Bakan Soylu'dan, fahiş fiyatlarla ilgili açıklama...

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, “Fahiş fiyatlarla beraber milletimizin canını acıtanların peşindeyiz. Bunu da yanlarına bırakmayacağız. Olağanüstü halin OHAL bize sağladığı bütün imkanları sonuna kadar kullanacağız” dedi.

Bakan Soylu'dan, fahiş fiyatlarla ilgili açıklama...

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ ve İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Diyarbakır'daki Güvenlik ve Acil Durumlar Koordinasyon Merkezi'nde (GAMER), Kahramanmaraş merkezli depremlerin ardından yürütülen çalışmalara ve verilen desteklere ilişkin açıklamalarda bulundu.

Şu anda ne kadar enkaz kaldırılacağını hesap edemediklerini açıklayan Bakan Soylu, Antakya'da bir hesap yaptıklarını ve sadece Hatay'ın Antakya'sında 15 milyon ton, milyonlarca kamyon olduğunu söyledi.

Çok süratle hiç dinlenmeden gidilirse 3-4 ay içerisinde bitirilebilecek ve sadece bir ilçede bitirilebilecek bir enkazdan bahsedildiğini belirten Bakan Soylu, “26 binin üzerinde toplam arama kurtarma çalışması yapılan bina var. Bütün bunlar üç Hollanda büyüklüğü olan 110 bin kilometrekarelik bu alanda depremle karşı karşıya kaldık. Esas olarak Türkiye'nin birçok yerinde uzak, yakın demeden hissedilen ve hala daha da artçıları devam eden bir depremle, afetle karşı karşıyayız. Bu konuda ülkemizin tüm unsurlarıyla bu afete karşı direndik. Bugün 20'inci günündeyiz. Bir taraftan arama kurtarma çalışmalarımız tamamlandı. Diğer taraftan enkaz çalışmalarımız başladı. Diğer taraftan afet bölgesindeki bütün vatandaşlarımıza beslenme ulaştırıldı. Diğer taraftan helikopter, uçaklarıyla yardım köprüleri her tarafa mümkün olduğu en kısa süre içerisinde gidildi” dedi.

“Devlet olarak gereğini yerine getiriyoruz”

Fahiş kira artışları deprem bölgesinin deprem kadar acıtıcı bir gerçeği olduğuna değinen Bakan Soylu, “Bu bizi üzmektedir. Devlet olarak gereğini yerine getiriyoruz. Vatandaşlarımız kamuda her noktada başvurmalarını istiyoruz. Kiracıyım, oturuyorum, sen çıkacaksın diyor. İnsanlara ikinci bir deprem, ikinci bir afet yaşatmanın gereği yok. Özelikle deprem bölgesindeki şehirlerin boşaltılması veya bir nefeslendirilmesi, gerek arama kurtarma çalışmaları, gerek enkazların zamanında ve hızlı bir şekilde kaldırılması için bir strateji olarak uyguladık. Antalya'dan başka illere kadar hem Türk Hava Yolları, hem otobüsler dahil olmak üzere hem bir kısmının araçlarının yakıtlarının devletin karşılaması suretiyle böyle bir adımı attık. Hem çabuk toparlayabilmek, hem hasır tüm boyutunu tekrar anlayabilmek ve bu tabloyu ortaya koyabilmek için böyle bir adım atıldı. Böyle bir adımla birlikte şu anda çok hızlı bir şekilde hem enkazları kaldırılıyor, hem de yeni şehirlerin planlanması hususunda adımlar atılıyor” diye konuştu.

Van Bölge Gazetesi 

Güncelleme Tarihi: 25 Şubat 2023, 21:55
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER