Van Balığı avcılarına göz açtırılmıyor

Van Gölü'nün sodalı suyunda yaşayan Van Balığı'nın üreme döneminde yaptığı zorlu göç sürecinde geceli gündüzlü denetim yapan ekipler, 14 bin 500 kilogram balığa el koyarken, kaçak avlanan şahıslara ise 435 bin lira idari para cezası uyguladı.

Van Balığı avcılarına göz açtırılmıyor

Dünyada sadece Van Gölü'nde yaşayan ve üreme döneminde suyun akışının tersine yüzerek, tatlı sulara göç eden Van Balığı'nın engel tanımayan muhteşem yolculuğu devam ediyor.

Van'da 20 bin insanın ekmek kapısı olan ve izleyene görsel şölen sunan Van Balığı'nın korunması için Tarım ve Orman İl Müdürlüğü, jandarma, emniyet, sahil güvenlik ve zabıta ekipleri 7 gün 24 saat nöbet tutuyor.

Bu çerçevede Van İl Tarım ve Orman İl Müdürlüğü ekipleri de Van Gölü'ne dökülen akarsularda geceli gündüzlü nöbet tutmaya devam ediyor. Ekipler, kaçak avcılığı önlemek amacıyla bir taraftan nöbet tutarken, diğer taraftan da göç sürecinde herhangi bir olumsuzluğun yaşanmaması amacıyla çalışmalar yürütüyor. Ekipler, özellikle kaçak avcıların ağ attığı mansap alanında nöbetlerini sıklaştırdı.

Bu kapsamda Van İl Tarım ve Orman Müdürlüğü ile Jandarma ekipleri tarafından yapılan denetimler kapsamında, avlanma yasağı devam eden Van Balığı'nı avlayan avcılara yönelik 435 bin idari para cezası uygulanırken, 14 bin 500 kilogram balığa ise el konuldu.

Yumurta bırakmak için tatlı sulara çıkan Van Balığına 15 Nisan-15 Temmuz tarihleri arasında av yasağı uygulanırken, bu yolculukta eşsiz görüntüler yaşanmaya devam ediyor. Van Valiliği öncülüğünde İl Jandarma Komutanlığı, İl Tarım ve Orman Müdürlüğü, İl Emniyet Müdürlüğü, ekiplerince sıkı önlemler alınmaya devam ediyor.

Tatlı sularda akıntının tersine yüzerek akarsulara akın eden Van Balığı, göç sırasında boylarını aşan engelleri adeta uçarcasına aşıyor. Bu sırada izleyene görsel şölen sunan Van Balığı'nın korunması için Tarım ve Orman İl Müdürlüğü, jandarma, emniyet, sahil güvenlik ve zabıta  ekipleri, 7 gün 24 saat esaslı nöbet tutuyor.

VAN BALIĞI SIKI BİR ŞEKİLDE KORUNUYOR

Van Gölü'nde yaşayan ve üreme döneminde suyun akışının tersine yüzerek tatlı sulara göç eden Van Balığı, av yasağı süresince göl çevresinde, akarsu ağızlarında ve kent merkezinde alınan sıkı önlemlerle korunuyor. 20 bin insanın geçim kaynağı olan Van Balığı, ekipler tarafından hem havadan hem de karadan korunuyor.

Van Gölü'nde yaşayan ve üreme döneminde suyun akışının tersine yüzerek tatlı sulara göç eden Van Balıklarının neslinin korunması amacıyla 15 Nisan'da başlayan ve 15 Temmuz'a kadar devam edecek olan av yasağı süresince akarsular havadan ve karadan sürekli denetlenmeye başladı.

15 Nisan Pazartesi günü başlayan ve 15 Temmuz tarihine kadar yumurtalarını bırakmak için suyun tersine yüzerek görsel şölen sunan Van Balıklarını korunması amacıyla kentteki kurumlar sıkı önlemler aldı.

Göl kıyısında bulunan Van'da 6, Bitlis'te ise 3 ilçede yaklaşık olarak 14 bin insanın geçim kaynağı olan Van Balığı, ekipler tarafından hem havadan hem de karadan sıkı bir şekilde korunuyor.

15 Nisan-15 Temmuz tarihlerinde yumurtalarını bırakmak için suyun tersine yüzen, önüne çıkan engelleri adeta uçarak aşamaya çalışırken görsel şölen sunan Van Balığı'nın korunması amacıyla Van Valiliği, Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi, Van İl Tarım ve Orman Müdürlüğü, İl Jandarma Komutanlığı ve Van İl Emniyet Müdürlüğü tarafından alınan önlemler sıkı bir şekilde uygulanıyor.

Van ve Bitlis'te 3 ay sürecek yasak döneminde, Van Balığı'nın avlanması, bulundurulması, satışı ve naklinin önlenmesi için göl çevresi, akarsu yatakları, avlanmaya müsait alanlar ile yol güzergahları sürekli gözetim altında tutuluyor.

Jandarma ve polis ekiplerinin gölde botlarla sürekli devriye attığı bu dönemde, Van İl Tarım ve Orman Müdürlüğü ile zabıta ekipleri ise kent genelinde balık satışının yapıldığı iş yerlerini denetleyerek kaçak avlanmanın önüne geçmeye çalışıyor.

Kurumlar, kaçak avlanmaya dikkati çekmek ve farkındalık oluşturmak amacıyla hazırlanan broşürleri kent genelinde belli noktalara asarken, okullarda ise, bilinçlendirme amaçlı etkinlikler düzenlenecek.

3 bin 713 kilometrekarelik alana sahip olan Van Gölü, Van İl Jandarma Komutanlığı sorumluluğunda bulunan bin 965 kilometrekare alan ve 274 kilometrelik kıyı şeridinde Erciş ve Edremit Sahil Bot ile Çevre Koruma görev timleri sıkı önlemler aldı. Yıllık 14 milyon dolarlık bir ciroya sahip ve bölgede 14 bin insanın geçimini sağladığı, Van Balığı 15 Temmuz tarihlerine kadar avlanamayacak.

VAN BÖLGE GAZETESİ: HACI YILMAZ

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER