Van Balığı sıkı bir şekilde korunuyor

Van Gölü'nde yaşayan ve üreme döneminde suyun akışının tersine yüzerek tatlı sulara göç eden Van Balığı, av yasağı süresince göl çevresinde, akarsu ağızlarında ve kent merkezinde alınan sıkı önlemlerle korunuyor. 14 bin insanın geçim kaynağı olan Van Balığı, ekipler tarafından hem havadan hem de karadan korunuyor.

Van Balığı sıkı bir şekilde korunuyor

Van Gölü'nde yaşayan ve üreme döneminde suyun akışının tersine yüzerek tatlı sulara göç eden Van Balıklarının neslinin korunması amacıyla 15 Nisan'da başlayan ve 15 Temmuz'a kadar devam edecek olan av yasağı süresince akarsular havadan ve karadan sürekli denetlenmeye başladı.

15 Nisan Pazartesi günü başlayan ve 15 Temmuz tarihine kadar yumurtalarını bırakmak için suyun tersine yüzerek görsel şölen sunan Van Balıklarını korunması amacıyla kentteki kurumlar sıkı önlemler aldı.

Göl kıyısında bulunan Van'da 6, Bitlis'te ise 3 ilçede yaklaşık olarak 14 bin insanın geçim kaynağı olan Van Balığı, ekipler tarafından hem havadan hem de karadan sıkı bir şekilde korunuyor.

15 Nisan-15 Temmuz tarihlerinde yumurtalarını bırakmak için suyun tersine yüzen, önüne çıkan engelleri adeta uçarak aşamaya çalışırken görsel şölen sunan Van Balığı'nın korunması amacıyla Van Valiliği, Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi, Van İl Tarım ve Orman Müdürlüğü, İl Jandarma Komutanlığı ve Van İl Emniyet Müdürlüğü tarafından alınan önlemler sıkı bir şekilde uygulanıyor.

Van ve Bitlis'te 3 ay sürecek yasak döneminde, Van Balığı'nın avlanması, bulundurulması, satışı ve naklinin önlenmesi için göl çevresi, akarsu yatakları, avlanmaya müsait alanlar ile yol güzergahları sürekli gözetim altında tutuluyor.

Jandarma ve polis ekiplerinin gölde botlarla sürekli devriye attığı bu dönemde, Van İl Tarım ve Orman Müdürlüğü ile zabıta ekipleri ise kent genelinde balık satışının yapıldığı iş yerlerini denetleyerek kaçak avlanmanın önüne geçmeye çalışıyor.

Kurumlar, kaçak avlanmaya dikkati çekmek ve farkındalık oluşturmak amacıyla hazırlanan broşürleri kent genelinde belli noktalara asarken, okullarda ise, bilinçlendirme amaçlı etkinlikler düzenlenecek.

3 bin 713 kilometrekarelik alana sahip olan Van Gölü, Van İl Jandarma Komutanlığı sorumluluğunda bulunan bin 965 kilometrekare alan ve 274 kilometrelik kıyı şeridinde Erciş ve Edremit Sahil Bot ile Çevre Koruma görev timleri sıkı önlemler aldı. Yıllık 14 milyon dolarlık bir ciroya sahip ve bölgede 14 bin insanın geçimini sağladığı, Van Balığı 15 Temmuz tarihlerine kadar avlanamayacak.

KAÇAK AVLANAN 2 TON 300 KİLO VAN BALIĞI ELE GEÇİRİLDİ

Van'da Van İl Jandarma Komutanlığı ve Van İl Emniyet Müdürlüğü ekiplerinin yaptığı çalışmalar sonucunda şu ana kadar kaçak avlanmış 2 ton 300 kilo Van Balığı ele geçirildi.

Van Gölü'nde yaşayan endemik tür olan ve üreme dönemine girmesi nedeniyle avlanması yasak olan Van Balığını korumak için çalışmalar devam ediyor. Kontrol çalışmaları çerçevesinde Van İl Jandarma Komutanlığı ve Van İl Emniyet Müdürlüğü ekipleri tarafından yapılan çalışmalar sonucunda, yaklaşık 2 ton 300 kilogram kaçak avlanmış Van Balığı ele geçirildi.

Canlı balıklar tekrar dereye bırakırken, el konulan ölü balıklar imha edildi. Olayla ilgili 1 kişiye 67 bin 558 TL para cezası uygulanırken, kaçakçılıkta kullanılan kamyonet ise 15 gün trafikten men edildi.

VAN BÖLGE GAZETESİ: HACI YILMAZ

Güncelleme Tarihi: 08 Mayıs 2024, 08:18
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER