Van SDİ'den Kültür Yolu Festivali'ne tepki…

Van Sivil Dayanışma İnisiyatifi, 29 Haziran-7 Temmuz tarihleri arasında düzenlenecek olan Van Kültür Yolu Festivali'yle ilgili açıklamalarda bulundu. Tasarruf kararlarına aykırı etkinlik istemediklerini belirten Van SDİ, tasarruf tedbirlerinin olumlu bir adım olduğunu, fakat tasarruf tedbirlerinin tüm alanlarda uygulanmadığını vurguladı.

Van SDİ'den Kültür Yolu Festivali'ne tepki…

Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından 29 Haziran-7 Temmuz tarihleri arasında Van'da düzenlenecek Kültür Yolu Festivali kapsamında hazırlıklar devam ederken, Van Sivil Dayanışma İnisiyatifi, festivalle ilgili yaptığı açıklamada, bu tür israf, maddi ve manevi değerlere zarar veren konserlerin düzenlenmesinin vicdanlarda derin yaralar bıraktığını belirtti.

7 Ekimden bu yana Gazze'de binlerce insanın zalim İsrail'in saldırıları sonucu katledildiğini ve Gazze'de her gün binlerce acı ve dram yaşandığını belirten Van SDİ, bu bağlamda 29 Haziran-7 Temmuz tarihleri arasında Van'da düzenlenecek olan festivalin iptal edilmesi gerektiğini vurguladı.

"TASARRUF KARARLARINA AYKIRI ETKİNLİK İSTEMİYORUZ"

Van Sivil Dayanışma İnisiyatifi tarafından yapılan açıklamada, "Geçim sıkıntısının her gün daha da artığı, halkımızın geçinmekte zorlandığı bir dönemden geçiyoruz. Enflasyonun alım gücünü düşürmesi ekonomik olarak halkımızı zorlamakta maddi manevi tahribatlara yol açmaktadır. Bu konuyla alınan tasarruf tedbirleri elbette olumlu bir adımdır, fakat tasarruf tedbirlerinin tüm alanlarda uygulanması maalesef gerçekleşmemektedir. Bunun en bariz örneği Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın 16 ilde düzenlediği ve Van ilimizde 29 Haziran -7 Temmuz da düzenleyeceği "Kültür Yolu Festivalidir" İlimiz yatırım ve kalkınma beklerken bu tür israf, maddi ve manevi değerlerimize zarar veren konserlerin olması vicdanlarda derin yaralar bırakmaktadır. İnsanlık âlemi olarak içimiz yanarak, çok büyük acılara tanıklık ettiğimiz bir zaman diliminden geçiyoruz. 7 Ekimden bu yana Gazze'de binlerce insan zalim İsrail'in saldırıları sonucu katledildi. Gazze'de her gün yaşanan binlerce acı ve dram var. İsrail, Gazze Şeridi'ne 252 gündür gözü dönmüşçesine saldırıyor. İsrail ordusu Gazze'de, tarihe kara leke olarak geçecek çok sayıda toplu katliam yaptı. 7 Ekim'den bu yana 88 bin 300 ev, 604 cami, 108 okul ve Üniversite yerle bir oldu. Kırk bine yakın insan katledildi. Bunun neredeyse yarısı çocuk. Ve maalesef soykırım devam ediyor. Uluslararası güçler bu soykırımı durdurmada etkili olamamakta" denildi.

"EĞLENCE KONSERLERİNİN ŞEHRİMİZDE YAPILMAMASINI VE BU KARARDAN BİRAN ÖNCE GERİ ADIM ATILMASINI BEKLİYORUZ"

İnananlar olarak, Gazze'nin acısını paylaşmak, birbirlerinin sevinç ve kederine ortak olmak zorunda olduklarını belirten Van SDİ, "Peygamber efendimiz şöyle buyurmaktadır; "Müminler birbirlerini sevmekte, birbirlerine acımakta ve birbirlerini korumakta bir vücuda benzerler. Vücudun bir uzvu hasta olduğu zaman, diğer uzuvlar da bu sebeple uykusuzluğa ve ateşli hastalığa tutulurlar." (Buhârî) Bu bağlamda; ülkemizin içinde geçmekte olduğu zorlu ekonomik kriz ve halkımızın çektiği sıkıntılar başta olmak üzere, Gazzeli kardeşlerimizin acılarına ortak olma adına Kültür ve Turizm Bakanlığının 29 Haziran- 7 Temmuz tarihleri arasında Van şehrimizde Kültür Yolu Festivali adı altında düzenleyeceği eğlence konserlerinin şehrimizde yapılmamasını ve bu karardan biran önce geri adım atılmasını bekliyoruz. Aksi halde konuşulan ve gündem yapılan tasarruf tedbirleri ve Filistin'e dair yapılan konuşmalar halkımızın vicdanında sözden öteye geçmemiş olacaktır. Ayrıca Cumhurbaşkanlığının tasarruf tedbirleri bağlamında alınan kararların arkasında durulmasını ve binlerce lira harcanarak şehrimizin her tarafına asılan büyük pankartların ve sanatçılara ödenen paraların neden bu kapsamda değerlendirilmediğini soruyoruz" ifadelerine yer verdi.

VAN BÖLGE GAZETESİ: HACI YILMAZ

Güncelleme Tarihi: 27 Haziran 2024, 10:32
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER