Van Gölü'nün saklı koyları mest ediyor

Van Gölü kıyısında turkuaz rengin bembeyaz kumlarla buluşmasıyla Maldivler'e benzetilen koylar, ziyaretlerini adeta mest ediyor. Kentte havaların iyice ısınmasıyla birlikte, Van Gölü koylarını ziyaret eden vatandaşlar, unutulmaz bir gün yaşıyor.

Van Gölü'nün saklı koyları mest ediyor

Özellikle Van'ın Gevaş ilçesindeki koylar, el değmemiş doğası, masmavi denizi, kumsalı ve yeşiliyle ziyaretçilerini adeta mest ediyor.

3 bin 712 kilometrekarelik yüzey alanıyla dünyanın ve Türkiye'nin en büyük tuzlu ve sodalı gölü olma özelliğini taşıyan Van Gölü, koyları ve sahilleri ile görenleri hayran bırakıyor.

Yeşilin, mavinin ve karlı dağların tarihle buluştuğu Van, turizmde keşfedilmeyi beklerken, Akdamar Adası'nın yanı sıra Adır Adası, Çarpanak Adası, Muradiye Şelalesi ile Van Gölü kıyısındaki Gevaş ilçesine bağlı İn Mahallesi'ndeki Ağın, Altınsaç ve Deveboynu koyları, görenleri hayran bırakıyor.

Karayolu ile ulaşımı zor olan ve teknelerle 3 saat süren keyifli yolculuğun ardından ulaşılan Ağin bölgesindeki koylar, Ege ve Akdeniz bölgesindeki güzellikleri aratmayan eşsiz görüntülere sahne oluyor.

Van'ın Gevaş ile Bitlis'in Tatvan ilçesi arasında bulunan koylar, hem coğrafyasıyla hem de tarihi yapılarıyla yerli ve yabancı turistleri bekliyor. Van Gölü üzerinde bulunan ada ve yarım adalarda tarihi harabeler, kiliseler ve kaleler bulunuyor.

Eşsiz doğası, masmavi suyu, kumsalı ve yeşiliyle ziyaretçilerine görsel şölen sunan koylar, keşfedilmeyi beklerken, Van Gölü koyları ve sahilleri ile görenleri hayran bırakıyor.

Van Gölü kıyısındaki Gevaş ilçesine bağlı İn Mahallesi'ndeki Ağin, Altınsaç ve Deveboynu koyları, görenleri hayran bırakıyor. Teknelerle ulaşılabilen koylar, bozulmamış doğal yapısıyla turistleri bekliyor.

Van Gölünün eşsiz koylarından biri olan, doğa sevenlerin ve doğa gruplarının sık sık, doğa yürüyüşleri yaptığı İnköy, özel olarak kiralanan tekneler ile de ulaşılabiliyor.

Van Gölü'nde Ağin mevkiindeki koylar, Ege ve Akdeniz bölgelerindeki güzellikleri aratmıyor. Eşsiz doğası, masmavi suyu, kumsalı ve yeşiliyle ziyaretçilerine görsel şölen sunan koylar, keşfedilmeyi bekliyor.

Dünyanın ve Türkiye'nin en büyük sodalı gölü olma özelliğini taşıyan Van Gölü'nün koyları ziyaretçilerini adeta büyülüyor. Birçok güzelliği bünyesinde barındıran Van Gölü koyları, hem coğrafyasıyla hem de tarihi yapılarıyla yerli- yabancı turistleri ağırlıyor.

Eşsiz doğası, masmavi suyu, kumsalı ve yeşiliyle ziyaretçilerine görsel şölen sunan koylar, doğaseverlerin büyük ilgisini çekiyor.

Van merkeze 86 kilometre, Gevaş İlçesi'ne ise 46 kilometre uzaklıkta bulunan Van Gölü sahilindeki Altınsaç Koyları, manzarası ile yerli ve yabancı binlerce turistin ilgisini çekiyor.

Yıllarca tanıtım eksikliğinden dolayı adeta turizmden mahrum bırakılan Altınsaç ve İnköy bölgesi şimdi turist bekliyor.

Vatandaşlar Van Gölü'nün güzel koylarının mutlaka tanıtılması gerektiğini ve bu bölgelerin turizme kazandırılması gerektiğini belirterek, "Altınsaç ve İnköy bölgeleri belki de Türkiye'nin en güzel koylarına sahip. Fakat ilgisizlikten dolayı bu bölgeler bizim şehrimizdeki insanlar tarafından ziyaret edilmiyor. Oysa ülkemizdeki tur operatörleri turistlerin gezmesi gereken yerleri programlarken, mutlaka bu bölgeleri de program dahiline almalılar. Ayrıca bir kilisesi bulunan Altınsaç bölgesi Van'ımızın en güzel bölgelerinden biridir. Van Gölü'nün etrafında bulunan koyların her biri birbirinden muhteşem. Ağin, İn köyü, Altınsaç koyu, buraların gezilip görülmesi gereken yerler. Buralar çok bakir yerler çok tanınmıyor. Buralar tanınırsa Van ve bölge için çok faydalı olur. Van Gölü havzası bir büyük hazinedir. Bu hazineni yeterince tanıtılmadığı ortadadır. Dünyada bu kadar büyük bir hazineye sahip olan bir başka ülke yok. Dünyada Van Gölü benzeri bir göl yok. Van Gölü havzasındaki koylar el değmemiş bakir koylardır. Umarız yetkililer harekete geçer ve Van Gölü'nün büyüleyen koylarını en güzel şekilde turizme kazandırır" ifadelerini kullandılar.

VAN BÖLGE GAZETESİ: HACI YILMAZ

Güncelleme Tarihi: 06 Mayıs 2024, 17:20
YORUM EKLE
YORUMLAR
VAN GÜZEL
VAN GÜZEL - 3 hafta Önce

VAN GÖLÜ kıyı ve sahillerinde, olması gerekenden çok az sahil bandı ve rekreasyon alanları var. Mesela Akdamar İskelesi dolaylarından Gevaş'a, Çiçekli'ye, Edremit'e, İpekyolu'na ve Tuşba'ya YYÜ Kampüsüne kadar 35 kilometrelik kıyı boyunca niçin sahil yolumuz, bisiklet yolumuz yok? Boylu boyunca sahil bandı, rekreasyon alanları, piknik ve mesire alanları, sosyal donatılar ve insan ürünü nice güzellikler niye yok? Niçin boş, bakımsız, kirli ve kullanım dışı kilometrelerce alanlar var? Niçin kıyı ve sahillerde Anayasa'nın 43. Maddesi ve 3621 sayılı Kıyı Kanunu hilafına özel yapılaşmalar, bahçeler, tesisler, işletmeler, restaurantlar, sütçüler, köfte ve kebap salonları, kafeler, düğün salonları, havuzlar, oteller vb. şahsi kullanımlar var? Bütün yetkililerden VAN GÖLÜ'ne, yasalara ve bütün Van halkının maslahatına uygun şekilde sahil ve kıyılara sahip çıkmalarını, on yılların sahil ve kıyı işgallerini bitirmelerini ve Van Gölü kıyılarının ıslahını ve ihyasını istiyoruz.

VİZYON
VİZYON - 3 hafta Önce

İlimiz ve 13 ilçesi yerleşim yerleri, çevresi, doğası, tarihi alanları, gölü, adaları, sahilleri, kıyıları, doğal güzellikleriyle çok ama çok daha iyi noktada olmalı. Temizliği, bakımı, iyileştirmesi, güzelleştirmesi, ıslahı ve ihyası yapıldığında Van ve ilçeleri gerçekten muhteşem bir turistik merkez olur. Muhteşem doğası, yemyeşil vadileri, güzelim doğal mekanlarına rağmen çok büyük çoğunlukla temizlenmemiş, bakılmamış, yenilenmemiş, insanların keyif alacağı hale getirilmemiş bir coğrafya. İnsana değer veren, çevreye kıymet veren, doğayı seven, yeşile dost, temizlik kültürüne sahip vizyoner bir bakışla Van'ın birbirinden güzel on üç ilçesi, çevresi ve doğası o kadar muhteşem olur ki. Bu küçük ilçeler, bu güzel coğrafyalar, bu harika alanlar neden daha iyi noktada olmasın. NE OLUR bizim ilçelerimiz de Ege'nin, Akdeniz'in, Karadeniz'in ve Trakya'nın benzer ölçekteki ilçeleri gibi bakımlı olsun, düzenli olsun, ferah olsun, temiz olsun, göz alıcı olsun, insana keyif versin. Allah aşkınıza tüm kurumlarımız ve ilgili herkes, sizce dün de, bugün de, yarında bunu yapmak çok mu zor? Yani biraz kontrol, biraz incelik, biraz hassasiyet, biraz ilgi, biraz vizyon, biraz gayret, biraz proje, biraz yatırım, biraz hizmet, biraz aşk ile 13 ilçemiz ve doğamız ne güzel olur ama. Bu şehrimize de insanlarımıza da güzel ülkemize de kazandırır.

SIRADAKİ HABER