Yöresel Ürünler Fuarı, yarın kapılarını açıyor

Van'da bu yıl 7. düzenlenecek olan Yöresel Ürünler Fuarı yarın kapılarını açıyor. Fuar öncesi gazetecilerle bir araya gelen Anatolia Grup Organizasyon Reklam Tanıtım Limitet Şirketi Yetkilisi Özgür Çelik, bu yılki fuarda her gün çocukları eğlendirme amaçlı etkinliklerin düzenleneceğini söyledi.

Yöresel Ürünler Fuarı, yarın kapılarını açıyor

Van'da Orta Doğu Expo Fuar ve Kongre Merkezi'nde 25 Şubat- 6 Mart tarihleri arasında Yöresel Ürünler Fuarı düzenlenecek. Çok sayıda ziyaretçilerini ağırlaması beklenen fuara 81 ilden marka ve firmalar katılım sağlayacak.

Fuarda Ege zeytinyağından Afyon sucuklarına, Maraş baharatlarından Hatay künefesine, Isparta gül ürünlerinden Beypazarı unlu mamullerine kadar, 81 ilden yöresel ürünler satışa sunulacak.

Fuar öncesi Anatolia Grup Organizasyon Reklam Tanıtım Limitet Şirketi Yetkilisi Özgür Çelik, beraberinde Ajans Asya Fuarcılık Yönetim Kurulu Başkanı Süleyman Güler ile birlikte ildeki gazetecilerle bir araya geldi.

Bak Hele Bak Kahvaltı Salonu'nda düzenlenen toplantıda konuşan Anatolia Grup Organizasyon Reklam Tanıtım Limitet Şirketi Yetkilisi Özgür Çelik, her gün fuara gitmek isteyen ziyaretçiler için Kazım Karabekir Caddesi Şişli Öğretmenevi önünden ve Beşyol Meydanı yakınındaki Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğü önünden ücretsiz servisler kaldırılacağını duyurdu.

GÜLER: "VAN'DAKİ TÜM FUARLAR AYNI FİRMA ÇATISI ALTINDA YAPILACAK"

Toplantıda ilk olarak söz alan Ajans Asya Fuarcılık Yönetim Kurulu Başkanı Süleyman Güler, "Bundan sonraki sürecin hem fuarcılık sektörü hem de ilimiz, ülkemiz için hayırlı olmasını diliyorum. Önümüzdeki fuarı Anatolia Grup Organizasyon Reklam Tanıtım Limitet Şirketi organize edecek ve biz bundan sonraki fuarlarımızı güçlerimizi birleştirerek, Van'daki tüm fuarlar bir çatı altında birleştik. Bundan sonraki süreçte tek firma adı altında bu fuarlarımızı organize edeceğiz. İpekyolu A.Ş. bünyesi altında yapacağız. Ajans Asya Fuarcılık, Anatolia Grup Fuarcılık olarak güçlerimizi, sinerjimizi birleştirip, daha üst seviyelere taşımak için güç birliği yaptık. Bu kararın da ilimiz için hayırlı olmasını diliyorum. Önümüzdeki Yöresel Ürünler Fuarı'nı atlattıktan sonra İpekyolu A.Ş. hakkında detaylı bir sunum yapacağız. 2009 yılında bu yola çıkarken, biz çadırlarda fuarlar yapıyorduk ve Van'ın dışında sesimizi çok duyuramıyorduk. Artık Türkiye'nin sınırlarını aştık. Van fuarları artık Türkiye'de ses getiren, bilinen, tanınan ve beklenen fuarlar haline geldi. Bu noktada durmamamız gerekiyor. Bu işi daha da büyütmemiz gerekiyor. Bunun içinde bir güç birliğine ihtiyaç olduğuna kanaat getirdik. Arkadaşlarımıza güç birliği yapmamız gerektiğini söyledim. Güç birliği yaparsak, daha güzel işler yapabileceğimizi ön gördük. Bu kararın hayırlı olmasını diliyorum. İnşallah bundan sonraki süreçte daha profesyonel, daha özgün, hem de ekonomiye katkı sunacak, profesyonel fuarlar yaparız" dedi.

ÇELİK: "VAN'DAKİ GELİŞMİŞ OLAN FUARCILIĞI DAHA GÜÇLÜ HALE GETİRECEĞİZ"

Daha sonra söz alan Anatolia Grup Organizasyon Reklam Tanıtım Limitet Şirketi Yetkilisi Özgür Çelik, "Önümüzdeki süreçte daha geniş kapsamlı bir toplantı yapacağız. Yeni firmamızla ilgili daha ayrıntılı, daha güzel, daha büyük bir toplantı geçekleştireceğiz. Bu toplantıda yol haritamızı ve projelerimiz hakkında bilgi vereceğiz. Artık sadece Türkiye'de değil, Avrupa'da ve dünyada da büyük şirket evlilikleri gerçekleştiriliyor. Bunların sebebi artık küreselleşen büyük dünyada ufak işletmeler, KOBİ'ler tek başına büyük güçlerle mücadele edemiyorlar. Biz burada bir güç birliği yaparak, Van'daki gelişmiş olan fuarcılığı daha güçlü hale getireceğiz. Şuanda Van'daki turizm fuarı, Türkiye'de en büyük turizm fuarları arasında üçüncü sırada yer alıyor. En büyük turizm fuarı EMİTT, ikincisi Travel Türkiye İzmir, üçüncüsü ise Van'dır. Türkiye'nin en büyük üçüncü turizm fuarına sahip bir şehirden bahsediyoruz. Bu çok önemli bir olgudur. Van'da 11. kez turizm fuarı yapıyoruz. Van'daki tarım fuarı, bölgedeki tarım fuarları arasında oldukça ses getiriyor. Diyarbakır, Şanlıurfa ve Gaziantep bize göre tarım fuarı tarihi belirliyorlar. Bu çok önemli bir şey ve aynı tarihe çakıştırmak istemiyorlar. Yöresel ürünler fuarımız şuanda en büyüğü Antalya'da YÖREX'tir, YÖREX'ten sonra bölgenin YÖREX'yiz. Biz bölgenin YÖREX'i hedefiyle bu yola çıktık. Yedinci fuarımızda da bunu başardık. Bu kadar güzel projeler bir araya geldiğinde, farklı bakış açılarıyla daha kurumlar bir yapı oluşturmak için İpekyolu Fuar A.Ş.'yi bundan sonraki süreçte bütün Van'da fuarların birleştiği bir çatı fuar firması olarak değerlendireceğiz. Fuarlarımızı çok daha iyi noktalara taşıyacağız. Burada basın çok önemli bir mihenk taşıdır. Ne kadar güzel işler yaparsanız yapın bunun tanıtımını doğru yapıp, bunun doğru anlatımını yapıp, medyaya taşıyamazsanız, yaptığınız işin hiçbir anlamı yok. Katılımcı getirdik, çok güzel bir fuar organize ettik ama ziyaretçi yok. O fuarın hiçbir anlamı olmaz. Siz bizlerin birinci sıradaki sektör paydaşımızsınız" diye konuştu.

"81 İLDEN GELEN LEZZETLER BU FUARDA VANLILARLA BULUŞACAK"

81 ilden gelen lezzetlerin Vanlılarla buluşacağını belirten Çelik, "Yöresel Ürünler Fuarımızın bu yıl 7. yapılıyor. Van'da Yöresel Ürünler ve Hediyelik Eşya ve Moda fuarı düzenliyoruz. Bu fuarımıza modayı da ekledik. 81 ilden gelen lezzetler bu fuarda Vanlılarla buluşacak. Fuarımızı 25 Şubat- 6 Mart tarihleri arasında düzenleyeceğiz. Fuarımızın birinci bölümünde 81 ilden gelen lezzetler yer alacak. Burada Karadeniz'in peynirlerinden, Ege'nin zeytinlerine, Çankırı tuzundan Isparta'nın gül ürünlerine varana kadar 81 ilden gelen lezzetler burada Vanlılarla buluşuyor. Fuarımızın ikinci kısmında ise moda ve el sanatları var. Burada geçmiş yıllarda da yine moda ve el sanatları vardı. Fakat bu yıl biraz daha genişlettik. Biraz daha kadınlara hitap edebilmek için moda kısmında, hem tesettür giyimle hem de açık giyimle ilgili çok güzel firmalarımız geliyor. Bu firmalarımız sadece İstanbul, Ankara, İzmir ve Antalya fuarlarına katılıyorlardı. İlk defa bu bölgeye geliyorlar. Hem maddi hem de manevi anlamda çok büyük tavizler gösterdik ki sırf onlar buraya gelebilsin diye. Şuanda 45-50'ye yakın firma moda kısmıyla ilgili buraya gelecek. İnşallah fuarımızın renkli hali, biraz daha renklenecek. Hem lezzetli, hem keyifli, hem eğlenceli hem de moda dolu bir etkinlik olacak. Geçmiş yıllarda sadece hafta sonları çocuk animasyonları yapıyorduk. Bu yıl onu da genişlettik. 10 gün boyunca her gün çocuk animasyonları olacak. Farklı animasyonlarla çocuklarımız çok güzel vakit geçirecek.  Minik sirkler de olacak. Her gün bir çocuk animasyonu düzenlenecek. Bir aile fuar alanımıza geldiği zaman hem eğlenceli, hem lezzetli hem de keyifli bir vakit geçirecekler. Her yıl olduğu gibi belli noktalarda ücretsiz servislerimiz olacak. Servislerimiz Hz. Ömer Camii mevkii Halk Eğitim Merkezi'nin önünden her saat başı saat 12.00'den, akşam saat 20.00'ye kadar kaldırılacak. Hafta içi 2 servis, hafta sonu ise servis sayımızı 4'e çıkarmayı planlıyoruz. Hafta sonları yoğun olduğu için, ziyaretçilerimiz biraz daha rahat gelebilsin istiyoruz" ifadelerini kullandı.

Toplantı soru-cevap kısmı ile sona erdi.

Van Bölge Gazetesi: Bişar Ulutaş

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER