Van Ferit Melen Havalimanı'nı 141 bin 978 kişi kullandı

T.C. Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı Devlet Hava Meydanları İşletmesi (DHMİ) Genel Müdürlüğü, Van Ferit Melen Havalimanı'nın Nisan ayına ait hava yolu uçak, yolcu ve yük istatistiklerini açıkladı. Açıklanan verilere göre Nisan ayında Van Ferit Melen Havalimanı'nı 141 bin 978 yolcunun kullandığı belirtildi.

Van Ferit Melen Havalimanı'nı 141 bin 978 kişi kullandı

2024 yılı Nisan ayına ait hava yolu uçak, yolcu ve yük istatistikleri açıklanırken, buna göre, Van Ferit Melen Havalimanı'nda Nisan ayında, iç hat yolcu trafiği 141 bin 542, dış hat yolcu trafiği 436 oldu. Böylece Nisan ayında toplam 141.978 yolcuya hizmet verildi.

Nisan ayında Van Ferit Melen Havalimanı'na iniş-kalkış yapan uçak trafiği iç hatlarda bin 737, dış hatlarda 8 olmak üzere toplamda bin 745'e ulaştı.

Yük (kargo+posta+bagaj) trafiği ise Mart ayında toplamda bin 406 ton oldu.

Ocak, Şubat, Mart ve Nisan dönemde ise Van Ferit Melen Havalimanı'nda yolcu trafiği 550 bin 627, uçak trafiği 5 bin 718, yük trafiği (kargo+posta+bagaj) ise 5 bin 401 ton olarak gerçekleşti.

YENİ PİST ÇALIŞMALARI SÜRÜYOR

Öte yandan Van Ferit Melen Havalimanı'nın da Nisan ayında başlatılan yeni pist çalışmaları da aralıksız bir şekilde devam ediyor. Eski pistin kullanım ömrünü tamamlamasından dolayı havalimanında başlatılan yeni pist çalışmaları sürüyor.

Geçtiğimiz yıl yapılması planlanan ancak bütçe yetersizliğinden dolayı ertelenen pist yenileme işlemi Nisan ayında start almamıştı. Ek pisti olmayan Van Ferit Melen Havalimanı'nda başlatılan yeni pist çalışmaları sürerken, pistin kısa sürede tamamlanarak hizmete alınması bekleniyor.

Ek pist inşaatının süratle devam etmesi, Van Ferit Melen Havalimanı'nın faaliyetlerini sürdürebilmesi için büyük önem taşırken, ikinci pistin yapılmasının ardından, mevcut pistin tadilat için kapatılmasının önüne geçilecek ve böylelikle havalimanı, düzenli uçuş programlarını kesintiye uğramayacak.

Mevcut pistin tadilat ve yenileme süreci, ilk etapta inşa edilecek 2 bin 500 metrelik yeni pistin tamamlanmasıyla başlayacağı öğrenilirken, yeni pist hizmete açıldıktan sonra, eski pistte yenileme çalışmalarına başlanacak.

Yapılan açıklamalara göre yeni pistin sezon bitmen tamamlanması hedefleniyor.

VAN BÖLGE GAZETESİ: NİHAT AKARSU

Güncelleme Tarihi: 13 Mayıs 2024, 12:03
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER