Yazı Detayı
21 Ağustos 2017 - Pazartesi 17:19
 
Şöhretten Sefalete Düşen Yıldız
Ümit Kayaçelebi
 
 

   O gün sabah gazetelerinin birinci sayfalarında kocaman fotoğraflarının altında cinayet haberleri gibi heyecanlı yazılar vardı:
- «Cahide Sonku'nun parçalanmış elbiseleri ve evrakı Ayasofya Meydanı'nda bulundu. Polis bir cinayet ihtimali üzerinde duruyor...»
Ertesi gün birinci sayfalarda aynı konuda yeni haberler çıktı:
Bu haberi okuyan gençler: «Cahide Sonku da kim?» diye dudak büktüler. Fakat orta yaşlılar, onun bir prenses, hatta bir kraliçe hayatı yaşadığını bilenler şimdi bu hazin günleri gören kadın için: «Vaktiyle, onun yaşadığı hayatı Türkiye'de hiçbir kadın yaşamamıştı. Sigarasının külünü altın tabaklara silkerdi. Pabuçlarının üzerindeki parlak taşlar hakiki pırlanta idi...» diye başlayan konuşmalara daldılar.
    O zamanlar Tepebaşı'ndan İstanbul’a tramvaylar inerdi. Parlak raylar Üzerinde kayan kırmızı ve yeşil arabalar... Güneşli bir sonbahar günü, tramvay Tepebaşı Dram Tiyatrosu'nun önündeki durakta durmuştu. Tiyatronun camlı kapısı açıldı. Önce sarı saçlı bir kadın, arkasından, saçları ensesine inmiş bir erkek acele adımlarla dışarı çıkmışlar ve bulunduğum tramvayın arka sahanlığına binmişlerdi. 
    Güzel kadın Cahide Sonku'ydu. Konuştuğu erkek de, o zamanlar Şehir Tiyatrosu'nun jönprömiyelerinden Talat Artemel... Cahide ile Talat yeni evlenmişlerdi. Aşkları, tiyatro seyircileri tarafından biliniyordu. Cahide Sonku, şimdiki en şöhretli sinema yıldızlarından daha meşhurdu. Bütün memleket onu tanıyordu. Tiyatro ve sinemayı sevenler, hele çocuk yaşta iseler, şöhretli oyunculara bir tanrıça gibi bakarlar. Ben de o gün Cahide'yi hayranlıkla, hatta heyecanla seyrediyordum. Tramvay Karaköy'e gelince
indiler, Kadıköy vapuruna doğru yürüdüler.
    Bu hatıranın bunca yıl aklımda kalması, Cahide hayranlığının belirtisidir.
    Yalnız yeni yetişen çocuklar değil, çok büyükler de Cahide'ye o yıllarda hayrandı. Nasıl «Greta» deyince akla Greta Garbo gelirse, «Cahide» sözü edilince milyonlarca insanın hayalinde bu sarı saçlı güzel kadın canlanırdı.
1933-35 yıllarında, «Darülbedayi», sahnesine şarkılı, danslı, orkestralı operetler çıkarıyordu: «Üç Saat», «Deli Dolu», «Aşk Mektebi», «Lüks Hayat»... Cahide Sonku, bu operetlerde balerin olarak sahneye adımını attı. Fatih'te, Sultan selim’deki Cumhuriyet Kız Ortaokulu'nu bitirmiş, birkaç yıl öğretmen olmak için çalışmıştı. Parasız yatılı okullardan birine girmek istiyordu. 
Yüzbaşı Necati Bey'in kızı Cahide, Yemen'de doğmuştu. Kıvırcık siyah saçlı, buğday tenliydi. Kız kardeşleri de iyice esmerdi. Cahide, bir iki operette dans ettikten sonra hemen Muhsin Ertuğrul'un dikkatini çekti. Operetlerde «bale»ye çıkmaktan «prose»a geçti. Artık sözlü rolleri vardı.
     Yarım asırlık «Darülbedayi»nin tarihinde hiçbir kadın veya erkek oyuncu Cahide Sonku kadar, dik bir grafik çizerek yükselmemişti. 17 yaşındaki genç kız, alelade bir dansöz iken operetlerin başrolüne geçivermişti. Seyirciler arasında dedikodular dolaşıyor, «Muhsin Ertuğrul bu genç kıza aşık olduğu için başrole koydu» diyorlardı.
Oysa, Cahide gerçekten büyük kabiliyetti. Şehir Tiyatrosu'nda yetkili rejisör kim olursa olsun o sahnede büyük şöhret yapacaktı. Netekim öyle oldu. «O Kadın» piyesi o zaman için rekor sayılacak sayıda temsil edildi. Cahide Sonku, bir «prima donna» olmuştu tiyatroda... Hem çok güzel kadındı, hem de çok kuvvetli aktris... Şehir Tiyatrosu o güne kadar
aktris görmüştü, ama onun gibi çok güzel kadın görmemişti.
    «İstanbul Sokakları'nda» filmini çeken ilk film operatörlerinden Cezmi Ar ile kısa bir süre için hayatını birleştirmiş olan Cahide Sonku hakkında çıkan söylentilere genç aktör Suavi Tedü'nün de adı karışıyordu. Çıkan sözlere göre, iki genç ve güzel insan büyük bir aşkla sevişiyordu. Hele «Cyrano De Bergerac» temsili sırasında Suavi ile karşılıklı oynaması bu söylentileri büsbütün arttırmıştı. Ama Cahide sahne arkadaşı Talat Artemel ile 1936'da evlendi. Bu evlilik 1938'e kadar sürdü.
Cahide Sonku Talat Artemel'den boşandıktan sonra üç yıl tam bir şen dul hayatı yaşadı. Hayatının en güzel ve mutlu günleri muhakkak bu yıllarda geçti. «Bütün ömrümün en büyük aşkını bu yıllarda yaşadım. Sevdiğim adamın adını şimdi açıklayamam. Çünkü evli ve çoluk çocuk sahibidir» diyen ünlü tiyatro ve film yıldızı nihayet 1943 yılında bir «para izdivacı» yaptı ve mülti milyoner   İhsan Doruk'la nikâhlandı.
   İhsan Doruk'la evlendikten sonra bir eli yağda, bir eli balda olan Cahide artık «Doruk» soyadıyla sahneye çıkıyordu. Fakat evindeki servet ile çalıştığı tiyatrodan aldığı aylık arasında o kadar büyük fark vardı ki Cahide Doruk bir gün Şehir Tiyatrosu'na «Allahaısmarladık, bundan sonra biraz rahat etmek, kendi hayatımı daha derinden yaşamak istiyorum» dedi.
Fakat aynı yıl bu büyük evlilik boşanmayla nihayetleniyor ve tanıdıklarının
parmaklan ağızlarında kalıyordu. 
    1951 yılına kadar gene dul bir kadın olarak yaşadı. Tekrar Şehir Tiyatrosu'na dönmüş ve eskiden olduğu gibi bir yandan da film çevirmeye devam etmişti. Hele Muhsin Ertuğrul ile çevirdiği «Şehvet Kurbanı» adını en ufak Anadolu kasabasına kadar duyurmuştu.  Daha «Bataklı Damın Kızı Aysel» filmini çevirdiği zaman bütün memleket onu tanımıştı. Ama, «Şehvet Kurbanı» ve daha sonra  Cüneyt Gökçer'le çevirdiği «Vatan Yahut Silistre», Cahide Sonku'yu bugün bile hiçbir filim artistinin erişemediği şöhret zirvesine çıkarmıştı. 
    1951'de üçüncü eşi İhsan Doruk'la tekrar evlendi ve ondan Ender adında bir kızı oldu. Dördüncü evliliği dört yıl sürdü, İhsan Doruk'tan 1955'te boşandı. Bu dört yıl içinde büyük bir film şirketi kurmuştu. «Sonku Film» firması o zamana kadar Türkiye'de hiçbir filim prodüktörünün yapamadığı büyük filmleri çevirmişti. Zeki Müren'e çevirttiği «Beklenen Şarkı»ya 100.000 liraya yakın para sarf etmiş ve karşılığında 1 milyon liradan fazla kazanmıştı.
    O günlerde Cahide Sonku'yu bir gece Kervansaray'da gördüm. Yanında eşi İhsan Doruk ile bir karı-koca vardı. Cahide'nin mermer merdivenlerdeki ayaklarına gözüm ilişti: Pabuçlarının üzerinde hakiki pırlantalar vardı, içeri girdikten sonra arkasından konuşan kapıcı Miço,«Pabuçlarındaki parlak taşlar bile yalancı değil, gerçek pırlantadır. Dikkat edin. Yakınları biliyor» diyordu.
Cahide Doruk'un pabuçlarından gayrı o gece taktığı mücevherlerin değeri yüz binlerce lirayı geçiyordu. Kocası, büyük milyoner, kendisi de milyonların sahibiydi. Herkes önünde iki kat eğiliyor, şampanyadan başka içkiyi ağzına koymuyordu. Su diye bir şey olduğunu unutmuştu. Dünya onun için o kadar tatlı bir rüya olmuştu ki bu rüyadan bir türlü
uyanmak istemiyordu.
    Doruk'tan tekrar ayrıldıktan iki yıl sonra, film yazıhanesi, filmleriyle birlikte yandı. «Beklenen Şarkı» mahvolmuştu. O sırada Cahide Sonku, Ankara'daydı. Bu arada Devlet Tiyatrosu aktörlerinden Nuri Altınok'a aşık olduğu söyleniyordu. Yazıhanesi yanmadan önce Ankara'da film platosu kurmak ve orada Nuri Altınok'la birlikte filim çevirmek niyetindeydi.
Sigortasız olan filmler! Yanınca İstanbul'a geldi. Yaptığı tahkikat sonunda «Bu yangım yeğenim Turan Sönmez çıkardı» diyordu. O günden sonra zirveden düşüşü başladı.
     Damarlarında sıcak iklimlerin ve güney insanlarının kanı dolaşan bu saçları sarıya boyalı kadın artık alkole düşmüştü. Kendisi bunu kabul etmiyordu, ama görünen köy kılavuz istemiyordu. Bir gün çıkarmakta olduğum bir dergiye geldi. Avukat arkadaşım onun kadın arkadaşının kocasıydı. Derdini açtı:
      - «Kızım Ender'in velayet ve vesayetini istiyorum. Halbuki benim için «Gayrı ahlaki hayat sürüyor» diye mahkeme kararı almak istiyorlar. Buna engel olun. İhsan Doruk öldükten sonra milyonlarca lira kaldı. Bunun büyük kısmı kızımındır.»
Gerçekten İhsan Doruk, İspanya'da iken kalp sektesinden ölmüş ve milyonlarca liraya varan serveti karısı okuyucu Şükran Özer (Doruk) ile kızı Ender Doruk'a kalmıştı. Cahide Sonku o sıralarda Yeşilyurt'ta yaşıyordu. Kadın arkadaşı Yeşilyurt'taki hayatını bana anlatıyor:
     - «Geçen gün evindeydim. Bana 'Para bul, deli olacağım, içmezsem çıldırırım' diyordu. Boğazıma sarıldı, üstümdeki parayı verdim. Hemen içki aldı ve lıkır lıkır içmeye başladı. Sarhoş olup kendini unuttuğu zaman sakinleşiyor. Ama bu sırada birisi kızdırırsa dişi kaplan gibi oluyor. Geçen gün içki bulamamış eski boş şişeleri satıp bir şişe içki almış. Bakkal da borç vermeyi kesmiş...» 
Cahide Sonku'yu sonra Caddebostan'da yazlıkta gördüm. Cahit Irgat ile beraberdi. Haldun Dormen'in Küçük Sahne'sinde «Taşralı Kız» piyesinde oynamışlar fakat birdenbire oyunu bırakıp kaçmışlardı, ikisi de o gün içkiliydi. Bardaklar içki doluydu. Mezeleri tazeleyip beni de sofraya davet ettiler. Cahit Irgat geçmiş günlerde aynı tiyatroda Cahide Sonku ile birlikte oynamıştı. Onun «Lüks Hayat», «Deli Dolu», «Yalova Türküsü» operetlerinde balerin olarak sahneye çıktığını, Müsahipzade Celal'in «Pazartesi-Perşembe» oyununda figüran olduğunu, 1933'te «Köksüzler» piyesinden başlayıp «Hamlet», «Cyrano De Bergerac»,
«Peer Gynt», «Aptal», «Ayak Takımı Arasında», «Othello» gibi ünlü piyeslerin başrolünde oynadığını biliyordu. 
     O yıllarda kulisten hayran hayran seyrettiği kadınla şimdi hayatını birleştirmişti. Fakat buna hayat birleştirme değil içki sofrasını birleştirme denilirdi. Nitekim, bir çok kavgalardan sonra ayrıldılar. Lüleburgaz'da tiyatro kurma sevdaları da böylece suya düştü.
Cahide Sonku artık kurtuluşunu kızı Ender'e kalan milyonları ele geçirmekte buluyordu, İhsan Doruk'un son eşi Şükran Özer en büyük hasmı olmuştu. Kızının annesiydi, ama velisi, vasisi olamıyordu. Davalar, avukatlar yenileniyor, fakat Cahide Sonku arzusuna erişemiyordu. Bu yüzden de gece gündüz içiyordu.
     Cahide Sonku'ya 1933'te çevirttiği «Söz Bir Allah Bir» filminden beri her bakımdan onu koruyan Muhsin Ertuğrul, yiyecek ekmeğe muhtaç hale gelen kadına Şehir Tiyatrosu'nda 2.000 lira maaşlı bir kadro verdi. Cahide Sonku ancak bir oyunda, o da belli bir süre sahneye çıkabildi. İçki onu mahvetmişti, yerine başkasını koyup piyese devam ettiler.
     Bekâr Sokak, 30 numaralı apartmanın kapıcısı, 5 numaralı dairenin beş günden beri kapısının açılmadığını görünce polise haber verdi. Kapı kırılarak açıldı. Mobilyalı pansiyon olarak kiralanan bu evde Cahide Sonku, «kâtibim» dediği, kır saçlı bir erkekle birlikte yaşıyordu.

    Cahide Sonku «katibi» ile birkaç yıldır birlikte oturuyor, fakat onunla durmadan kavga ediyordu. Kapı kırılıp açıldığı zaman bütün tabak, çanak gibi eşyanın kırıldığı ve çamaşırların da makasla parçalandığı görüldü. Aynı gün Ayasofya yakınında bir bohça bulunmuş, içinden Cahide Sonku'ya ait evrak ve eski çamaşırları çıkmıştı.

     Polis bir cinayetten şüphelendi. Fakat «katip» dediği adam bulundu. «Buradan kaçtı gitti. Kavga etmiştik» dedi. Ertesi günü Cahide Pendik'te bir arkadaşının evinde bulununca cinayet şüpheleri kalktı ve takibat durdu. Cahide Sonku ise: «Ben kimseden şikayetçi değilim. Yalnız o Şükran Doruk var ya, işte onlar, avukatıyla birlikte benim peşime kiralık katiller taktılar. Beni para ile öldürtüp kızım Ender'in milyonlarını alacaklar» diyordu. 
     Fakir bir kenar semt kızının bu kadar parladıktan ve tam çeyrek asır debdebeli, şaşaalı bir hayat sürdükten sonra kirli eşyalı pansiyonlarda sürünürcesine bir hayat sürmesi, o günleri bilenler için çok acı bir manzaradır. Filmlerin ve piyeslerin başrollerinden, genç kadın, güzel kadın rollerinden figüran kadın, çirkin kadın, yaşlı kadın rollerine düşmesi de ayrı bir acıklı haldir.
Vaktiyle şampanya ile banyo yapabilecek kadının bugün boyalı ispirto bile bulamaması ve eskiden el üstünde yaşayan kadının bugün ayaklar altında kal-ması, ayakkabılarının üstüne pırlantalar taktırırken şimdi giyecek pabuç bulamaması Cahide Sonku dramının son perdesidir. Bakalım bu dramın perdesi, nerede, nasıl ve ne zaman inecek?


**3 TEMMUZ L971 TARİHLİ SES DERGİSİNNDEN ALINMIŞTIR.


 

 
Etiketler: Şöhretten, Sefalete, Düşen, Yıldız,
Yorumlar
Diğer Yazılar
HAMZA ÖNER VE O ESKİ KASETÇİLER
NERDE O ESKİ PLAKÇILAR
ALIŞMIŞIM BEN
Şiirler
Spikerlikte büyük tecrübe
1976 ÇALDIRAN DEPREMİNDE BİR MAHKEME SALONU
365 Yıllık yaş destanının öyküsü
Artık israfın önüne geçilmeli
Eski Van’da Ramazan ve Kurban Bayramları
Naim Hoca
GEMİLERDE TALİM VAR
Biz anneden böyle gördük
Vanlıyam şanlıyam
Karınca ezmez şevki
Topkapı sarayı cinayetleri
Fıkraya tahammülü olmayan adam
İmparator Fatih Terim
Çanakkale’de şehit olan bir Mehmetçiğin son mektubu
Bir adam, bir mektup...
Kıbrıs Fatihi
Aşk rubaileri
Âşıktı delikanlı
ALİ HAYDAR BEY VE CEVDET BEY
ADNAN SÜVARİ’NİN GÖZTEPE’Sİ
YAŞ DESTANI'NIN ÖYKÜSÜ
Van’da köy düğünleri
Mustafa Efendi
TOPRAĞIN SESİ
TAYYAR DABBAĞOĞLU
ŞEMSETTİN ÖZDEMİR VE MAZİDEN ESİNTİLER
Van'da sinemalı yıllar
ESKİ DOSTLAR
SEYYİD AHMET ARVASİ
Selim Gülsoy
Ölüm Gelenekleri
Nerede kaldı o eski kötü adamlar
Ne ğoş gonuşi bu Vanlilar
O eski Vanlılar
İSMAİL PERİHANOĞLU
Vanda hıdrellez
HA BU DİYAR
KAÇ KİŞİ KALDIK (8)
Kimler geldi kimler geçti
GAYNANAYI ŞİKÂYET
Eski Van’da sünnet merasimi
ESKİ VANDA RAMAZAN ve KURBAN BAYRAMLARI
ESKİ VANDA KOMŞULUK
ESKİ VANDA KOMŞULUK
ESKİ VANDA HALK İNANIŞLARI
Eski Van’da çocuk oyunları
Anılardan bir demet
Ermeni mezalimi hafızalarda
Unutulmayanlar: Enver Dilaver
EDREMİTLİ FATO NENE
DEVR-İ SİYASET
ÇÖKERTMEDEN ÇIKTIM DA HALİLİM
ÇOCUKLUK GÜNLERİ
Van Yemekleri
Biz kaç kişi kaldık?
BEYBABA
Alıştım Sana
64 YILDA NELER OLMUŞ NELER…
BİR ZAMAN (1)
Molla Hamit Ekinci (Hamit Hoca)
Yaşar Kemal
Vankulu Lügati
Ada sahillerinde bekliyorum - I
Süreyya (Sürgünde ölen prenses)
Abdurrahman Somdani’nin öyküsü
Çöpçülerin suçu yok
Kesik Çayır Biçilir Mi?
Haydi Sinemaya
Hayali Hasan Yavaş’ı yarenlikte astılar
Güvercin Uçuverdi
BİRAZ DA GÜLÜMSEYELİM
Gülfem Hatunun ölümü...
Güldüren adamın ağlatan sonu
Guantanamo gardiyanı Müslüman oldu
FUTBOLUN EFENDİSİ
Fil Hadisesi
FAHRETTİN PAŞA - MEDİNE MÜDAFİİ
Sahnedeki Erol Büyükburç
DEĞİRMENBAŞI VE HIDRELLEZ
Cellât, Menderes'e 'o ayakkabılar benim olacak' dedi
Cehennemden kurtuldu
BU MİLLETE UŞAKLIĞI ÖĞRETEMEDİM
Bu Millet O Kadar Zengin Değil
Bodrum Hakimi
BİRAZ EMEK SİNEMASINDAN BAHSETMEK İSTİYORUM
Bir zamanlar EOKA
Şahbağı Efsanesi
Atakan Çelik gönüllerde
Ercişli Emrah ile Selvi Han Hikayesi
Bir zamanlar yeni Van sineması
Bermuda Şeytan Üçgeninin Sırrı
Bir adam, bir mektup...
BEYAZ KELEBEKLER
Bermuda Şeytan Üçgeni
Berlin panteri Turgay Şeren
BEDİR TÜRKÜSÜ'NÜN HİKAYESİ
Bayan Bacak: Serpil Örümcer
BEKÇİ BAKIR
BABA ERENLERDEN…
KAÇ KİŞİ KALDIK (18)
Ayşe Tatile Çıksın
Aşk Rubaileri - Mevlana
Kaç kişi kaldık -17
Aşıktı delikanlı
Aşık Beyhani
Aşan Bilir Karlı Dağın Ardını
İslam'da Ashab-ı Kehf
Arzu İle Kamber Hikâyesi
KAÇ KİŞİ KALDIK (15)
VAN MANİLERİ
MEHMED EFENDİ, VANÎ
Vanlı Köçek Rıza
KAÇ KİŞİ KALDIK (14)
Türkçenin İlk Matbu Eseri: VANKULU LÜGATİ
Kaç kiş kaldık (13)
GELİN KAYNANA ATIŞMASI
KAÇ KİŞİ KALDIK (12)
Eski Van'da komşuluk
ALİ HAYDAR BEY VE CEVDET BEY (ESKİ VAN VALİLERİ)
64 YILDA NELER OLMUŞ NELER…
KAÇ KİŞİ KALDIK (11)
Eski van’da sünnet merasimi
ESKİ VANDA ASKERE GÖNDERME
KAÇ KİŞİ KALDIK (10)
ESKİ VAN'DA ÖLÜM GELENEKLERİ
Adnan süvari ve Göztepe
KAÇ KİŞİ KALDIK (8)
ESKİ VANDA RAMAZAN ve KURBAN BAYRAMLARI
KAÇ KİŞİ KALDIK (7)
Altuna'nın kaderi
AN GELİR ATİLLA İLHAN ÖLÜR
Eski Van’da çocuklara ad koyma
Alamut kalesi
Van’da halk inanışları
Kaç kişi kaldık (3)
Ahlat efsaneleri
7 kişi ile 7-0 kazanılan maç
365 Yıllık yaş destanının öyküsü
Eski dostlar
Unutulmayanlar...Servet Mehterbaşıoğlu
Van Nostaljisi
Van için bir şarkı bestele
Eski Vanı özledim
Eski Banka sokağı
Eski çamlar bardak odu
Anılardaki Yeşilçam
Molla Hamit Ekinci (Hamit hoca)
Babadan gördük
Yaş destanı ve hacı Efdal
Ordunun dereleri
Unutulmayanlar...Servet Mehterbaşıoğlu
Çocukluk arkadaşım Mustafa Sönmez
Çökertmeden çıktımda Halilim
Eski çamlar bardak oldu
Van yemekleri
Sofu baba
Anılardın bir demet
Unutulmayanlar (selim gül soy)
Ali Paşa ağıdı
Kimler geldi kimler geçti
Cengiz Alper anlatıyor
Eski Van’da çocukluk günleri
Eski Van’da 2 Nisan bayramları
Çocukluk arkadaşım Mustafa Sönmez
Vanlıyam şanlıyam
Çökertmeden çıktım da Halilim
Kinyas Kartal
Yayla suyu yan akar, ayağında kundura ve Mahmut bey ağıdı
O eski Van unutulmaz
Kaç kişi kaldık
Eski Van’da misafirlik
Onları unutmadık
Unutulmayanlar… Tayyar Dabbağoğlu
O Eski Van'da
Bir zamanlar yıldız sineması vardı
Eski çamlar bardak oldu
Şemsettin Özdemir ve maziden esintiler
Tevfik Demiroğlu anlatıyor
BİR ZAMANLAR ŞEHİR SİNEMASI
UNUTULMAYANLAR… - ENVER DİLAVER
Çay içen Fato nene
Musikişinas dostlarıma...
İlyas Kitapçı...
BİZLERİ UNUTMA GAZATACI BEG... BİZLERİ UNUTMA...'
ERNİS KÖY ENSTİTÜSÜ
BİR HAYALİ HASAN YAVAŞ VARDI
KAÇ KİŞİ KALDIK
FERİT MELEN ANLATIYOR
GİTMEYİN BE VANLILAR…
Ulusal Gazeteler
Bizim Gazete
buraya tıklayınız
Süper Lig
Takımlar
P
Av
M
B
G
O
1
Beşiktaş
81
0
7
6
25
38
2
Fenerbahçe
79
0
7
7
24
38
3
Galatasaray
78
0
8
6
24
38
4
Trabzonspor
67
0
7
13
18
38
5
Hatayspor
60
0
12
9
17
38
6
Sivasspor
59
0
7
17
14
38
7
Alanyaspor
57
0
13
9
16
38
8
Gaziantep FK
55
0
11
13
14
38
9
Fatih Karagümrük
54
0
12
12
14
38
10
Göztepe
51
0
13
12
13
38
11
Konyaspor
48
0
14
12
12
38
12
Çaykur Rizespor
45
0
15
12
11
38
13
Yeni Malatyaspor
44
0
14
14
10
38
14
Başakşehir FK
44
0
16
11
11
38
15
Kasımpaşa
43
0
17
10
11
38
16
Antalyaspor
43
0
14
16
9
39
17
Kayserispor
40
0
16
13
9
38
18
MKE Ankaragücü
38
0
20
8
10
38
19
BB Erzurumspor
37
0
20
10
9
39
20
Gençlerbirliği
35
0
21
8
9
38
21
Denizlispor
28
0
22
10
6
38
Arşiv
Haber Yazılımı
google-site-verification: googlecd1e552a0e00d665.html