VAN'DA ERDOĞAN SEVGİSİ…

Dün yapılan Cumhurbaşkanı seçimlerinin ikinci turunda mevcut Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan bir kez daha ipi göğüsledi. Erdoğan'ın 13. Cumhurbaşkanı olması Van'da büyük sevince yol açtı. Resmi olmayan sonuçlarla birlikte Erdoğan'ın kazandığını öğrenen birçok kişi, araç konvoyları eşliğinde, ellerinde Türk Bayrakları ile büyük coşku yaşarken, Beşyol Meydanı ise Erdoğan sevdalılarının akınına uğradı.

VAN'DA ERDOĞAN SEVGİSİ…

Dün Cumhurbaşkanı seçiminin ikinci turu tüm ülkede olduğu gibi Van'da da huzur içinde tamamlandı.

Cumhur İttifakı'nın adayı Recep Tayyip Erdoğan, yüzde 52 oy alarak Türkiye'nin 13. Cumhurbaşkanı olurken, Millet İttifakı'nın adayı Kemal Kılıçdaroğlu ise yüzde 48 civarında oy alarak seçimi kaybeden taraf oldu.

2002'den bugüne dek girdiği birçok yerel, genel, referandum ve cumhurbaşkanı seçimlerinde zaferle ayrılan Recep Tayyip Erdoğan, 13. Cumhurbaşkanı seçimlerinin ikinci turunda da bir kez daha kazanmayı başardı.

Cumhurbaşkanı Seçimi'nin ikinci turu için oy verme işlemi tüm ülkede olduğu gibi Van'da da dün sabah 08.00 itibariyle başlayıp, akşam saat 17.00 itibarıyla tamamlandı.

14 Mayıs'ta yapılan Cumhurbaşkanı Seçimi'nde adayların salt çoğunluğu alamaması nedeniyle ülkedeki vatandaşlar, dün yeni cumhurbaşkanını belirlemek için tekrar sandık başına gitti.

Türk siyasi tarihinde ilk kez yaşanan Cumhurbaşkanı Seçimi ikinci turunda oy sayımlarının ardından sonuçlar açıklandı.

Dün seçim için ülke genelinde 973 ilçe, 1094 ilçe seçim kurulunda 191 binden fazla sandık kuruldu. Seçimde, Cumhur İttifakı'nın cumhurbaşkanı adayı Recep Tayyip Erdoğan ile Millet İttifakı'nın cumhurbaşkanı adayı Kemal Kılıçdaroğlu yarıştı.

İki hafta önceki seçimlere oranlar oy sayımı çok daha erken tamamlandı ve Cumhurbaşkanı Erdoğan seçimler neticesinde yüzde 52 oranıyla 13. Cumhurbaşkanı seçildi.

Öte yandan Cumhurbaşkanı seçiminin ikinci turunda Van’da Millet İttifakı Adayı Kemal Kılıçdaroğlu yüzde 61 oranında oy alırken, Cumhur İttifakı Adayı Recep Tayyip Erdoğan ise %39 civarında oy aldı.

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN: 85 MİLYON KAZANDI

Sonuçların renginin belli olmasının ardından İstanbul Kısıklı'daki evinin önünde toplanan vatandaşlara seslenen Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, "Bugün kazanan sadece Türkiye'dir. Demokrasimizden, kalkınmamızdan, hedeflerimizden taviz vermeden şimdi Türkiye Yüzyılı'nın kapısını açtık" dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın açıklamalarından öne çıkan başlıklar:

Biz İstanbul'u çok seviyoruz. İstanbul aşığıyız. İstanbul'la yola çıktık, İstanbul'la yola devam ediyoruz. Bugün Kısıklı bir başka, Üsküdar bir başka ve İstanbul bir başka. Değerli dava ve yol arkadaşlarım. Sizleri en kalbi duygularımla hürmetle, muhabbetle selamlıyorum.

Cumhurbaşkanlığı seçiminin ikinci turunu milletimizin teveccühüyle tamamlamış bulunuyoruz. İki bayram arasında bize bir demokrasi bayramı yaşatan milletime şükranlarımı sunuyorum.

"TÜM VATANDAŞLARIMA TEŞEKKÜR EDİYORUM"

Sandık başına giderek kendisi ve evlatlarının geleceği için iradesini ortaya koyan tüm vatandaşlarıma teşekkür ediyorum. Teşkilatımızın tüm mensuplarını, kadın ve gençlik kollarımızı, sandık müşahitlerimizi, gönüllü olarak seçimin sağlıklı şekilde yürümesine katkıda bulunan herkesi, kampanya ekibimizi tebrik ediyorum. Kadınlarımızı tebrik ediyorum, gençlerimizi tebrik ediyorum ve AK Parti davasına gönül veren tüm kardeşlerimi tebrik ediyorum. Yurt içinde, yurt dışında, ikinci tura göre özellikle yüksek oy oranlarıyla sandığa koşan herkese teşekkür ediyorum.

"PAZARA KADAR DEĞİL, MEZARA KADAR BERABER OLACAĞIZ"

Yaptığı tercihle önümüzdeki 5 yıl boyunca ülkeyi yönetme sorumluluğunu bir kez daha bize tevdi eden milletimizin her bir ferdine teşekkür ediyorum. İnşallah sizlerin güvenine layık olacağız. 21 yıl layık olduğumuz gibi layık olacağız. Ne dedim? Pazara kadar değil, mezara kadar beraber olacağız. Hep bu sevda burada bitmez dedik. Biz hep bu kutlu yürüyüş yarım kalmaz demiştik. Biz hep hizmet eden hezimete uğramaz demiştik. Biz hep Türkiye bize, biz de Türkiye'ye emanetiz demiştik.

"SİZLERİN İRADESİ DE SANDIKTA TÜRKİYE'NİN BÜKÜLMEZ GÜCÜ HALİNE GELDİ"

Buna bir üçüncü bay bay daha ilave edebiliriz. Bay bay bay Kemal… Hamdolsun sizler bu sesimize karşılık verdiniz. Bugünkü seçim, aramızdaki bu muhabbetin demokrasi ateşinde şekillenmiş halidir. Nasıl demin ateşle buluşarak çeliğe dönüşürse sizlerin iradesi de sandıkta Türkiye'nin bükülmez, kırılmaz, paslanmaz gücü haline geldi. Şimdi bakın buradan Türkiye'ye bir hesap yapıyorum, hesap uzmanıyım diyordu ya 2018'de CHP'nin vekil sayısı neydi biliyor musunuz? 146… 2023'te CHP'nin vekil sayısı 169 çıkardı. Fakat malum toplamda yüzde 1 bile oya sahip olmayan malum partilere kiralık vekil verdi. Ne kadar? 40 tane… Peki ne oldu? Şimdi 129'a düştü CHP. Hesap uzmanı ya. Bu işleri çok iyi bilir. Böylece kaybettiği vekiller sebebiyle herhalde CHP bunu bay bay bay Kemal'e hesabını soracaktır.

"BUGÜN KAZANAN SADECE TÜRKİYE'DİR"

Diyoruz ki 14 Mayıs seçiminin de 28 Mayıs seçiminin de galibi 85 milyon vatandaşımızın tamamıdır. Ama ben bir şey daha söylemiştim. Biz öyle bir kazanacağız ki kimse kaybetmeyecek demiştik. Öyleyse bugün kazanan sadece Türkiye'dir. Demokrasimizden, kalkınmamızdan, hedeflerimizden taviz vermeden şimdi Türkiye Yüzyılı'nın kapısını açtık. Ama beraberce açtık. Erkeğinden kadınına, gencinden yaşlısına, çalışanından emeklisine kadar milletimizin tüm kesimlerinin hayallerini, heyecanlarını beraberce hayata geçirdik. Kalbi ve gözü bize dönük dostlarımızın umutlarını beraberce yükselttik. Kısıklı meydanı tarih yazdı tarih.

"ŞİMDİ ÖNÜMÜZDE 2024 VAR"

Bir Üsküdarlı, bir Kısıklılı olarak Allah'a hamdediyorum. Sizin gibi yol arkadaşları bana verdiği için hamdediyorum. Her zaferimizi yine sizlerle beraber kutlayacağız. Şimdi önümüzde 2024 var. Ne demek istediğimiz anlıyorsunuz değil mi? 2024'te Üsküdar'ı da, İstanbul'u da, yerel seçimlerde kazanmaya hazır mıyız? Öyleyse durmak yok, çok çalışacağız. Şu anda emniyetten dedim ki Kısıklı meydanında ne kadar vatandaşım var. Rakam ne biliyor musunuz? 55 bin… Seçimler gelir geçer, sel gider kum kalır, asıl olan ülkemizin hedeflerinden sapmaması. Milletimizin birliğine, beraberliğine sahip çıkmasıdır. Bugünkü seçimlerin en büyük mesajı işte budur. Seçim sonuçları bir kez daha göstermiştir ki hiç kimse bu ülkenin kazanımlarına göz dikemez.

"AZERBAYCAN CUMHURBAŞKANI İLHAM KARDEŞİM ARADI"

İşte şimdi dünya ülkeleri arıyor. Az önce Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham kardeşim aradı. Özbekistan Cumhurbaşkanı Şevket Mirziyoyev kardeşim aradı, Libya Başbakanı aradı, hepsi ardı ardına arıyorlar. Diyorlar ki, gerekirse ilan edin, davet edin, hemen şimdi de geliriz. Katar arıyor, aynı şekilde o da bu mutluluğu paylaşıyor.

"HİÇ KİMSE MİLLETİMİZE TEPEDEN BAKAMAZ"

Hiç kimse insanımızın sahip olduğu hak ve özgürlüklere el uzatamaz. Hiç kimse milletimize tepeden bakamaz, insanımıza hakaret edemez, gençlerimizi kendi dipsiz karanlıklarına sürükleyemez. Hiç kimse Türkiye'ye parmak sallayamaz. Bunun için terör örgütünden karanlık mahfillere, herhangi bir aracı ayağımıza dolayamaz. Hiç kimse milletimizin bir olma, iri olma, diri olma, kardeş olma, hep birlikte Türkiye olma azmini kıramaz. Her seçim bizim için bir yeniden doğuştur. Bize aile kutsaldır. Aileye kimse dil uzatamaz. Kadına şiddet bizde yasak, haramdır. Buna kimse tevessül edemez, ümüğünü sıkarız. Milletimize ne söz verdiysek onu yapacağız. Yerine getiremeyeceğimiz hiçbir sözü vermeme prensibimize de bağlı kalacağız.

CUMHURBAŞKANLIĞI İLK TUR SONUÇLARI

14 Mayıs'ta yapılan ilk turda seçmen TBMM'de dağılımı belirleyip Cumhurbaşkanlığı seçimini ikinci tura bırakmıştı. İlk turda yapılan oylamada Cumhurbaşkanı Erdoğan 49,52, Kemal Kılıçdaroğlu 44,88, Sinan Oğan 5,17, adaylıktan çekilen Memleket Partisi Genel Başkanı Muharrem İnce ise 0,43 oy almıştı. Seçime katılım oranı yüzde 87,04 olarak açıklanırken 54.796.049 oy geçerli sayılmıştı.

VAN BÖLGE GAZETESİ: HACI YILMAZ

Güncelleme Tarihi: 29 Mayıs 2023, 14:20
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER