Van'da Filistin için dayanışma gecesi…

Van'da Cumartesi saat 18.00'de Uygulama Oteli'nde Filistin için destek ve dayanışma gecesi düzenlenecek. Grup Yürüyüş'ün bir konser düzenleyeceği geceye Vanlıların yoğun ilgi göstermesi bekleniyor. Dayanışma gecesi öncesi basın mensuplarıyla bir araya gelen organizasyon koordinatörleri, geceyle alakalı önemli bilgiler verdi.

Van'da Filistin için dayanışma gecesi…

75 yıl önce başlayan, 7 Ekim'de ise tam bir soykırıma dönüşen Siyonist İsrail'in Filistin'e yönelik saldırılarına tepki ve Gazze'ye destek amacıyla Van'da Filistin'e destek gecesi düzenlenecek. Cumartesi saat 18.00'de Edremit yolu üzerinde bulunan Uygulama Oteli'nde gerçekleştirilecek olan etkinliğin yoğun ilgi görmesi bekleniyor.

Kasap Zeki Steak Hause'de dayanışma gecesi öncesi basın mensuplarıyla bir araya gelen koordinatörler, programla alakalı açıklamalarda bulundu.

YILMAZ: "UYGULANAN VAHŞETE SESSİZ KALMAMAMIZ GEREKTİĞİNİ DÜŞÜNDÜK"

Organizasyonu düzenleyen Van FM yetkilileri adına konuşan Mehmet Fatih Yılmaz, 7 Ekim 2023 tarihinden sonra başlayan Soykırımla birlikte dünyanın gündeminin değiştiğine dikkat çekerek, "Radyo Van olarak bundan önce yaşanmış olan felaketlerde, sıkıntılarda, problemlerde, doğal olaylarda almamız gereken reaksiyonu alma gayretinde bulunduk. 7 Ekim tarihinden bu yana İsrail tarafından Filistin'e yönelik uygulanan vahşete de sessiz kalmamamız gerektiğini düşündük. Filistin'de şu an da soykırıma maruz kalan kardeşlerimiz için 30 Aralık Cumartesi günü saat 18.00'de Uygulama Oteli'nde Filistin için destek ve dayanışma gecesi düzenliyoruz. Bu tür etkinliklerin bizim için üç farklı ehemmiyeti var. Birincisi yaşanan kaosa duyarsız olmama, onun için bireyler yapmak, mücadele etmek, ikincisi sosyolojik olarak haksızlıklar karşısında dik durmayı başaran bir toplum olma bilincini diri tutmak ve bu anlamda çaba sarf eden arkadaşlarımızın yanında olduğumuzu vurgulamak, bu zaman zarfı içerisinde Van basınından büyük destek gördük. Van basını soykırıma karşı olduğunu, İsrail'in zulmünü manşetlerinde dile getirerek tepkisini dile getirdi. Basın camiasına bu tür hadiselere duyarlılık gösteren, çaba sarf eden herkese çok teşekkür ederim. Dayanışma ve destek gecesini düzenleme kararı aldıktan sonra ilimizdeki kurumları, yerel yönetimleri ve sivil toplum örgütlerini ziyaret ederek destek istedik. Sayın Valimiz Ozan Balcı'nın çok büyük desteklerini gördük. Bunun yanında İpekyolu Belediyesi, Edremit Belediyesi, Van Ticaret ve Sanayi Odası, Van SDİ, Memur-Sen, Eğitim-Bir-Sen, iş insanları, ilimizde faaliyet yürüten işletmelerle birlikte 150'ye yakın sivil toplum kuruluşu dayanışma ve destek gecemize ellerinden gelen her türlü desteği sundular. Dayanışma ve destek gecemizin düzenlenecek olmasından ekibimizin büyük emeği var. Dayanışma ve destek gecemize destek veren ekibimize ve herkese canı gönülden çok teşekkür ederim" dedi.

"FİLİSTİNLİ KARDEŞLERİMİZİN YANINDA OLMAYA ÇALIŞIYORUZ"

İsrail'in vahşeti karşısında herkesin tek ses, tek yürek olması gerektiğini belirten Yılmaz, "Kimse Filistin'de yaşanan vahşeti görmezden gelemez. Filistin'de çocuklar, kadınlar, yaşlılar ve insanlar katledilerek soykırıma uğruyor. Biz dilimizin döndüğünce bu zulmü anlatmaya devam edeceğiz. Elimizden gelen her türlü imkanlarla Filistinli kardeşlerimizin yanında olmaya çalışıyoruz. Dayanışma ve destek gecemizde Filistin'de yaşananları gün yüzüne serecek tiyatro gösterimiz olacak. Bunun yanı sıra çocuklarımız Kudüs ezgileri söyleyecek. Fotoğraf sergimiz olacak, Filistin temalı ürünlerin satışı gerçekleştirilecek. Kudüs ezgileriyle bilinen, ezgileri seven insanların gönlünde taht kurmuş Grup Yürüyüşün konseriyle dayanışma ve destek gecemiz nihayete erecek.  Dayanışma ve destek gecemizde elde edilecek tüm gelir Gazze halkına gönderilecek. Bilet fiyatlarımız 300 liradan başlıyor. Dayanışma ve destek gecemize destek vermek isteyen insanlarımız istediği kadar destek verebilirler. Yardımlar nakit olarak toplanacak. İstişare komisyonumuz gelen tüm geliri uluslararası yardımlaşma vakfı aracılığıyla Gazzeli kardeşlerimize ulaştıracak. Dayanışma ve destek gecemize katılarak destek veren tüm vatandaşlarımıza yardımı ulaştığına dair bilgi ve belge sunacağız. Kimsenin aklında soru işareti olmasın. Gönül rahatlığıyla insanlarımızın vermiş olduğu yardımları Gazze'ye ulaştıracağız. Bildiğiniz üzere yardımları ulaştıran sivil toplum kuruluşları yardımları ulaştırırken yol, yeme, içme gibi harcamalarda kesinti yapıyor. Biz imzalamış olduğumuz protokolde toplanacak yardımlarda bir kuruş bile kesilmeden Gazzeli kardeşlerimize ulaştırılacak. Buna çok dikkat ettik, dayanışma ve destek gecemizde ne kadar toplanırsa o kadar gönderilecek. Bilet satış noktalarımız Beşyol mevkiinde bulunan Dabbağoğlu Parkı'nda ve Van YYÜ'de satılıyor. 30 Aralık Cumartesi günü saat 18.00'de Uygulama Oteli'nde gerçekleştireceğimiz Filistin için dayanışma ve destek gecesine tüm vatandaşlarımızı davet ediyoruz" diye konuştu.

BAYRAMOĞLU: "SİYONİST İSRAİL, AMERİKAN VE DESTEKÇİLERİ FİLİSTİN'DE SOYKIRIM YAPIYOR"

Son olarak söz alan ve gecenin düzenlenmesinde katkısı bulunan İş insanı Halis Bayramoğlu ise, İsrail'ın 7 Ekim tarihinden bu yana Filistin'de vahşet uyguladığını belirterek, "Yerel basınımız bizim sesimiz, gözümüz, kulağımız, ildeki, ilçedeki, mahalledeki sorunları dile getirerek çözümüne katkı sunuyor. İsrail, 7 Ekim tarihinden bu yana Filistin'de vahşet uyguluyor. Binlerce insanımız şehit oldu. Vahşeti, soykırımı dünya kamuoyuna duyuran onlarca gazeteci kardeşimizi şehit etti. Filistin'de şehit olan tüm kardeşlerime rahmet diliyorum. Filistin'de 1516 yılından 1917 yılına kadar geçen bir süreç var. 1516 yılında Osmanlı topraklarına katılan Filistin Osmanlı döneminde asla bir zulme maruz kalmadı. 1917 yılında İngilizlerin kutsal Kudüs'ü işgal etmesiyle birlikte Filistin, Osmanlı'dan ayrılmış ve o günden bugüne kadar, uzun yıllardır kendi iç sorunlarıyla birlikte durmadan zulme maruz kalmış, katliama uğramış, Siyonist İsrail, Amerikan ve destekçileri Filistin'de soykırım yapıyor. Aslında sadece bu coğrafyada Filistin üzerinden katliamlar yapılmamıştır. Somali'ye baktığımız zaman Avrupalılar, Fransızlar, bir yılda Somalili 800 binin üzerinde Müslüman kardeşlerimizi katlettiler. Olayların bütününe baktığımız zaman Müslümanların kanının durmadan bu coğrafyada aktığını görmekteyiz. Bu bizleri insan olarak hem üzüyor hem de canımızı incitiyor. Biz Filistinli kardeşlerimizin yanında olmak için elimizden gelen gayreti sarf etmeye çalışıyoruz. Dayanışma ve destek gecesini Vanlı hemşehrilerimizin katkı sağladığını biliyorum. Destek veren herkese çok teşekkür ederim. 1917 yılından bu yana durmadan devam eden saldırılarda şehit olan tüm Filistinli kardeşlerimize rahmet diliyorum. Allah onların yar ve yardımcısı olsun. Dayanışma ve destek gecesini düzenleyen Van FM ailesine ve destek veren herkese çok teşekkür ederim" ifadelerini kullandı.

Filistin için destek ve dayanışma gecesi kapsamında Grup Yürüyüş konseri, tiyatro gösterisi, resim sergisi ve Filistin temalı ürünlerin satışının gerçekleşeceği belirtildi.

Tüm gelirlerin Gazze halkına bağışlanacağı programa, Van Valiliği, Van Büyükşehir Belediyesi, İpekyolu Belediyesi, Tuşba Belediyesi, Edremit Belediyesi, Gevaş Belediyesi, Van Müftülüğü, 150 STK, dört radyo, üç TV, esnaf ve işadamları da katkı sunuyor.

VAN BÖLGE GAZETESİ: HACI YILMAZ

Güncelleme Tarihi: 28 Aralık 2023, 15:40
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER