Büyükşehir'den, evde sağlık hizmeti…

Van Büyükşehir Belediyesi, yaşlı, hasta ve engellilere yönelik evde sağlık hizmeti veriyor. Sağlık İşleri Dairesi Başkanlığı, haftanın belirli günlerinde evden çıkamayacak durumda olan yaşlı, hasta ve engellilerin evlerine giderek hasta nakil ve evde sağlık hizmeti veriyor.

Büyükşehir'den, evde sağlık hizmeti…

  Görevliler tarafından periyodik olarak ziyaret edilen hastalar muayene edilerek, kişisel bakımları yapılıyor. Tıbbi malzeme desteği de sağlanan hastalara tansiyon takibi, idrar sondası uygulaması, serum takma, pansuman gibi işlemlerde uygulanıyor. Hastaneye gitmesi gereken hastalar için de ambulans desteği verilip işlemler için kendisine yardımcı olunuyor.

   Evde sağlık hizmetlerinin tamamı Büyükşehir Belediyesi tarafından ücretsiz olarak gerçekleştirilirken, örnek çalışmada 1 doktor, 3 hemşire 5 acil tıp teknisyeni, 1 yaşlı bakım teknikeri, 1 sosyal hizmet uzmanı, 1 sosyolog, 2 ambulans, 3 ambulans şoförü görev yapıyor. Bu şekilde aylık 740 hastaya ulaşılıyor.

 

   HASTALAR VE HASTA YAKINLARI HİZMETTEN MEMNUN

   Geçirdiği siroz hastalığı sonucu yatalak olan 74 yaşındaki 6 çocuk babası Mehmet Ali Olgun haftanın 1 günü evinde tedavi ediliyor.

   Sağlık ekipleri tarafından pansumanları yapılıp sondası değiştirilen Olgun’un 20 yaşındaki kızı Selma Olgun’da, yapılan uygulamadan dolayı çok mutlu olduğunu söyledi.

   Olgun, “Daha önce babamın tedavisi ve pansumanları için hastaneye gidiyorduk. Şimdi Büyükşehir Belediyesi ekipleri buraya gelerek babamın tedavisini yapıyorlar. Bize gerekli bilgileri verip gidiyorlar. Bu çalışmadan biz çok memnunuz. Van Büyükşehir Belediyesine ve Sayın Valimiz ve Büyükşehir Belediyesi Başkan’ı Mehmet Emin Bilmez’e çok teşekkür ederim” dedi.

   Evden çıkamayacak durumda olan vatandaşların (0432) 222 12 34 numaralı telefonu arayarak bu hizmetten yararlanabilecekleri yetkililer tarafından ayrıca ifade edildi.Bölge Gazetesi Haber Merkezi

Güncelleme Tarihi: 21 Ekim 2019, 13:53
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER