Van'da zam şampiyonu elektrik sobası oldu

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) 2021 Kasım ayına ait Tüketici Fiyatları Endeksi (TÜFE) ve Yurt İçi Üretici Fiyatları Endeksi (ÜFE) rakamlarını açıkladı. TÜİK verilerine göre Van'da Kasım ayının zam şampiyonu elektrik sobası oldu.

Van'da zam şampiyonu elektrik sobası oldu

TÜİK tarafından yapılan açıklamaya göre, TÜFE bir önceki aya göre yüzde 3,51 artış, bir önceki yılın aynı ayına göre de yüzde 21,31 oranında artış gösterdi. TRB2 (Van, Muş, Bitlis, Hakkâri) Bölgesine ait TÜFE'de ise bir önceki aya göre yüzde 4,45'lik bir artış olurken, bir önceki yılın aynı ayına göre de yüzde 21,62 oranında artış meydana geldi.

Ana harcama grupları itibariyle aylık olarak en yüksek artış ülke genelinde yüzde 6,31'lık oran ile ulaştırma grubunda olurken, en az artış gösteren grup ise 0,3'lük oran ile alkollü içecekler ve tütün grubu oldu.

TRB2 Bölgesinde ise ana harcama grupları itibariyle aylık en yüksek artış yüzde 7,67'lik oranla çeşitli mal ve hizmetler grubunda olurken, en az gösteren grup ise 0,01'lik oran ile alkollü içecekler ve tütün grubu oldu.

VAN'DA KASIM AYININ ZAM ŞAMPİYONU ELEKTRİK SOBASI OLDU

TÜİK verdiği bilgilere göre, madde bazlı değerlendirmede yurt genelinde patlıcan yüzde 24.81 ve sivri biber 21,71'lik oranlarla fiyatı en çok artan maddeler olurken, Van'ın da dâhil olduğu TRB2 Bölgesinde ise elektrik sobası yüzde 30,74 ile en çok zamlanan ürün oldu.

Elektrik sobasını yüzde 26,23 oranındaki artışla patlıcan takip etti. Karnabahar ise yüzde 43,61'lik bir oranda değer kaybederek Kasım ayında TRB2 Bölgesinin fiyatı en çok düşen ürünü oldu. Türkiye genelinde de yüzde 38,76 oranında değer kaybeden Karnabahar en fazla ucuzlayan ürün oldu.

Öte yandan Yİ-ÜFE'de bir önceki aya göre yüzde 9,99'lük bir artış gerçekleşti. Bir önceki yılın aynı ayına göre ise yüzde 54,62 oranında artış oldu. Sektörel bazda aylık olarak elektrik ve gaz sektöründe yüzde 14,33 artış, imalat sektöründe yüzde 9,55 artış, madencilik ve taşocakçılığı sektöründe yüzde 11,64 artış ve su sektöründe ise yüzde 1 oranında artış meydana geldi.

Ana sanayi gruplarında en yüksek aylık artış yüzde 13,33'lük oranla enerji grubunda olurken, en yüksek yıllık artış yüzde 90,34'lük oranla enerji grubunda gerçekleşti.

Van Bölge Gazetesi: Necat Teyfun

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER