Van'da sulama kanalları temizlendi, arazi yolları yenilendi

Van Büyükşehir Belediyesi, Tuşba İlçesinin kırsal kesimlerinde yürüttüğü tarımsal hizmetlere devam ediyor. Yürütülen çalışmalarda atıl durumda bulunan sulama kanalları temizlenirken, ulaşıma elverişsiz arazi yolları da yenilendi.

Van'da sulama kanalları temizlendi, arazi yolları yenilendi

    Van’ın merkez Tuşba ilçesinde tarım ve hayvancılığın gelişmesine yönelik Büyükşehir Belediyesinin çiftçiyi destekleme çalışmaları aralıksız sürüyor. Kırsal Hizmetler Daire Başkanlığını tarafından kısa süre önce başlayan tarımsal sezon ile birlikte Tuşba ilçesinde 28 mahallede çalışmalar büyük ölçüde tamamlandı.

    İlçede tarım arazilerine suyun ulaşmadığı, atıl durumdaki toplam 36 kilometre uzunluğundaki toprak sulama kanalları temizlenirken, yine atıl durumdaki 12 gölet de onarıldı. Çalışmalar kapsamında yeni 5 su bendi yapılırken çiftçilerin arazilerine ulaşmakta güçlük çektiği toplam 90 kilometre yayla yolunda da reglaj çalışması tamamlandı.

   Son olarak Satıbey ve Yemlice mahallelerinde atıl durumdaki kanalları temizleyen Büyükşehir Belediyesi, çiftçilerin arazilerine suyun akışını sağladı.
Sulama kanalarının hasarlı ve çamurlu olmasından ötürü suyun akışının sağlanmadığını ifade eden mahalle muhtarı Fesih Erginyürek, suyu sağlıklı bir şekilde mahalleye ulaştıran projeden ötürü emeği geçenlere teşekkür etti.
   Öte yandan Kırsal Hizmetler Daire Başkanlığınca Çitören mahallesinde ise elektriğin ulaşmadığı arazilerde Güneş enerjisi ile Hayvan İçme Suyu (HİS) sondaj çalışmaları da sürdürülüyor.Van Bölge Gazetesi Haber Merkezi

Güncelleme Tarihi: 27 Mayıs 2022, 14:01
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER