Van, vaka sayısı en az iller listesinde yer almadı

Son 1 buçuk iki aydır koronavirüs vaka sayısı en az iller sıralamasında ilk beşte yer alan Van, son hafta verilerinde yer almadı. Daha önce açıklanan verilerde vaka sayısı en düşük iller sıralamasında ilk üç, ilk dört ve ilk beşte yer alan Van, yeni verilerde ilk ona geriledi.

Van, vaka sayısı en az iller listesinde yer almadı

  Sağlık Bakanlığı tarafından her hafta 100 bin kişide görülen koronavirüs vaka sayıları açıklanırken, daha önce sürekli ilk beşte yer alan Van, bu kez vaka sayılarının artması ile onuncu sıraya geriledi.

  Van son verilerde 100 bin kişide 49.16 ile ülke genelinde görülen azalmadan nasibini az derecede almış oldu.

  Ülkenin en büyük üç şehrine bakıldığında, her 100 bin kişide İstanbul'da 184,78 Ankara'da 152,63, İzmir'de 93,86 oldu.

  Doğu Anadolu Bölgesi'nden iki şehir vaka sayısı en yüksek iller arasına girdi. Erzurum 100 bin kişide 192,28 rakamı ile ülkede vaka sayısı en yüksek il olurken, onu İstanbul ve Ağrı izledi. Vaka sayısı en fazla olan illerin dördüncüsü Rize, beşincisi ise Bilecik oldu.

  Uzun süredir vaka sayısı en az iller sıralamasında birinci olan Şırnak bu haftaki verilerde de yerini korurken, vaka sayısı en az ikinci il Adana, üçüncü il Hatay, dördüncü il Osmaniye ve beşinci il ise Kahramanmaraş oldu.

  Sağlık Bakanı Koca, sosyal medya hesabı üzerinden yaptığı paylaşımda, "İllerimizde 100 bin nüfusa karşılık gelen bir haftalık toplam vaka sayısını gösteren insidans haritasının güncel halini ekte görebilirsiniz. Düşüş hızı azalsa da vaka sayılarının düşüş eğilimi devam ediyor" ifadelerini kullandı. Öte yandan güncel insidans haritasına göre illere göre haftalık Covid-19 vaka sayısı her 100 bin kişide İstanbul'da 184,78, Ankara'da 152,63, İzmir'de 93,86 oldu. Bu arada, son bir haftada vaka sayısı en çok azalan iller ise Kastamonu, Tekirdağ, İstanbul, Bayburt ve Zonguldak oldu.

  Van Bölge Gazetesi: Aslıhan Karakoç

Güncelleme Tarihi: 31 Mayıs 2021, 11:38
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER