Yazı Detayı
19 Temmuz 2017 - Çarşamba 09:09
 
Bayan Bacak: Serpil Örümcer
Ümit Kayaçelebi
 
 

    70’li yılların ünlü yıldızı “Bayan Bacak” lakaplı Serpil Örümcer zirveden nasıl dibe vurduğunu anlattı. İşte Serpil Örümcer’in ibretlik yaşam öyküsü…

   Daha 15 yaşındayken girdiği güzellik yarışmasıyla biranda hayatı değişti. Yarışmada dereceye girememişti ama “Bayan Bacak” lakabıyla sahne hayatına atıldı, şarkı söylemeye başladı. Şöhret basamaklarını hızla tırmanmaya başlayan Serpil Örümcer yine dönemin ünlü sanatçılarından Berkant’la evlendi ve bu evliliğinden Fulya adında bir kızı dünyaya geldi. Berkant’la boşandıktan sonra “Hayatımın en büyük hatası” dediği ikinci evliliğini yaptı. Artık Serpil Örümcer’in hayatı üzerinde kara bulutlar dolaşmaya başlamıştı. Elinde ne var ne yok kaybetmişti. Sokaklarda yaşamaya başladı. Parklarda yattı. Sonrasında yaptığı üçüncü evlilikte onu kurtaramamıştı.

   70’li yılların ünlü yıldızı namı- diğer “Bayan Bacak” Serpil Örümcer şu sıralar arkadaşının yanında bir odada kızı ve torunlarıyla birlikte yaşam mücadelesi veriyor. “Yardımlarla geçiniyorum” diyen Örümcer’in tek istediği kızı ve torunlarıyla birlikte başını sokabileceği bir ev  ve “Bayan Bacak Serpil Örümcer” adlı kitabının satması. Bakırköy’de tezgahtarlık yaparak geçimini sağlayan Serpil Örümcer şöhret olmak isteyenleri de şu sözlerle uyarıyor, “Benim hayatım herkese ibret olsun.” İşte Örümcer’in zirveden sıfıra düşüş hikayesi…

   * Şöhret yolculuğunuz nasıl başladı?

   Bir zamanlar çok iyi durumdaydım. 1967 senesinde güzellik müsabakasına girdim. O arada da mankenlik kurslarına gidiyordum. Ozamanlar sayılıydı zaten mankenler. Derken bu arada Berkant’ı tanıdım. O zaman 15 yaşındaydım. Berkant’la flört etmeye başladık. 1968 yılında Berkant bir gece kulübünde çalışıyordu. Bana o kulübün sahibi “şarkıcı olur musun” dedi. Berkant’ta o an merdivenlerden yukarı çıkıyordu. Bize döndü benim için “Bundan birşey olmaz” dedi. Aslında benim aklımda da şarkıcılık yoktu. Mankenlik yapmak istiyordum. Bir döndüm ona “Olayım da gör bak” dedim. O deyiş bu deyiş. Anneme gittim yalvardım. Bizde sanatla uğraşanlar da vardı. Dayım akerdeon çalar, annem piyano çalardı. Sesi de çok güzelmiş.

   *  Sonra?

  Berkant’ın o sözünden sonra sinirlendim, karar verdim, azmettim, ders aldım. Şarkıcı olacağım dedim ve oldum. Bizim zamanımızda zordu bu işler. 6 ay falan bedava çalıştım. Annem bana zarar gelmesin diye geceleri beni beklerdi. O da ben küçükken babamdan ayrılmış. Sonra babamla birkaç kez barıştırdım ama yürümedi.

   * Berkant’la evlendikten sonra devam etti mi müzik?

  Tabi canım. Biz beraber de çalıştık, turnelere çıktık.

   * Evliliğiniz neden bitti?

  Ben bitirdim. Ayrıldığımızda kızım Fulya 8 aylıktı. Berkant biraz içki içiyordu. Annem de istemedi. Aramızda 15 yaş fark vardı. Beni taşıyamadı.

   * Berkant’la hiç mi görüşmüyorsunuz?

   Geçenlerde Ayşe diye bir arkadaşım vardı. Benim kızın yırtık ayakkabılarını gördü. Kadın “yürü sana ayakkabı alacağım şu babanın telefonunu versene” dedi. Telefonu bile bizde yok. Kadın biryerlerden telefonu buluyor. Benim haberim de yok. Açıyor telefonu karısı çıkıyor. “Bizi rahatsız etmeyin deyip” telefonu kapattılar. Berkant “Benim kızıma zamanında baban öldü” dediler diyor. Berkant sıradan bir adam olsa yani şöhret olmasa neyse de ben şarkıcı Berkant’ı nasıl öldüreyim?

   * İkinci evliliğiniz nasıl oldu?

  Ben Berkant’ta ayrıldıktan sonra o hemen evlendi. Aradan bayağı zaman geçtikten sonra ben de ikinci bir evlilik yaptım. Adam da rahmetli oldu. Arkasından konuşmak istemiyorum. Beni Marmaris’e götürdü. Orada bar açtık. Sonra orası da kapatıldı. Daha sonra bir gazino açtım. Hafta sonları orada şarkı söylüyordum. Orası da yandı. Öyle battık. Bir de üzerine kanser hastalığı geldi. Üzüntü ile oldu heralde.  O da peşimi bırakmadı. Beni tehdit etti. Artık kapımıza gide gele gide gele bizi rahatsız etmeye başladı. Bir evimiz vardı Beylikdüzü’nde onu sattık. O da öyle gitti. Derken bir baktık ki kızımla sokaktayım.

   * Sonra yine evlenmişsiniz…

   Ondan hiç bahsetmek istemiyorum. Geçenlerde bir televizyona telefon açmış. Ben kocasıyım falan diyormuş Ne kocası! Boşandım ondan. Adamın 3-4 tane karısı var.

   * Yıllardır hep yaşam mücadelesi veriyorsunuz…

   Onun bunun yardımıyla geçiniyoruz. Bir arkadaş stand açtı, satış yapıyorum bir de “Bayan Bacak” adlı kitabım var.

   * Eskilerden hiç mi dostunuz kalmadı?

  Düşenin dostu olmaz. Benim akrabalarım, onlara yardım ederken, düğünlerini yaparken iyilerdi. Evlerimden çıkmazlardı. Ne oldu bunlara? Beni yabancı aradı da onlar aramadı. Şimdi de dedemin mallarını paylaşıyorlar.

   * Sanat camiasından yardım eden oldu mu?

   Adnan Şenses yardımcı oldu. Zaten Adnan Şenses “Serpil’e hepimiz toplanıp birşey versek” demiş. Adnan’ı ben çok severim.

  * Adnan Şenses ciddi bir rahatsızlık geçirdi. Ziyaretine gittiniz mi?

 Gitmedim. İçeri almıyorlarmış. Telefonla geçmiş olsun dedim. Allah uzun ömürler versin. Çok iyi arkadaşımdır. Onun sanatına, sesine hayranım. Bir Adnan Şenses daha gelmez.

 * Şimdi ne bekliyorsunuz?

Ben hep benim için bir gece yapılsın istedim. Ben 68 kuşağıyım. Bayağı emek verdim bu işe. Futbolcuların nasıl jübilesi var. Benim de bir jübilem olsun. Ben 30-35 yıl devam ettim sanat hayatıma. İkinci eşimden boşandıktan sonra yeniden işime dönmüştüm.

‘AYAKKABIMDAN RAKI İÇENLER VARDI’

*Şöhret olduğunuz dönemde yaşadıklarınızdan bahseder misiniz?

Benim zamanımda kasedi cebinden yapıyordun. Ben işte TRT 1’e falan yaptım bir kaç tane. Kasete pek ağırlık vermedim. Gırtlak yapmayacaksın, düz söyleyeceksin. Ben pek önemsemedim. Sürekli stüdyoya giriyorsun. Cebinden bir sürü para gidiyor. Şimdi çıkıyorlar rahat rahat.

Mesela beni mini etekle çıkartmadılar. 1970 senesinde Ankara’dan yayın yapıyorlardı. Beni yalvar yakar çağırdılar. Ben uzun bir elbiseyle gittim bekliyorum. Orası bir karıştı. Canlı yayın yapacağım bekliyorum yok. Meğer yukarıdan genel müdür mü ne ‘Serpil mini etekle çıkamaz’ demiş. Şimdi televizyonlarda sevişiyorlar. Ben gidiyorum dedim. Beni yalvar yakar uzun elbiseyle çıkardılar. Ben bunları yaşadım. Şimdikiler hazıra kondular.

  * Ayakkabınızdan rakı içen bile varmış?

 Elmadağ’da Gülizar gazinosu vardı. Mehmet diye biri vardı, hep önde otururdu. Rakı içerdi. Bir ayakkabım vardı. Boyuma göre ayağım küçüktür. Ben şarkı söylerken “ayakkabıyı çıkarıp versene bana” dedi. Bende dalmışım ayakkabıyı çıkardım. Bu aldı. Tek ayakkabı ile kaldım. Müşteriler var kalabalık. Bakalım ne yapacak diye bekliyorum. Rakıyı ayakkabıya bir boşalttı. Ayağa kalktı. Ayakkabının içinden rakıyı içti.  “Ben ayakkabımı rezil ettin” dedim. Ayakkabı gitti. Ben hala avaz avaz “ayakkabımı isterim” diyorum.

 * Bayağı meşhurmuşsunuz?

Sürekli gazetelerde haberlerim çıkardı. Kızım yakmış hepsini. Fotoroman da yaptım ben. Nuri Alço ile yapmıştık. O zaman Nuriler isim değildi. Biri Müşfik Kenter’le idi. Biri de Ailla Mete’yle. Bayağı fotoromanım vardı.

 * O dönem ayağınızı kaydırmaya çalışanlar oldu mu?

  Serpil’i almayın kadroya diyenler çok oldu.

* Sizin için ekranda yardım da toplandı…

Evet geçtiğimiz günlerde benimle ilgili bir yarışma düzenlendi. Kanala ve yarışan arkadaşıma teşekkür ediyorum. Benim hiçbirşeyden haberim yoktu. Sürpriz oldu. Çok büyük bir iyilik. Fakat ne oldu? Benim hakkımda birden bire yazılar çıktı. Gazetenin biri benden için “zengin oldu” demiş. Bu 80 bin TL para. Bu paranın 10 bin TL’si kesiliyor. Benim bir borcum var 15 bin TL’nin üzerinde. Ben nasıl geçiniyorum? Benim kiram birikiyor. Bana artık seni istemiyoruz çık dediler. Atın beni sokağa sokakta yatayım dedim. Ben elektrik, su paramı veremiyorum birikiyor. Yakıtı var hepsi birikiyor. Bir de tedavim var. Benim için zengin oldu demeleri çok komik. Ben bu kitapla geçiniyorum. Zengin oldu falan demesinler. Tamam iyilik yapıldı bana ama ben bununla ev bile alamam.

* Siz ne istiyorsunuz?

Benim idealimde çocuklarımla birlikte başımı sokacağım bir ev almak vardı.

   ‘TUVALETLERDE YATTIM, ÇÖP TOPLADIM’

  * Çalışmadan nasıl olacak?

Ben çalışmadan kaçan biri değilim. Yok ama. Olacağını da hiç sanmıyorum. Bir zamanlar Serpil Örümcer tek başına gazino doldururdu. Ben batı müziği söylüyordum. Şimdi pop diyorlar. O zamanlar “Serpil’e gidiyoruz” derlerdi. Gazino ismi söylemezlerdi. Ben Zeki Müren’le de çalıştım. Onun kadrosuna girmek çok zor. Çok disiplinli bir adam.

Ben hep bana bir rol verin dedim. Bu işler değişmiş şimdi. Ajanslar yürütüyor işleri. Yeni kuşak bunlar. Beni tanımıyorlar. Bana iş verin diyorum. Ben oturun da para verin demiyorum.  Anneanne, babaanne rolü verin diyorum. Elim ayağım tuttukça her işi yaparım.

 * Şimdi nasıl geçiniyorsunuz?

Ben kitaplarımı satarak ve yardımlarla geçiniyorum. Kitabımı da Hakan diye birisi çıkardı. Allah razı olsun. Benim bir kızım ve iki torunum var. Kızım da rahatsız ben de rahatsızım. Günübirlik yardımlarla yaşıyorum.  Bayram geldi ben ne yapacağım. Çoluk çocuğuma ben ne alacağım. Çocuk bu herşeyi istiyor. Yapamıyorsun. Ben yardımlar kesilmesin istiyorum. Allah o yardım edenlerden de razı olsun.

Bakırköy’de bir standım var. Orada da iş yok. Benim için televizyondaki yardım programında yarışan çocukla paylaşıyoruz. Öyle gidip geliyorum. İnan yol parası bile çıkmıyor. Ben kültür bakanı ile de görüştüm. Bana bir gece yapın diye. Tamam ilgileneceğiz falan dendi. O da gitti. Ben yalnız olsam dert değil. Ama benim arkamda çocuklarım var. Evlat, torun atılabilir mi? Benim durumum iyi değil. Onun bunun evindeyim. Çocukluyken kimse istemiyor. Yine onlardan da Allah razı olsun, evlerini açtılar.
Bize 10 sene önce de yardım amaçlı oturun diye ev verdiler. 1 yıl sonra attılar. Elektrik parası yüzünden. Kaçak yakmamışım. Derme çatma sobalı bir evdi. Odun bulamazsın, yakıt bulamazsın. Ben tuvaletlerde yattım. Çöp topladım.

* Bu olaylar sizi nasıl etkiledi?

O kadar şaşaadan ikiz kulelerden aşağı düşüyorsun. Altımda arabam, dükkanım vardı. Levent’ten geçemiyordum. Dükkanım şuanda 1 buçuk trilyon. Dükkan gitti, Levent’te dairem gitti. Caddebostan’da dairem gitti. Yazlığım gitti. Perpa’da bile dükkan almıştım o da gitti. Hastalığım da çıkınca hepten battım.

  * Tedavi süresince yanınızda kim vardı?

Annemden başka kimse yoktu. Annem ve kızım. Adamdan da ayrılmıştım. O da kanser oldu. Ben ikinci evliliğimden sonra rahatsızlandım.

   * En büyük pişmanlığınız ne oldu?

Benimkiler tarihi hatalar. İkinci evliliği yapmasaydım. Benim ikinci evlilikten sonra hayatım ters döndü. Şu halim iyi bir durum mu?

  * Peki sizce niye bu durumdasınız?

Ben güzel oldum, şöhretli oldum ama hin fikirli bir insan olmadım. Bu işi yapıyorsan acıman olmayacak, taviz vermeyeceksin. Fettan olacaksın. Ben fettan olamadım. Benim işimde bu lazım. Ben bazılarını duyuyorum. Çok uyanıklar. Annemin bir lafı vardır “seni bir çocuk bile kandırır” derdi hakikaten doğruymuş. Ben çok çabuk kanarım.

Çok samimi bir insanım. Sanatçı dediğin biraz burnu havalarda olacak. Ben öyle olamadım. Ben halktan gelmiş bir insanım. Havalara giremiyorum. Çok iyi niyetli oldum. Biraz da hain olabilseydim bunlar olmayacaktı. Ben erkek parası yemedim. Alnımın teriyle kazandım. Koca parası da asla yemedim. Bir tek Levent’teki dairemde dedemin parası vardı. Ben aileme herkese baktım. Kapımdan adam çevirmedim ben.

* Bazı şeyleri çok erken yaşamışsınız…

Hızlı yaşadım. Ben sekreterlik de yaptım. 66-67 yıllarında. Ben yolda yürürken resimlerimi çekerlerdi. Cağaloğlu gazeteci muhidiydi o zamanlar. O zamanlar bana aşık olup birbirlerini vuruyorlardı.

* Peki en çok özlediğiniz şey ne?

Levent’teki dairemi özledim. BMW arabam vardı. İlk arabamdı hiç unutamam. Plakasını bile unutmadım. Hatta Kürt İdris abiden almıştım. “Sen erkek gibi kızsın” demişti bana.  İdris abi gazinoya gelirdi. Ben de onun yanına giderdim. Çok yakışıklıydı, çok delikanlıydı. Hatta birgün benim için birine kafa tuttu. Adam bana musallat oluyordu. “Bana bak” dedi  “bizim masamıza kadın oturmaz ama bu oturur. Bir daha olmasın” demişti. Sanatçıya sahip çıkarlardı onlar. Şimdi İdris abi olsaydı yanına gitseydim bana yapmayacağı iyilik yoktu.

   * Şimdi bir gününüz nasıl geçiyor?

Ben yardımlarla yaşıyorum. Şimdi arkadaşın yanında bir odadayız. Beklentideyiz. Gelecek yardımı bekliyoruz. Ben daha birşey almadım. Bana yardım elini uzatanlardan, kitaplarımı alanlardan Allah bin kat razı olsun.

   ‘ESKİ NİŞANLIMIN AHINI ALDIM’

* Sizce bütün bunları neden yaşadınız?

Ben bir denizciyle nişanlandım. Berkant’tan önceydi. Çocukta yeni teğmen çıkmış. Amiralliğe kadar gidiyordu. Geldi gitti, ağladı. Ben onun ahını almışım.

* Pişman mısınız?

Pişman da değilim ama keşke evlenseydim.

* Berkant’la birlikteliğinizden pişman mısınız?

Hem pişmanım hem değilim. Bir daha dünyaya gelsem öyle bir aşk yaşardım. Heyecan dorukta. Temiz bir aşk. Ben genç bir kız olarak evlendim, telimle duvağımla. Bu meslekte zordur bu iş.

    HAYATIM HERKESE İBRET OLSUN

* Sizi sürekli televizyonlarda görüyoruz mağdur olarak…

Televizyonlara çıkarıp çıkarıp beni sirk maymunu gibi kullanıyorlar. Çıkarıyorlar ama sonuç yok. Artık bıktım. Mağdur olarak çıkarıyorlar ama beni üzmekten başka yaptıkları birşey yok.

Halkta biliyor artık bunu. Ben ne yapayım. Kıramıyorum da. Zaten ben batmışım, bitmişim. Düşmüş insanla bu kadar uğraşılmaz. İş veriyorlarsa versinler. Bana el uzatanlardan Allah bin kat razı olsun. Bir de benim kitabımı alsınlar.

* Peki onca yaşanmışlıktan sonra yeni  nesil sanatçılara ne gibi tavsiyelerde bulunursunuz?

Benim hayatım herkese ibret olsun. Hata yapmasınlar diyeceğim ama hatalar oluyor.

 

 

 
Etiketler: Bayan, Bacak:, Serpil, Örümcer,
Yorumlar
Diğer Yazılar
HAMZA ÖNER VE O ESKİ KASETÇİLER
NERDE O ESKİ PLAKÇILAR
ALIŞMIŞIM BEN
Şiirler
Spikerlikte büyük tecrübe
1976 ÇALDIRAN DEPREMİNDE BİR MAHKEME SALONU
365 Yıllık yaş destanının öyküsü
Artık israfın önüne geçilmeli
Eski Van’da Ramazan ve Kurban Bayramları
Naim Hoca
GEMİLERDE TALİM VAR
Biz anneden böyle gördük
Vanlıyam şanlıyam
Karınca ezmez şevki
Topkapı sarayı cinayetleri
Fıkraya tahammülü olmayan adam
İmparator Fatih Terim
Çanakkale’de şehit olan bir Mehmetçiğin son mektubu
Bir adam, bir mektup...
Kıbrıs Fatihi
Aşk rubaileri
Âşıktı delikanlı
ALİ HAYDAR BEY VE CEVDET BEY
ADNAN SÜVARİ’NİN GÖZTEPE’Sİ
YAŞ DESTANI'NIN ÖYKÜSÜ
Van’da köy düğünleri
Mustafa Efendi
TOPRAĞIN SESİ
TAYYAR DABBAĞOĞLU
ŞEMSETTİN ÖZDEMİR VE MAZİDEN ESİNTİLER
Van'da sinemalı yıllar
ESKİ DOSTLAR
SEYYİD AHMET ARVASİ
Selim Gülsoy
Ölüm Gelenekleri
Nerede kaldı o eski kötü adamlar
Ne ğoş gonuşi bu Vanlilar
O eski Vanlılar
İSMAİL PERİHANOĞLU
Vanda hıdrellez
HA BU DİYAR
KAÇ KİŞİ KALDIK (8)
Kimler geldi kimler geçti
GAYNANAYI ŞİKÂYET
Eski Van’da sünnet merasimi
ESKİ VANDA RAMAZAN ve KURBAN BAYRAMLARI
ESKİ VANDA KOMŞULUK
ESKİ VANDA KOMŞULUK
ESKİ VANDA HALK İNANIŞLARI
Eski Van’da çocuk oyunları
Anılardan bir demet
Ermeni mezalimi hafızalarda
Unutulmayanlar: Enver Dilaver
EDREMİTLİ FATO NENE
DEVR-İ SİYASET
ÇÖKERTMEDEN ÇIKTIM DA HALİLİM
ÇOCUKLUK GÜNLERİ
Van Yemekleri
Biz kaç kişi kaldık?
BEYBABA
Alıştım Sana
64 YILDA NELER OLMUŞ NELER…
BİR ZAMAN (1)
Molla Hamit Ekinci (Hamit Hoca)
Yaşar Kemal
Vankulu Lügati
Ada sahillerinde bekliyorum - I
Süreyya (Sürgünde ölen prenses)
Abdurrahman Somdani’nin öyküsü
Çöpçülerin suçu yok
Kesik Çayır Biçilir Mi?
Haydi Sinemaya
Hayali Hasan Yavaş’ı yarenlikte astılar
Güvercin Uçuverdi
BİRAZ DA GÜLÜMSEYELİM
Gülfem Hatunun ölümü...
Güldüren adamın ağlatan sonu
Guantanamo gardiyanı Müslüman oldu
FUTBOLUN EFENDİSİ
Fil Hadisesi
FAHRETTİN PAŞA - MEDİNE MÜDAFİİ
Sahnedeki Erol Büyükburç
DEĞİRMENBAŞI VE HIDRELLEZ
Cellât, Menderes'e 'o ayakkabılar benim olacak' dedi
Cehennemden kurtuldu
Şöhretten Sefalete Düşen Yıldız
BU MİLLETE UŞAKLIĞI ÖĞRETEMEDİM
Bu Millet O Kadar Zengin Değil
Bodrum Hakimi
BİRAZ EMEK SİNEMASINDAN BAHSETMEK İSTİYORUM
Bir zamanlar EOKA
Şahbağı Efsanesi
Atakan Çelik gönüllerde
Ercişli Emrah ile Selvi Han Hikayesi
Bir zamanlar yeni Van sineması
Bermuda Şeytan Üçgeninin Sırrı
Bir adam, bir mektup...
BEYAZ KELEBEKLER
Bermuda Şeytan Üçgeni
Berlin panteri Turgay Şeren
BEDİR TÜRKÜSÜ'NÜN HİKAYESİ
BEKÇİ BAKIR
BABA ERENLERDEN…
KAÇ KİŞİ KALDIK (18)
Ayşe Tatile Çıksın
Aşk Rubaileri - Mevlana
Kaç kişi kaldık -17
Aşıktı delikanlı
Aşık Beyhani
Aşan Bilir Karlı Dağın Ardını
İslam'da Ashab-ı Kehf
Arzu İle Kamber Hikâyesi
KAÇ KİŞİ KALDIK (15)
VAN MANİLERİ
MEHMED EFENDİ, VANÎ
Vanlı Köçek Rıza
KAÇ KİŞİ KALDIK (14)
Türkçenin İlk Matbu Eseri: VANKULU LÜGATİ
Kaç kiş kaldık (13)
GELİN KAYNANA ATIŞMASI
KAÇ KİŞİ KALDIK (12)
Eski Van'da komşuluk
ALİ HAYDAR BEY VE CEVDET BEY (ESKİ VAN VALİLERİ)
64 YILDA NELER OLMUŞ NELER…
KAÇ KİŞİ KALDIK (11)
Eski van’da sünnet merasimi
ESKİ VANDA ASKERE GÖNDERME
KAÇ KİŞİ KALDIK (10)
ESKİ VAN'DA ÖLÜM GELENEKLERİ
Adnan süvari ve Göztepe
KAÇ KİŞİ KALDIK (8)
ESKİ VANDA RAMAZAN ve KURBAN BAYRAMLARI
KAÇ KİŞİ KALDIK (7)
Altuna'nın kaderi
AN GELİR ATİLLA İLHAN ÖLÜR
Eski Van’da çocuklara ad koyma
Alamut kalesi
Van’da halk inanışları
Kaç kişi kaldık (3)
Ahlat efsaneleri
7 kişi ile 7-0 kazanılan maç
365 Yıllık yaş destanının öyküsü
Eski dostlar
Unutulmayanlar...Servet Mehterbaşıoğlu
Van Nostaljisi
Van için bir şarkı bestele
Eski Vanı özledim
Eski Banka sokağı
Eski çamlar bardak odu
Anılardaki Yeşilçam
Molla Hamit Ekinci (Hamit hoca)
Babadan gördük
Yaş destanı ve hacı Efdal
Ordunun dereleri
Unutulmayanlar...Servet Mehterbaşıoğlu
Çocukluk arkadaşım Mustafa Sönmez
Çökertmeden çıktımda Halilim
Eski çamlar bardak oldu
Van yemekleri
Sofu baba
Anılardın bir demet
Unutulmayanlar (selim gül soy)
Ali Paşa ağıdı
Kimler geldi kimler geçti
Cengiz Alper anlatıyor
Eski Van’da çocukluk günleri
Eski Van’da 2 Nisan bayramları
Çocukluk arkadaşım Mustafa Sönmez
Vanlıyam şanlıyam
Çökertmeden çıktım da Halilim
Kinyas Kartal
Yayla suyu yan akar, ayağında kundura ve Mahmut bey ağıdı
O eski Van unutulmaz
Kaç kişi kaldık
Eski Van’da misafirlik
Onları unutmadık
Unutulmayanlar… Tayyar Dabbağoğlu
O Eski Van'da
Bir zamanlar yıldız sineması vardı
Eski çamlar bardak oldu
Şemsettin Özdemir ve maziden esintiler
Tevfik Demiroğlu anlatıyor
BİR ZAMANLAR ŞEHİR SİNEMASI
UNUTULMAYANLAR… - ENVER DİLAVER
Çay içen Fato nene
Musikişinas dostlarıma...
İlyas Kitapçı...
BİZLERİ UNUTMA GAZATACI BEG... BİZLERİ UNUTMA...'
ERNİS KÖY ENSTİTÜSÜ
BİR HAYALİ HASAN YAVAŞ VARDI
KAÇ KİŞİ KALDIK
FERİT MELEN ANLATIYOR
GİTMEYİN BE VANLILAR…
Ulusal Gazeteler
Bizim Gazete
buraya tıklayınız
Yazarlar
Süper Lig
Takımlar
P
Av
M
B
G
O
1
Galatasaray
81
0
8
6
25
39
2
Beşiktaş
81
0
8
6
25
39
3
Fenerbahçe
79
0
8
7
24
39
4
Trabzonspor
68
0
7
14
18
39
5
Sivasspor
62
0
7
17
15
39
6
Hatayspor
61
0
12
10
17
39
7
Alanyaspor
57
0
14
9
16
39
8
Fatih Karagümrük
57
0
12
12
15
39
9
Gaziantep FK
55
0
12
13
14
39
10
Göztepe
51
0
14
12
13
39
11
Konyaspor
49
0
14
13
12
39
12
Çaykur Rizespor
48
0
15
12
12
39
13
Kasımpaşa
46
0
17
10
12
39
14
Yeni Malatyaspor
45
0
14
15
10
39
15
Başakşehir FK
45
0
16
12
11
39
16
Antalyaspor
43
0
14
16
9
39
17
Kayserispor
41
0
16
14
9
39
18
BB Erzurumspor
40
0
20
10
10
40
19
MKE Ankaragücü
38
0
21
8
10
39
20
Gençlerbirliği
38
0
21
8
10
39
21
Denizlispor
28
0
23
10
6
39
Arşiv
Haber Yazılımı
google-site-verification: googlecd1e552a0e00d665.html