Van'da çarşı-pazar hareketliliği...

Van'da Ramazan Bayramı öncesinde çarşıda alışveriş yoğunluğu yaşanırken, berber ve kuaförlerin yanı sıra otogarda da bayram yoğunluğu arttı.

Van'da çarşı-pazar hareketliliği...

Ramazan Bayramı tatilini memleketlerine ve tatil beldelerine giderek değerlendirmek isteyen vatandaşlar otogarın yolunu tutarken, kent merkezin ise alışveriş yoğunluğu artarak devam ediyor. Öte yandan berber ve kuaförlerde de bayram yoğunluğu yaşanıyor.

Ramazan Bayramı'na sayılı günler kalmasıyla birçok sektörde olduğu gibi berber ve kuaförlerde de müşteri yoğunluğu oluşurken, berber ve kuaförler gece geç saatlere kadar çalışarak, müşterilerine hizmet veriyor. Berber ve kuaförlerin yanı sıra, lokantalar, kuruyemiş dükkânları ve esnaflarda da yoğunluk gözlemlendi.

Van'da vatandaşlarda alışveriş telaşı başlarken, pastaneler ve kuruyemişçilerin önünde kuyruklar oluşmaya başladı.

Kimi vatandaş cadde ve sokaklarda kurulan tezgahlarda bayram alışverişini yaparken, kimi vatandaş ise mağaza ve marketleri tercih ediyor. Ramazan Bayramı ihtiyaçlarını temin etmek isteyen vatandaşlar yoğunluk oluştururken, caddede yaşanan hareketlilik esnafın yüzünü güldürdü.

Bayram alışverişini açık alanda kurulan seyyar pazarlarda yapan vatandaşlardan dolayı yoğunluğun oluştuğu çarşı merkezinde, vatandaşların en çok şeker, lokum, çikolata ve giyim tezgâhlarına rağbet gösterdiği görüldü.

Van'ın en işlek caddelerinden olan Kazım Karabekir ve Cumhuriyet Caddesi, Ordu Caddesi ve Sanat Sokağı, yaklaşan bayram öncesinde kalabalıktan geçilmiyor. Özellikle ara sokaklarda yoğun bir kalabalığın olduğu gözlemlenirken, bu yıl fiyatlarda ciddi derecede artış olması da vatandaşları kara kara düşündürüyor.

Birçok vatandaş bu yıl fiyatların çok yükseldiğini belirterek, alım güçlerinin giderek düştüğünü ifade ettiler.

Öte yandan yaklaşık 3 hafta önce yangın çıkan Tuşba Halk Pazarı'nın bir bölümünde alışveriş yapılırken, dükkânları tamamen yanan esnaflar ise, bu bayram satış yapamamanın burukluğunu yaşıyor.

BAYRAM BURUK KUTLANACAK

Öte yandan 6 Şubat günü Kahramanmaraş merkezli meydana gelen ve 11 ilde yıkımlara neden olan depremler sonrası, ülke genelinde bu bayram buruk kutlanacak.

Kahramanmaraş merkezli depremlerde 50 bin 500 kişinin hayatını kaybederken, binlerce insan ise yaralanmıştı. Deprem sonrası tüm Türkiye bölge için seferber olurken, bu bayram buruk kutlanacak.

Van'da bu yıl bayramı buruk kutlayacaklarını belirten Furkan Kaya isimli vatandaş, "Bayrama sayılı günler kaldı. Bu yıl bayramı Kahramanmaraş merkezli meydana gelen ve 11 ilde yıkımlara neden olan depremlerden dolayı buruk kutlayacağız. Depremden etkilenen bütün kardeşlerimize bir kez daha geçmiş olsun diyorum. İnşallah ülkemiz bir daha böyle büyük felaketlerle karşı karşıya kalmaz. Bu bayramı depremzede kardeşlerimizle birlikte buruk kutlayacağız" ifadelerini kullandı.

Öte yandan ilgili kurumların deprem bölgesinde çeşitli etkinlikler yaparak, özellikle depremden en çok etkilenen çocuklara çeşitli hediyelerin dağıtılacağı belirtildi.

VAN BÖLGE GAZETESİ: NECAT TEYFUN

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER