Van'da fuar kültürü oturdu

Van Fuar ve Kongre Merkezi'nde düzenlenen 6. Yöresel Ürünler ve Hediyelik Eşya Fuarı, kapılarını açtı. Van Valisi Mehmet Emin Bilmez, son yıllarda Van'ın önemli fuarlara ev sahipliği yaptığını belirterek, "Fuar kültürü Van'da oturdu, fuar merkezimiz bu anlamda iyi bir misyon üstlenmekte" ifadelerini kullandı.

Van'da fuar kültürü oturdu

Anatolia Grup Organizasyon Reklam Tanıtım Limitet Şirketi tarafından organizasyonu yapılan 6. Yöresel Ürünler ve Hediyelik Eşya Fuarı, yoğun ilgi gördü.

Van'da 5 kez üst üste düzenlenen Yöresel Ürünler ve Hediyelik Eşya Fuarı, altıncı kez kapılarını açtı.

Van Fuar ve Kongre Merkezi'nde düzenlenen fuara Van Valisi ve Van Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Mehmet Emin Bilmez, eşi Meral Bilmez, Van YYÜ Rektörü Hamdullah Şevli, Tuşba Belediye Başkanı Salih Akman, Anatolia Grup Organizasyon Reklam Tanıtım Limited Şirketi Yetkilisi Özgür Can Çelik, Van Ajans Asya Fuarcılık Yönetim Kurulu Başkanı Süleyman Güler, oda başkanları, STK temsilcileri ve vatandaşlar katıldı.

VALİ BİLMEZ: "FUAR KÜLTÜRÜ VAN'DA OTURDU"

Van Valisi ve Van Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Mehmet Emin Bilmez ise Van Fuar ve Kongre Merkezi'nin önemli fuarlara ev sahipliği yaptığını belirterek, "Esnafımız pandemi sürecinin etkilerinden dolayı zor bir dönemi inşallah yavaş yavaş geride bırakıyor. Fuar merkezinin ilimizde açılmasıyla birlikte, bölgemizi temsilen ciddi fuarlara ev sahipliği yaptı. Bu fuarda stant açan, Van'dan ve Van dışından gelen bütün firmalarımıza teşekkür ediyorum. Böylesi zor bir dönemde geri adım atmadan, fuar düzenleme gayreti ve içerisinde olan Anatolia Grup Organizasyon'a da teşekkür ediyorum. Fuarın esnafımız, ilimiz için hayırlara vesile olmasını diliyorum. Fuar kültürü Van'da oturdu, fuar merkezimiz bu anlamda iyi bir misyon üstlenmekte. Anatolia Fuarcılık da 6'ncı Yöresel Ürünler Fuarı'nı açarak, gördüğüm kadarıyla yavaş yavaş pandemi öncesi dönemi yakalamaktayız. İranlı misafirlerimiz de günlük ortalama 600-700 misafirimiz Kapıköy'den Van'a gitmekte. İnşallah bu sayı gittikçe artacak. Bu canlılığı görünce mutlu olmaktayız ama biz yine bütün vatandaşlarımızı aşı olmaya, aşı olmayanları aşı olmaya, aşı zamanı 2. ve 3. doz aşı zamanı gelenlerin de aşı olmaya, pandemiye karşı tek silahımızın da aşı olduğunu belirtmek istiyorum. Yine mesafe, maske ve temizlik konusunda duyarlı olmamız gerektiğini, şu an kentimiz Türkiye'deki en iyi kentlerden biridir ve bunun için de gayret gösteren başta sağlık çalışanlarımız olmak üzere kurallara uyan tüm Van halkına teşekkür ediyorum" ifadelerini kullandı.

ÇELİK: 81 İLDEN GELEN ÜRÜNLER VANLILARLA BULUŞUYOR

Anatolia Grup Organizasyon Reklam Tanıtım Limited Şirketi Yetkilisi Özgür Can Çelik, Türkiye'de ikinci büyük Yöresel Ürünler ve Hediyelik Eşya Fuarı'nın Van'da düzenlendiğini belirterek, "81 ilden gelen ürünler, fuarımızda Vanlılarla buluşuyor. İzmit'in pişmaniyesinden, Trabzon'un tereyağı, kuymağı, Ege'nin zeytinleri ve zeytinyağları, Balıkesir'in tahini ve karadutu, Hatay'ın nar ekşisinden Kahramanmaraş'ın, Gaziantep'in baharatlarına varana kadar 81 ilden gelen tatlar burada Vanlılarla buluşuyor. Ayrıca yöresel ürünler ve el sanatları anlamında da çok güzel ve çok renkli stantlarımız var. Mardin'den gümüş firmamız var. Kahramanmaraş'tan bakır firmamız var. Bez bebek firmalarımız var. Hediyelik eşya ve el sanatları anlamında da çok renkli, çok keyifli bir fuar organizasyonuna başladık. Fuarımız 7 Kasım tarihine kadar devam edecek" dedi.

Söz konusu fuarın Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nde düzenlenen en büyük fuar olmasının haklı gururunu yaşadıklarını anlatan Çelik, "Türkiye'de düzenlenen en büyük fuarlardan biri, Antalya Yörex Fuarı'dır. Yörex Fuarı'ndan sonra yapılan, Türkiye'nin ikinci büyük, Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nde en büyük yöresel Ürünler ve El Sanatları Fuarı'nı açmış bulunmaktayız. Büyük bir emek harcadık. Bu emeğin de karşılığını aldık. Bu yıl büyük bir rekor kırdık. Şuanda fuarımızda ortalama 100'e yakın firma var. 200-250'ye yakın marka var. Her stantta birden çok marka olduğu için bunu belirtiyorum. Bölgenin en büyük fuarını açmış bulunuyoruz. Fuarların ilk günlerinde genelde protokolü ağırlarız. Protokolle birlikte ortalama 500 ile bin kişi arası gelir. Şuanda ciddi bir kalabalık var. Fuar inanılmaz bir şekilde kuvvetli başladı. Van'da yaptığımız 6 fuar arasında en yoğun ilginin olduğu fuar alacak diye düşünüyorum. Fuarımızın büyük ilgi göreceğini düşünüyorduk ama bu dereceye geleceğini tahmin edemiyorduk. Van'dan şuana kadar çok memnunuz" diye konuştu.

Açılış konuşmalarının ardından, fuar alanını gezen protokol firmalardan bilgi aldı.

Organize Sanayi Bölgesi'nin girişindeki Van Fuar ve Kongre Merkezi'nde açılışı gerçekleşen fuara vatandaşlar da yoğun ilgi gösterdi.

81 İlden lezzetlerin yer aldığı fuarda, hafta sonları belli saatler arasında sirk gösterisi de olacağı ifade edildi.

Pandemi tedbirlerinin üst seviyede yer aldığı, birçok kişinin maske ve mesafe kuralına uyduğu fuara, Vanlı firmalar da katıldı.

Söz konusu fuarın 10 gün boyunca açık olacağı ve kent merkezinden saatte bir servis kaldırılacağı belirtildi.

Van Bölge Gazetesi: Hacı Yılmaz

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER