Van Gölü NASA'nın en iyileri yarışmasında...

Eşsiz güzelliği ve göz alıcı maviliğiyle dünya harikaları arasında yer alan Van Gölü NASA'nın 20 yılın en iyilerinin yarıştığı 'Dünya Turnuvası' isimli online yarışmasında yer aldı.

Van Gölü NASA'nın en iyileri yarışmasında...

  ABD Havacılık ve Uzay Ajansı (NASA), 20 yılı aşkın sürede Uluslararası Uzay İstasyonu'nda (ISS) görev yapan astronotlar tarafından çekilmiş dünya fotoğraflarından oluşan bir yarışma başlattı. 'Dünya Turnuvası' ismindeki online yarışmada yer alan fotoğraflar arasında Van Gölü'nün uzaydan çekilmiş fotoğrafı da yer aldı.

  'Dünya Turnuvası' ismindeki online yarışmada kırmızı rengiyle tanınan Bolivya'daki Colorado Gölü, Bahamalar'daki Andros Adaları üzerinde oluşan bulutlar, Japonya'nın ışıkları, güneybatı Rusya'daki devasa kanola tarlaları, Sina Yarımadası, ABD'deki Grand Kanyon, Himalayar, Sahra Çölü üzerindeki bulutlar, 2015'deki Maysak Tayfunu'nun gözünün uzaydan görünüşü, Alaska'daki Clevlan Yanardağı'nın görüntüleri yer alıyor. Yarışma 15 Mart'a kadar devam edeceği ifade edildi.

  "VAN GÖLÜ SU SEVİYELERİ, İKLİM DEĞİŞİKLİĞİ, VOLKANİK PATLAMALAR VE TEKTONİK AKTİVİTE NEDENİYLE SON 600.000 YILDA 100 METRE DEĞİŞTİ"

  NASA tarafından yapılan açıklamada, "Astronot Kate Rubins, Uluslararası Uzay İstasyonu'nun yörüngesinde dolanırken, dünyadaki en büyük soda veya alkali göl olan Türkiye'deki Van Gölü'nün bir kısmının bu fotoğrafını çekti. Genel olarak, soda gölleri, yüksek karbonat türleri konsantrasyonları ile ayırt edilir. Van Gölü endoreik bir göldür - çıkışı yoktur, dolayısıyla suyu buharlaşarak kaybolur - pH 10 ve yüksek tuzluluk seviyelerine sahiptir Erciş şehri yakınlarındaki sular (nüfus 90.000) sığdır, ancak gölün diğer kısımları 450 metre (1.467 fit) derinliğe kadar çıkabilir. Van Gölü su seviyeleri, iklim değişikliği, volkanik patlamalar ve tektonik aktivite nedeniyle son 600.000 yılda 100 metre değişti. Açık ve koyu tonlu su girdapları olarak görünen bulanıklık bulutları çoğunlukla kalsiyum karbonat, detritik malzemeler ve bazı organik maddelerden oluşur. Van Gölü'nde, fitoplankton ve sucul bitkiler büyüyüp çok fazla organik karbon ürettiklerinde, ilkbahar ve sonbaharda yüksek partikül akışları meydana gelir. Göl aynı zamanda bilinen en büyük modern mikrobiyalit yataklarına da ev sahipliği yapıyor. Astronot fotoğrafı ISS049-E-3464, 12 Eylül 2016'da, 290 milimetre lens kullanılan bir Nikon D4 dijital kamera ile alındı ve ISS Ekip Dünya Gözlem Tesisi ve Johnson Uzay Merkezi, Yer Bilimi ve Uzaktan Algılama Birimi tarafından sağlandı. Görüntü, Expedition 49 mürettebatının bir üyesi tarafından çekildi. Kontrastı iyileştirmek için görüntü kırpılmış ve iyileştirilmiş ve mercek kusurları kaldırılmıştır. Uluslararası Uzay İstasyonu Programı, ISS Ulusal Laboratuvarı'nın bir parçası olarak laboratuvarı, astronotların bilim adamları ve halk için en büyük değeri olacak Dünya'nın fotoğraflarını çekmelerine yardımcı olmak ve bu görüntüleri internette ücretsiz olarak kullanıma sunmak için destekliyor. Astronotlar ve kozmonotlar tarafından çekilen ek görüntüler, Dünyanın Astronot Fotoğrafçılığı için NASA / JSC Geçidi'nde görüntülenebilir" ifadelerine yer verildi.

  Van Bölge Gazetesi: Hacı Yılmaz

Güncelleme Tarihi: 31 Mayıs 2021, 13:13
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER