtasıyla çevre ülkelere gerçekleştirmiş oluruz. Bu önemli ve güzel bir proje, hakikatten Erciş toprağı daha önceden de bu bölgeyi sebzecilik anlamında besleyen bir ilçe. Gerek patatesi, gerek domatesi, gerek lahanası olsun toprağı verimli. 2 tane de baraj yapılıyor. Biri Koçköprü Barajı, diğeri de Morgedik Barajı. Morgedik Barajı da geçen yıl faaliyete girdi. Çok verimli topraklarımız var. Topraklarımızı suyla buluşturacağız. Genç nüfusumuz var, onlara istihdam alanları oluşturacağız. Organize Sanayi Bölgelerimizi çoğaltacağız. Erciş'te Organize Sanayi Bölgemizde yapıldı. Şu anda yatırımcılarını bekliyor. Tarıma Dayalı Jeotermal Seranın da çok güzel ses getireceğine, ile büyük katkı sunacağını düşünüyorum. Emeği geçenlere teşekkür ediyorum" şeklinde konuştu.

    GÜRAY: "12 AY TARIMSAL ÜRETİM YAPILACAK"
     DAKA Genel Sekreteri Halil İbrahim Güray ise soğuk bölgelerde jeotermal ısıtma ile 12 ay tarımsal üretim yapmak mümkün olduğunu belirterek, "Türkiye'de jeotermal ısıtma açısından, Van'ın da içinde yer aldığı 15 il ön plana çıkmaktadır. Yıl içinde bölgede sebze ihtiyacının %90 oranında büyük bir kısmı bölge dışından temin edilmektedir. Bölgenin sahip olduğu jeotermal kaynaklar seracılık için önemli bir avantaj sağlamaktadır. Tesis edilecek jeotermal ısıtmalı organize seracılık bölgesi ile yılın her döneminde sebzecilik yapılması hedeflenmektedir. Böylelikle Van ili seracılıkta önemli bir konuma gelecektir" dedi.
Sözleşmesi imzalanan proje ile 2 Adet 1250-1500 metre derinliğinde jeotermal sondaj kuyusu açılacağını söyleyen Güray, "Jeotermal sondaj çalışmalarının tamamlanmasının ardından; Re-enjeksiyon merkezi, sıcak su toplama ve dağıtım merkezleri, iletim hatları, diğer gerekli tüm inşaat ve tesisat işlerinin uygulama projeleri hazırlanacaktır. Projenin son aşamasında hazırlanacak fizibilitenin tamamlanmasının ardından, yatırımın fizibıl olması durumunda 1000 dekar alan olarak planlanan Erciş Tarıma Dayalı Sera İhtisas OSB Projesi uygulama safhasına geçilecektir. Uygulama safhasında her biri en az 20 dekar kapalı alana sahip 40 adet jeotermal ısıtmalı sera kurulması ve bu seralarda yılda yaklaşık 30 bin ton sebze üretimi yapılması hedeflenmektedir" ifadelerini kullandı.
    Van Bölge Gazetesi 

Güncelleme Tarihi: 30 Kasım 2020, 15:27
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER