banner31

Başkan Gökırmak'tan Dünya Engelliler Günü mesajı

Değer Otizm Derneği Başkanı H. Şule Gökırmak, Dünya Engelliler Günü nedeniyle bir mesaj yayımladı.

Başkan Gökırmak'tan Dünya Engelliler Günü mesajı

    3 Aralık Dünya Engelliler günü dolasıyla mesaj yayımlayan Değer Otizm Derneği Başkanı H. Şule Gökırmak, “Bugün 3 Aralık Dünya Engelliler günü. Normal koşullarda bile otizmli bireyi olan ailelerin, bununla başa çıkmak için ekstra bir çaba sarf etmeleri gerekirken, Covid-19 salgını nedeniyle uygulanan sokağa çıkma yasağı gibi önlemler, bu ailelere biraz daha fazla sorumluluk yükledi. Uzmanlar özel eğitime ihtiyaç duyan otizmli çocukların, bu durumdan normalden daha fazla etkilendiğini belirtiyor. Otizmli bireylerin farkındalık durumlarının birbirinden farklı olduğunun altını çizen uzmanlar, salgın sürecini anlayabilecek profildeki otizmli bireyler için, alınması zorunlu önlemlerin çeşitli görsellerle anlatılması gerektiğini dile getirirken, görsel anlatımlarda kısa ve net ifadeler kullanılmasını ve en güvenli ortamın evlerimiz olduğu vurgusu yapılmasını öneriyor. Otizmli bireylerin, basın ya da sosyal medya vasıtasıyla salgınla ilgili olumsuz haberlere erişimlerinin kontrol edilmesi gerektiğini vurgulayan uzmanlar, yaşanan değişiklikten en az etkilenmeleri için, etkinliklerin listesini oluşturup gün içinde sık sık yapmak faydalı olacağını söylüyorlar” dedi.

    “BİZ DEĞERLERİMİZE İNANIYORUZ”

    Engelliler gününde yaptığı farkındalık çalışmalarıyla ön plana çıkan Değer Otizm Derneği, Covid-19 salgını önlemleri nedeniyle bu yılki 3 Aralık Dünya Engelliler Günü’nde, bir duyuru yaptı.

    Değer Otizm Derneği Başkanı Hatice Şule Gökırmak, yaptığı açıklamada, “Engelli her birey bizim için bir değer. Bu nedenle de derneğimizin adını ‘DEĞER’ koyduk. 3 Aralık Dünya Engelliler Günü’nde ve her günde bu gerçeği hatırlayalım. Hayatımızdaki bu değerler var oldukça engelleri de ortadan kaldırabileceğimize inanalım. Biz değerlerimize inanıyoruz. Bu söz dernek olarak bizim sloganımız. Bilinçli insan sayısını ne kadar artırabilirsek, engelli bireylerin yaşama dair zorlukların üstesinden gelmelerini o kadar kolaylaştırabiliriz. Bütün çabamız bunun için. Ancak derneğimizin yaşaması için herkesin desteğine ihtiyacımız var. Yükümüz ağır, var olmaya çalışıyoruz. Bu yüzden desteğiniz de bizim için değerli” diye konuştu. Van Bölge Gazetesi

Güncelleme Tarihi: 03 Aralık 2020, 14:25
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER