Vali Bilmez: Vanlıları göl ile buluşturacağız

Van Valisi ve Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Mehmet Emin Bilmez, Büyükşehir Belediyesi'nin yürüttüğü projeler ile Vanlıları gölle buluşturacaklarını söyledi.

Vali Bilmez: Vanlıları göl ile buluşturacağız

Van Büyükşehir Belediyesi tarafından Van Gölünü koruma ve iyileştirme projeleri bir bir hayata geçiyor.

  Yürütülen çalışmalarla vatandaşların gölden daha fazla yararlanmaları için sahil kesimleri turizme kazandırılıyor. Bu kapsamda Tuşba ilçesi Çitören sahilinde incelemelerde bulunan Van Valisi ve Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Mehmet Emin Bilmez, çitörenden mollakasım sahiline kadar bulunan bölgeyi gezdi.

  Burada açıklamalarda bulunan Vali Mehmet Emin Bilmez, Van Gölünün tam anlamıyla kullanıma kazandırılması için büyük emek harcadıklarını ifade etti.

  SAHİL KESİMİNE AĞIRLIK VERİLDİ

  Vali Bilmez, "Bu yıl genel itibariyle ağırlığımızı sahil kesimine verdik. Edremit ilçemizde Havaalanı bitimindeki Fidanlik Parkımız, İpekyolu ilçemiz Kale sahil kesimi ve Kampüs sahiline kadar olan kısımda ahırları kaldırdık. Buradaki çalışmalarımıza daha çok turizm ağırlıklı, vatandaşlarımızın gelip temiz, nezih bir ortamda Van gölünü seyretmeleri konusunda ağırlık verdik. İnşallah Van halkımızı göl ile buluşturacağız. Yani artık ahırlar vatandaşlar ile gölün arasına giremeyecek. Hayvancılık yaylalarda yapılacak. Göl kıyıları da turizme açılması için çalışmalarımızı bu doğrultuda titizlikle yürüteceğiz. Burada da Belediye olarak yapacağımız turistik tesislerin yerini tespit etmeye çalışıyoruz. Bir kısmını kendimiz yapacağız, bir kısmını da özel sektöre devredeceğiz. Ben inanıyorum ki önümüzdeki yıllarda buradaki sahillerimizin Antalya’dan, Muğla’dan her hangi bir farkı olmayacak" dedi.

  Turizm yatırımcılarına çağrıda bulunan Vali Bilmez, "Van’ın toplam yatak kapasitesi sosyal tesisler de dâhil 6 bin civarındadır. Bugün kapı açık olsaydı sadece 4 bin İranlının giriş yaptığı bir kentten bahsediyoruz. İlimizde kültür turları da arttı. Pandemiden önce günlük 20 uçak iniş yapıyordu. Bölgesinde bir cazibe merkezi olan Van Gölü bu sene Uzaydan da 1.lik ödülü oldu. Biz onu yeryüzünün de incisi kabul ediyoruz. Önümüzdeki senelerde hem turizm hem de ekonomik olarak bu gölgeye çok ciddi katkı sağlayacaktır. Bizlerin de şimdiden onun master planlarını yapmak zorundayız" dedi.

  Vali Mehmet Emin Bilmez, daha sonra Çitören ile Mollakasım arasında yapımına yeni başlanan yol çalışmasını da yerinde inceleyerek yetkililerden bilgi aldı.

  Vali Bilmez'e ziyaretinde Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Mucip Tapan, Başkan Danışmanı Emre Güray, Fen İşleri Daire Başkanı Sahip Görendağlı, İmar ve Şehircilik Daire Başkanı Seyfullah Şağban da eşlik etti.

  Van Bölge Gazetesi Haber Merkezi

Güncelleme Tarihi: 31 Mayıs 2021, 11:46
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER