banner31

Empati yaparak farkındalık oluşturdu

Van’da Fizyoterapist olarak görev yapan Nebi Erdal, 3 Aralık Dünya Engelliler günü haftası dolayısıyla engelli bireylerin duygularını ve htiklerini topluma anlatabilmek adına palyaço kıyafeti giyerek farkındalık yarattı.

Empati yaparak farkındalık oluşturdu

    Van’da bulunan Fizyoterapist Nebi Erdal, gün içerisinde engelli bireyleri daha iyi anlamak ve onlara olan tutumun değişmesine işaret etmek için palyaço kıyafetiyle tekerlekli sandalyede gününün bir kısmını geçirdiğini belirterek, “Van'da bana ait özel bir Fizik Tedavi  merkezinde çalışıyorum. Engelli bireylerin yaşam kalitelerini artırmak için onları tedaviye alıyorum. Ne zaman kendini toplumdan soyutlamış birini görsem oralı oluyorum. Yürümeye çalışan Mesut, dizüstünden her iki bacağını kaybeden Poniela sevdalısı, Bazen koşmaya çalışan Efe, sürünmeye çalışan Muhammed, tedavi sırasında uyuya kalan Salih oluyorum. Tembelliğe alışmış Soner, sahip olduğu ortez ile hayata meydan okuyan Yalçın,hayata sol kroşe atan Zınar, Sağ tarafını unutmuş Tahir amca, sol tarafını sevmeyen Caziye teyze, omurilik kanseriyle savaşan Çilnaz anneyim aslında. Kendini tamamen unutmuş Eymen, koltuk değneklerini atmayı başaran yusufçuk, Umutsuzca bakan Sadık amca, köşede çaresizce oturan Gazi,skolyozlu Recep'im, Yusuf'um. Hayatın tadına yeni yeni varmış Kadir'im, Haktan'ım. Doktorum, psikoloğum, öğretmenim, sonra onların o kırık kalbini onarmaya çalışan Mühendisim, Elif'im, Azra bebeğim, her zaman umut vardır diyen Ayda'yım. Dünyaya gözlerini erken açan Serhat ve Ebrar'ım. Anneyim ,babayım ve hepsinin farkındayım. Yürüyorum, koşuyorum, istediğim her yere gidebiliyorum, herkes gibi mutlu olduğum da sevinebiliyorum ve bütün bu sahip olduklarıma rağmen bu özelliklere sahip olamayan kardeşlerimizin farkındayım. Tekerlekli sandalyem yok, koltuk değneğinde değilim, gözlük falan da takmıyorum, işitme cihazım falan da yok ama onların farkındayım. Lütfen herkes kalbindeki zinciri kırsın ve kafasındaki kelepçeleri açsın. Hep beraber  onların farkına varalım” dedi.

    Fizyoterapist Nebi Erdal, “Böyle bir çalışma yapmamın sebebi veyahut palyaço kıyafeti giymemin sebebi sağda, solda, kıyıda, köşede, sokağın başında ortasında, caddede, çarşıda herhangi bir yerde engelli bir birey gördüğünüz zaman, palyaço görmüş gibi tebessüm edin. Tuhafmış gibi acıyarak ya da halinize şükür ederek bakmayın. Yanına gidin konuşun, dertleşin, hikayesini dinleyin eminim anlatacak ve anlatmak isteyecek o kadar güzel çok şeyleri var ki İşini severek ve hakkıyla yapan tüm fizyoterapistlere saygı ve teşekkürlerimi sunuyorum” dedi.Van Bölge Gazetesi

Güncelleme Tarihi: 03 Aralık 2020, 08:38
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER