Başkan Berge'den, Çelik'e ziyaret...

Van Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği (VAN ESOB) Başkanı İsa Berge, Erciş Şoförler ve Otomobilciler Odası Başkanı Hüsamettin Çelik’i makamında ziyaret etti. Van Demirciler Tornacılar ve Tamirciler Odası Başkanı Kenan Akalın da ziyarette hazır bulundu.

 Başkan Berge'den, Çelik'e ziyaret...
  Erciş şoför esnafı ile ilgili sorunları dinleyen VAN ESOB Başkanı İsa Berge, Van için 2,25 TL olan rayiçin Erciş için de uygulanmasını istedi.
 Ulaştırma Koordinasyon Merkezi (UKOME)’nin Erciş şoförüne sahip çıkmasını isteyen Berge, “Van’da yol parası 2,25 TL iken Erciş’te 1,75 TL. Van’da yolcu taşımacılığı yapan halk otobüslerinin vergi, SGK, yakıt, araç bakım-onarım masrafları neyse aynısı Erciş için de geçerlidir. Hatta Erciş’teki şoför esnafımızın masrafları daha fazladır. Bu mağduriyet ortadayken rayiç fiyatları eşitlenmelidir.” dedi. 
 
   “Sayın valimiz her zaman yanımızda olmuştur”
“Konuyu VAN ESOB’u ziyaret eden valimiz Sayın Mehmet Emin Bilmez’e ilettik.” diyen VAN ESOB Başkanı Berge, “Sayın valimiz her zaman esnaf ve sanatkarımızın yanında olmuştur.” şeklinde konuştu. 
 
“Araçlarımızı yeniledik ancak kazanamıyoruz”
  Erciş şoför esnafı olarak büyük bir sıkıntı içinde olduklarını belirten Erciş Şoförler Odası Başkanı Hüsamettin Çelik, “Van Büyükşehir Belediyesi’nin isteği üzerine Erciş’teki halk otobüsü kooperatifi adına toplam 16 yeni araç aldık. Şoför esnafımız borç altına girdi. Dönemin Van Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Sayın Mustafa Yalçın, birer adet belediye aracı hizmet verebilir dedi ancak sonradan bu sayı arttırıldı ve sanki rakip firmaymışız gibi bizlerle yarışılıyor. Sayın valimizden rayiç konusunda destek bekliyoruz. UKOME Başkanı Sayın Levent Böke’ye de durumu aktardık. Erciş’teki V, M ve H plakalar için rayiç verilmelidir ancak bu şekilde şoför esnafımız rahat bir nefes alacaktır.” dedi. 
 
  “Belediye araçlarını geri çekmeli”
 Belediye araçlarının geri çekilmesini isteyen Çelik, “Büyük otobüslerle aynı güzergahlarda şehir içi taşımacılık yapıyor. Belediye 8 aracıyla 10 servis atarken, biz ancak 4’er servis yapabiliyoruz. Bu güzergahta belediye araçlarının çekilmesi gerekiyor.” şeklinde konuştu.
 
   “Erciş’e de Van ile aynı rayiç verilmeli”
   Yaşanan sıkıntıların üstüne dönemin yetkililerinin Erciş için verdiği rayiç sözünün yerine getirilmediğinin altını çizen Erciş Şoförler Odası Başkanı Çelik, “Van’da yol parası için 2,25 TL rayiç varken Erciş’te 1,75 TL rayiç var. Erciş’te ucuz yakıt yok, vergi, SGK aynı, biz ucuz şoför çalıştırmıyoruz, mahalleler arası kilometre bazında da hemen hemen Van ile aynı konumdayız.  Erciş yollarının fiziki yapısı, Van’dan daha iyi değil.  Biz burada Kışla mahallesinden alıyoruz dağlık bölgeye kadar gidiyoruz ama Van’da merkezden alıyor düzyoldan üniversiteye kadar veya ilgili mahalleye kadar gidiyor. Dağlık bölgeye kadar çıktığımızda bizim araçların yakıt ve bakım onarım masrafları daha fazla çıkıyor. Masraflarımızı çıkaramayacak, yakıt parasını ödeyemeyecek duruma geldik. Erciş’in nüfusu Van nüfusundan fazla değil. Erciş’te araca yolcuları alıp son noktaya kadar gidiliyor ama Van’da son durağa gidene kadar sürekli olarak yolcu indir bindir yapılıyor. İlk ve son durak boyunca Van’daki bir servis, Erciş’teki servisin en az 2 katı kadar yolcu alıyor. Van’da indir parası neyse aynısının Erciş için de uygulanmasını istiyoruz.”
 
  “Büyükşehir yeni araç şartını yerine getirdik ama mağdur olduk”
  Van Büyükşehir Belediyesi araçların yenilenmesini şart koştuğunu hatırlatan başkan Çelik, “Konuyu dönemin Valisi Sayın Murat Zorluoğlu ve büyükşehir genel sekreteri Sayın Mustafa Yalçın ile görüştük ve ona göre hareket ettik. Buna göre büyükşehir bizlere güzergah yollarını sattı, bizimle protokol yaptı ve bizleri borç altına aldı ve rayiç verilmedi. Büyükşehir belediyesi bizden araç başına yaklaşık 60 bin TL aldı, toplamda 960 bin TL para ödedik. Yeni araçlarla vatandaşımıza toplu taşıma hizmeti verelim dedik ancak zerre kadar bir faydası olmadı.” ifadelerini kullandı.
 
   “Saate bir kalkan belediye araçları yarım saatte bir kalkmaya başladı”
Önce belediye araçlarının saate bir hareket edeceğinin söylendiğini anlatan Çelik, “Belediye otobüsleri için belirlenen saat ile sevk ve idaresi Van Büyükşehri Belediyesi’nde olan özel halk otobüslerinin hareket saatleri belliydi. Ancak sonradan hem belediye hem de halk otobüslerinin eşit saatlerde kalkışı istendi. Yani hem belediye hem de halk otobüsü yarım saatte bir kalkıyor. Bu da mağduriyetimizi arttırıyor.” dedi.
 
     “Valimiz Bilmez’den çözüm bekliyoruz”
  “Sorunlarımızı dile getirdiğimiz Sayın valimiz, bizlere gereken ilgiyi göstermektedir.” diyen Çelik, “Konuyu ilettiğimiz Valimiz Sayın Mehmet Emin Bilmez’den sorunumuza çözüm bulmasını rica ediyoruz.” dedi.Van Bölge Gazetesi Haber Merkezi 
 
 

Güncelleme Tarihi: 26 Temmuz 2020, 16:17
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER