Van YYÜ’de Biyokimya ve Klinik Biyokimya Kongresi…

Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi Veteriner Fakültesi Biyokimya Anabilim Dalı tarafından gerçekleştirilen ‘3. Uluslararası Veteriner Biyokimya ve Klinik Biyokimya Kongresi’nin açılış töreni yapıldı. İlki, 2018 yılında Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi tarafından düzenlenen kongrenin 2. si, 2019 yılında Ankara’da yapılmış ancak Covid-19 pandemisi ve akabinde ülkemizde yaşanan deprem felaketi nedeniyle ertelenen kongre, bu yıl Van YYÜ ev sahipliğinde yapıldı.

Van YYÜ’de Biyokimya ve Klinik Biyokimya Kongresi…

Cengiz Andiç Kültür Merkezi’nde saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından başlayan kongrede ilk etapta açılış konuşmaları gerçekleşti. Kongrenin açılış konuşmasını yapmak üzere Kongre Düzenleme Kurulu Başkanı Prof. Dr. Semiha Dede, kürsüye çıktı.

Kongrede Veteriner Biyokimya ve Klinik Biyokimya hakkında bilgilendirmelerde bulunan Prof. Dr. Semiha Dede, temel yaşam bilimleri arasında önemli yer tutan biyokimya, yaşamın kimyasal süreçlerini anlamak üzere hücrelerin ve organizmaların moleküler yapılarını, fonksiyonlarını ve etkileşimlerini inceleyerek, biyomedikal araştırmalara katkıda bulunduğunu ifade etti.

Kongre Düzenleme Kurulu Başkanı Dede, “Böylece biyokimya, hastalık mekanizmalarının anlaşılması, yeni ilaç ve tedavi yöntemlerinin geliştirilmesi, genetik, moleküler biyoloji, biyoteknoloji ve farmakoloji gibi alanlarda temel bir bilim olarak, yenilikçi çözümlere ve teknolojilerin geliştirilmesine olanak tanır” dedi.

Veteriner biyokimya ile ilgili açıklamalara değinen Prof. Dr. Semiha Dede, veteriner biyokimyanın hayvan sağlığı ve hastalıklarının teşhisi ve tedavisi, beslenme durumunun değerlendirilmesi, metabolik ve genetik hastalıkların tespiti ve genel fizyolojik durumların takibinde önemli olan biyokimyasal parametreleri, kan, idrar ve diğer bütün dokularda analiz ederek, değerlendirilmesi, konularını kapsadığını ifade etti. “Bu sayede veteriner hekimler, doğru tanı koyarak etkili tedavi yöntemleri geliştirebilir, hayvanların yaşam kalitesini artırabilir ve hayvan, zoonoz hastalıkların erken teşhisini sağlayabilir” şeklinde konuşmasını sürdüren Kongre Düzenleme Kurulu Başkanı Prof. Dr. Semiha Dede, katkı sunan herkese teşekkür ederek konuşmasını sonlandırdı.

Veteriner Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Musa Gençcelep, konu kapsamında bir konuşma gerçekleştirdi. Ankara Üniversitesi Veteriner Fakültesinde öğrencilik yıllarındaki bir anısından bahsederek konuşmasına başlayan Dekan Gençcelep, 1982 yılında kurulan Van Yüzüncü Yıl Üniversitesinin 2. Rektörü merhum Prof. Dr. Nihat Bayşu ile olan bir anısına değinerek kendisini yâd etti.

Türkiye’nin 6. Üniversitesinin ise ilk açılan fakültelerinden olan Veteriner Fakültesinin akademik, idari personel ile mevcut öğrenci sayısıyla ilgili bilgiler veren Dekan Gençcelep, fakültenin fiziksel koşullarına değinerek Hayvan Hastanesi inşaatından ve Veteriner Fakültesinin akreditasyon sürecinden bahsetti.

3. Uluslararası Veteriner Biyokimya ve Klinik Biyokimya Kongresi’nin açılış oturumunu davetli konuşmacı Dr. Bruce J Spittle, Editor-in-Chief, Fluoride Journal, Fluoride-induced developmental disorders konu başlığıyla çevrim içi olarak yaptı. Kongre, daha sonra sunumlarla devam etti.

Temel amacı, sunulan ulusal ve uluslararası sözlü sunum ve poster bildirilerinin bilim dünyasına katkı sunması ve gençlerin ufkunu açıp yeni çalışmalara rehberlik etmesi olan kongre,  23-25 Mayıs tarihleri arasında yüz yüze ve çevrim içi olarak gerçekleştirildi.

VAN BÖLGE GAZETESİ

Güncelleme Tarihi: 30 Mayıs 2024, 10:37
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER