YEDAM'dan ücretsiz danışmanlık desteği

Yeşilay Danışmanlık Merkezleri (YEDAM) ile bağımlılara ve yakınlarına ücretsiz psikolojik ve sosyal hizmet desteği sağlayan Yeşilay, Van YEDAM'da hizmet vermeye devam ediyor.

YEDAM'dan ücretsiz danışmanlık desteği

Yeşilay Danışmanlık Merkezlerinde tamamı bağımlılık alanında uzman psikologlardan oluşan ekipler, tütünün yanı sıra alkol, madde, teknoloji ve kumar bağımlılığı ile ilgili sorunlar yaşayan kişilere ücretsiz psikolojik ve sosyal destek sağlayarak, yeniden hayata kazandırılmaları için yardımcı oluyor.

Aynı zamanda aile ve yakınlarına da destek vererek bozulan yaşam düzeninin onarılmasını ve ilişkilerin sağlıklı devam etmesini destekliyor. YEDAM'a 115 numaralı Yeşilay Danışmanlık Merkezi Danışma Hattı'ndan ulaşılarak destek alına bilinirken, konuyla alakalı gazetemize konuşan Van Yeşilay Şube Başkanı Zafer Şahin, bu kapsamda hazırladıkları tanıtım videolarının binlerce ebeveyne ulaştığını vurguladı.

Kuruluşundan bu yana bağımlılıklara karşı etkin mücadele eden önleyici ve koruyucu faaliyetler yürüten Yeşilay, bağımlı ve bağımlı yakınlarına telefonda danışmanlık hizmeti vermeye devam ediyor.

"BAĞIMLILIK KONUSUNDA ÜCRETSİZ DANIŞMANLIK HİZMETİ VERİYORUZ"

Van YEDAM'ın Türkiye'deki merkezlerden biri olduğunu belirten Yeşilay Van Şube Başkanı Zafer Şahin, "Van YEDAM'da bağımlılık konusunda ayakta danışmanlık hizmeti veriyoruz. Bize danışmak için gelen tütün, alkol, madde, kumar ve teknoloji bağımlılığı konusunda sorun yaşayan kişiler, tüm hizmetlerimizden ücretsiz olarak yararlanabiliyor. Bağımlı kişilere bağımlılıklarından kurtulmaları konusunda yardımcı oluyor ve bundan sonraki hayatını bağımlılıktan uzak yaşaması adına yöntemler geliştirmek için elimizden geleni yapıyoruz. Öfke kontrol ve kaygı bozukluğu gibi ruhsal sorunlar yaşıyorsa bunların düzelmesi için psikolojik destek de veriyoruz. Nasıl davranmaları konusunda ailelerini bilgilendiriyoruz. Bağımlılıktan kurtulmak isteyen vatandaşlarımız, bize başvurarak sağlıklı bir yaşama adım atabilirler" dedi.

"İLİMİZDE SIKINTI YAŞAYANLARI ŞUBEMİZE BEKLİYORUZ"

YEDAM'la ilgili bilgiler de veren Başkan Şahin, "Bağımlılık riski taşıyan bireyler, bağımlılar ve aileleri için destek verme ve yönlendirme hizmetinde ülkemizde nitelik ve niceliksel olarak ciddi yetersizlikler vardı. Yeşilay da bu ihtiyaçtan yola çıkarak, İstanbul Kalkınma Ajansı'nın desteğiyle 2015 yılının temmuz ayında Yeşilay Danışma Hattı'nı devreye soktu. Danışma hattından destek almak isteyen kişiler artık Yeşilay uzmanlarına ulaşabiliyor. Tamamı bağımlılık alanında uzman psikologlardan oluşan danışma hattı ekibi ile arayan kişilere yönlendirme hizmetlerinin yanında tavsiye ve danışmanlık hizmetleri de aktif olarak sunuluyor. Türkiye geneline yayılmaya devam eden YEDAM'lar, psikolojik danışmanlık hizmetinin yanı sıra bağımlı bireylerin sosyal hayata tekrar uyum sağlaması için sosyal destek hizmetleri de sunuyor. Sahip olduğu sosyal destek sistemi ile danışanlarına meslek edindirmeden, eğitim, sportif ve kültürel faaliyetler ve sağlıklı yaşama kadar çok boyutlu bir hizmet sunan merkezlerimizde ayrıca aile terapileri ve bilinçlendirme çalışmaları da yapılıyor. Bu anlamda ilimizde sıkıntı yaşayanlara, ücretsiz danışmanlık desteği sunmaya devam ediyoruz" diye konuştu.

"YEŞİLAY VAN ŞUBESİ OLARAK TANITIM VE FARKINDALIK ETKİNLİKLERİMİZ SÜRÜYOR"

Yeşilay Van Şubesi'nin etkinliklerinden de bahseden Başkan Şahin, "Göreve geldiğimiz günden bu yana üç aylık bir zamanda bütün komisyon üyelerimiz Gençlik Komisyonu, Kadın Komisyonu, Genç Yeşilay Topluluğu ve YEDAM ekibinden arkadaşlarımızla birlikte Yeşilay'a ve memleketimize hizmet düsturuyla, insanı en büyük kıymet bilerek çok özverili ve hızlı bir çalışma başlattık. Bu süre zarfında 25'e yakın kurum ve STK ziyareti yaparak Van'da Yeşilay ve YEDAM tanıtımı anlamında büyük bir farkındalık oluşturduk. Komisyonlarımızla 30'u aşkın etkinlik, stant vb. faaliyetler yaptık. 150'den fazla üye ve 170'den fazla gönüllü kaydı gerçekleştirdik. Ziyaret ettiğimiz hemen hemen bütün kurum ve kuruluşlarla protokol ve işbirliği çalışmaları yaptık. Çalışmalarımızı tüm hızıyla da devam ettireceğiz" ifadelerini kullandı.

VAN BÖLGE GAZETESİ: HACI YILMAZ

Güncelleme Tarihi: 26 Şubat 2024, 16:36
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER