Ya hu Noel bizim neyimize

Her toplumun, her kültürün kendine has bayramları, şenlikleri vardır. Müslüman olarak bizim de kendimize has bayramlarımız, sevinç günlerimiz, kendimize özgü kılık kıyafetlerimiz, örf ve adetlerimiz vardır. 

Müslüman, dini inancına uygun olarak hareket etmelidir. Şimdi Noel bayramı, Noel çamlarının bizim örfümüzle, âdetimizle, inancımızla yakından uzaktan bir ilgisi var mıdır? Tamamen Hıristiyan bayramı olan Noel kutlamalarını bilinçsizce taklit eden gafil Müslümanlara neler oluyor ki, kraldan çok kralcı oluyorlar.

Aylar öncesinden Noel hazırlığı yapanlar, piyango biletleri alanlar, hindi partileri düzenleyenler, yeni yıl kutlamaları için çılgınlık yapanlar neyi, ne adına kutlamaktadırlar.

Yeni bir yıl denilirse, yeni yıl için nefis muhasebesini yapmak gerekir. Çünkü nefeslerimiz, günlerimiz, aylarımız, yıllarımız sayılıdır. Ejderha gibi ağzını açmış bizi bekleyen kabre yeni bir yılla birlikte bir adım daha yaklaşmış oluyoruz.

Müslüman bilmelidir ki, Müslümanların yeni yılı 1 Muharremle başlamaktadır. Zira zamana bağlı olan ibadetlerimiz olan oruç, hac, bayramlar, kurban gibi ibadetlerimizin zamanı hicri takvime göredir. 

Şimdi Allah aşkına sizlere soruyorum: bir Yahudi'nin, bir Hıristiyan'ın veya başka bir din mensubunun bizim bayramlarımızı kutladıkları görülmüş müdür? Veya bizim 1 Muharrem'imizi, Ramazan Bayramımızı veya Kurban Bayramımızı kutladıkları, bu günlerde eğlence tertipledikleri görülmüş müdür? 

Peki, biz niye kendimizi bu kadar küçük düşürüyoruz.  Biz kılık kıyafetimizle, davranışlarımızla Hıristiyanlara ne kadar yaklaşmaya çalışsak da onlar bizi kabul etmeyeceklerdir. Tarih bunun örnekleriyle doludur.

Bu hakikati zaten Yüce Allah, daha 1400 yıl önce Kur'anı Kerimde şöyle açıklamıştır: "Dinlerine uymadıkça Yahudiler de Hıristiyanlar da senden razı olmayacaklardır..." (Bakara 2/120) Tarihsel sürece baktığımız zaman ayeti kerime ne kadar güzel ifade etmiştir. Son 80-100 yıllık süreçte devlet olarak hep batı batı dedik, Avrupa dedik ama onlar hep bizleri dışladılar. Biz ne kadar size uyduk dediysek onlar hayır içinizde Müslümanlar var deyip bizleri kendilerinden kabul etmediler. AB süreci ortada…

Kendimize gelelim. Özentiden, körü körüne taklitten uzak duralım. Avrupa'nın kokuşmuş, kendilerine dahi faydası olmayan oyun ve eğlencelerinden, pis ahlaklarından uzak duralım. Kendi örf ve adetlerimize, inancımıza göre hareket edelim. Yahudilerin ve Hıristiyanların bizlere dost olamayacaklarını da bilelim. Bu konuda da Yüce Allah bizleri şöyle uyarmaktadır: "Ey iman edenler! Yahudileri de Nasranîleri (Hıristiyanları) da kendinize dost edinmeyin. Onlar ancak birbirlerinin dostlarıdırlar. İçinizden kim onları dost edinirse, o da onlardan olur. Allah zalimler güruhuna muvaffakiyetler vermez" (Maide 51)

Yüce Allah açık açık bizleri uyarmışken Hıristiyanlara benzemeye çalışmak, onların bayramlarını kutlamak büyük bir yanlışlıktır. Bundan uzak durmalıyız. Unutmayalım ki, kimi seversek, kimlere benzemeye çalışırsak bizim haşrimiz de onlarla olur.

YORUM EKLE
YORUMLAR
Abdullah TEKİN
Abdullah TEKİN - 4 hafta Önce

Allah yardımcınız olsun hocam
Böyle bir zamanda dikkat edilmesi gereken konu Allah neslimizin ve ehlimizin yardımcısı olsun inşeAllah.

Cemalettin Yertürk
Cemalettin Yertürk - 4 hafta Önce

Bende Abdullah Tekin kardeşimizin yorumuna katılıyorum ALLAH yardımcınız olsun