Van'da Gazze için acil süresiz ateşkes çağrısı

Van Filistin'e Destek Platformu, 7 Ekim'den bu yana Gazze'de devam eden soykırımla ilgili acil süresiz ateşkes çağrısında bulundu. 

Van'da Gazze için acil süresiz ateşkes çağrısı

7 Ekim'den bu yana devam eden Soykırımda en az 10 bini aşkın çocuk, 7 binden fazlası kadın, 23 binden fazla Filistinli hayatını kaybetti. Enkazda binlerce ölü olduğu bildirilirken, halkın sığındığı hastane ve eğitim kurumları hedef alınarak sivil altyapı tahrip edildi.

Bu kapsamda bir araya gelen Van Filistin'e Destek Platformu, Gazze için acil süresiz ateşkes çağrısında bulundu. Beşyol Meydanı'nda Filistin halkına destek amaçlı kurulan çadır önünde bir araya gelen grup, 'Gazze için acil süresiz ateşkes' yazılı pankart açtı.

"İŞGALCİ İSRAİL GAZZE'DE SOYKIRIM SUÇU İŞLİYOR"

Daha sonra platform adına açıklamalarda bulunan Mehmet Garip Cesur, insanlığın, tarih boyunca gördüğü en büyük zulümlerden birine şahitlik ettiğini belirterek, "İşgalci İsrail; kadın, çocuk, yaşlı ve sivil ayırt etmeksizin Gazze'de soykırım suçu işliyor. Yaşanan bu işgal ve soykırım, vicdan sahibi yürekleri kanatıyor, başta bölgemiz ve Ortadoğu olmak üzere tüm dünyanın huzuruna kastediyor. ABD İngiltere Almanya ve Fransa'nın desteğiyle yürütülen bu işgal Ortadoğu'nun haritalarını değiştirme amacını taşıyor. Ülkemizdeki terörün ve ölümünde aynı kaynaklardan beslendiği unutulmadan tüm terör öbeklerine karşı mücadeleye devam edilmelidir.  Başta Filistin ve Yemen olmak üzere bu uğurda ölen tüm şehitlerimize Allah'tan rahmet diliyoruz. Batı emperyalizminin İslam dünyasını kuşatma emelleri durmak bilmiyor. Başta ABD ve İngiltere olmak üzere emperyalist blok Yemen'e yönelik gerçekleştirdiği saldırılar ile katil İsrail'in gücünü tahkim etmeye çalışıyor. Dünyanın en fakir ülkesi olan Yemen 7 Ekim'den bu yana İslam ülkeleri arasında zalim İsrail'e karşı Filistin'e en büyük desteği veren ülke. İsrail'e giden ticari gemileri engelleyen Yemenli Husiler bedeli ne olursa olsun Gazze direnişine her türlü desteği vereceklerini açıkladılar. Burada Yemen direnişini ve yemen halkını selamlıyoruz. Uluslararası hukuku çiğneyen batılı ülkelerinin bu işgalci tavrı kabul edilemez.  Burada tüm sorunların kaynağının öncelikle gayrimeşru İsrail devleti olduğu unutulmamalıdır" dedi.

"GAZZE'DE ON BİNLERCE İNSAN, YETERLİ GIDAYA VE SUYA ULAŞAMIYOR"

23 bini aşkın insanın hayatını kaybettiğini belirten Cesur, "Son bilgilere göre Filistin'de, 10 binden fazlası çocuk, 7 binden fazlası ise kadın olmak üzere toplamda 23 bini aşkın insan hayatını kaybetti. 60 binden fazla kişi yaralanırken, 8 bin kişi ise kayıp. İşgalci İsrail'in saldırıları sebebiyle ayrıca, 69 bini tamamen yıkılmış olmak üzere, 359 bin ev zarar gördü. 2 milyon sivil ise saldırılar sonucu Gazze içerisinde zorla göç ettirildi. Mesleklerini icra eden,  yaşanan soykırımı haberleriyle dünyaya anlatan 112 gazeteci de, Siyonist işgalcilerin saldırıları sonucu hayatını kaybetti. Gazze'de şu anda on binlerce insan, yeterli gıdaya ve suya ulaşamıyor. Evet, ne yazık ki on binlerce insan 2024 yılında dünyanın gözleri önünde açlık ve susuzluk sebebiyle ölüm tehlikesiyle karşı karşıya kalmış durumda. İşgalci İsrail haftalardır, Gazze Şeridi'nin kuzey ve orta kesimlerindeki Filistinli sivilleri güneye göçe zorluyor. Siyonistler, "güvenli bölgeler" olduğunu iddia ettikleri güney bölgelerine de saldırıyor ve katliamlar yapıyor. Gazze'de insani krizin en ciddi boyutlarda yaşandığı alanlardan biri de sağlık hizmetleri. Saldırılarında hiçbir sınır gözetmeyen İsrail, 7 Ekimden bu yana yoğun bir şekilde hastaneleri, ambulansları ve sağlık çalışanlarını hedef alıyor. Bugüne kadar 150'ye yakın sağlık merkezi ve hastanenin yanı sıra yaralıları taşıyan 100'den fazla ambulans işgalcilerin saldırısına uğradı. Bugüne kadar çok sayıda yaralı ve hasta, sağlık hizmetlerinin yetersizliği sebebiyle tedavi göremedi ve hayatlarını kaybetti" diye konuştu.

"BİRÇOK HAMİLE KADIN ANESTEZİ YAPILMADAN SEZARYEN AMELİYAT OLMAK ZORUNDA KALIYOR"

Hastanelerin bombalanması, yemek ve suya ulaşımın engellenmesi hamile kadınlar için çok ciddi bir tehlike arz ettiğini belirten Cesur, "Şu anda Gazze'de 50 bin hamile kadın bulunuyor. Eğer gerekli adımlar atılmazsa, 50 bin kadın, elektrik ve medikal hizmetler olmadan doğum yapmak zorunda kalabilir. Hastanelerin bombalanması, yemek ve suya ulaşımın engellenmesi hamile kadınlar için çok ciddi bir tehlike arz ediyor. Bölgedeki birçok hamile kadın anestezi yapılmadan sezaryen ameliyat olmak zorunda kalıyor. Ayrıca, bugüne kadar düşük sebebiyle çok sayıda bebek daha dünyaya gözlerini açamadan anne karnında hayatlarını kaybetti. Gazze'deki insani krizin hafifletilmesi için şehrin enerji ve temiz su ihtiyacının acil olarak karşılanması gerekiyor. Hastaneler başta olmak üzere hayatın pek çok alanında ihtiyaç duyulan yakıtın Gazze'ye girişinin engellenmesi de tedavi hizmetlerinin yanında pek çok insani ihtiyacın karşılanmasının önünde büyük engel teşkil ediyor. Gazzeli'ler için en önemli konulardan biri de, Refah Sınır Kapısı'ndan yeterli insani yardımın Gazze'ye girişine izin verilmemesi. Her gün ihtiyacın karşılanabilmesi için bine yakın insani yardım TIR'ının Gazze'ye ulaşması gerekirken, günde ortalama 100 TIR'ın girişine izin veriliyor" ifadelerini kullandı.

"ACİL ATEŞKES ÇAĞRIMIZI YİNELİYORUZ"

Başta yakıt olmak üzere birçok kalemdeki temel ihtiyaç malzemelerinin şehre ulaşmasının engellendiğini söyleyen Cesur, "Mısır Hükümeti'nin Gazze'de ihtiyaç duyulan yardım malzemelerinin şehre girebilmesi için Refah Sınır Kapısı'nı bir an önce tamamen açması gerekiyor. Refah Sınır Kapısı'ndan insani yardımların geçişine izin verilmemesi Gazze'de yaşanan acıların daha da artmasına sebep oluyor. Buradan bir kere daha acil ateşkes çağrımızı yineliyoruz. Vicdan sahibi tüm insanlara sesleniyoruz. Dünyanın gözleri önünde gerçekleşen bu soykırım karşısında herkesin üzerine sorumluluklar düşüyor. Herkes yaşanan bu büyük soykırıma karşı harekete geçmeli. Uluslararası kuruluşlar, sivil toplum ve devletler, işgalci İsrail'in zulümlerinin önüne geçmek için atılması gereken adımları acil bir şekilde atmalı. Bir an önce İsrail saldırıları durdurulmalı ve acilen ateşkes sağlanmalıdır. Filistin'de on yıllardır zulmeden işgalci İsrail'e karşı gereken yaptırımlar derhal uygulanmalıdır. Bütün İslam ülkeleri ve halkları bir araya gelip tepkisini ortaya koymalıdır. İsrail, hukuksuz işgal hareketi ve katlettiği insanlar için uluslararası hukuk önünde ve tüm dünyanın vicdanında hapsedilmelidir" dedi.

Ellerinde Türk ve Filistin bayraklarıyla, sık sık tekbirler getiren grup basın açıklamasının ardından dağıldı.

VAN BÖLGE GAZETESİ: HACI YILMAZ

Güncelleme Tarihi: 15 Ocak 2024, 13:54
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER