banner24

Vali Bilmez: Doğaya hep birlikte sahip çıkacağız

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın eşi Emine Erdoğan'ın himayelerinde yürütülen 'Van Gölü Havzası Koruma Eylem Planı ve Uygulama Programı'nın değerlendirme toplantısı Van'da yapıldı. Toplantıda konuşan Van Valisi ve Van Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Mehmet Emin Bilmez, doğaya 7'den 70'e kadar bütün kurum, STK, siyasi partilerle ve vatandaşlarla birlikte sahip çıkmaları gerektiğini ifade etti.

Vali Bilmez: Doğaya hep birlikte sahip çıkacağız

Van Gölü ve doğanın yavaş yavaş kirlendiğine dikkat çeken Van Valisi Mehmet Emin Bilmez, kirlenen ve elden çıkan bir doğanın ilerde imkân dahi bulunsa geri gelemeyeceğini bildiklerini belirterek, Van Gölü'nü bundan sonraki nesillere tertemiz aktarmak ve bölge ekonomisine kazandırmak istediklerini vurguladı.

Elite World Van Otelde düzenlenen toplantıya Van Valisi ve Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Mehmet Emin Bilmez, Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı Çevre Yönetimi Genel Müdürü Eyyüp Karahan, Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Gülşen Orhan, İpekyolu Kaymakamı ve Belediye Başkan Vekili İhsan Emre Aydın, Edremit Belediye Başkanı İsmail Say, Van OSB Yönetim Kurulu Başkanı Memet Aslan, Van TSO Yönetim Kurulu Başkan Vekili Fevzi Çeliktaş, Van Gölü'ne kıyısı olan belediye, Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı'nda gelen heyet ve sivil toplum kuruluşu temsilcileri katıldı.

VALİ BİLMEZ: "VAN GÖLÜ'NÜ SONRAKİ NESİLLERE TERTEMİZ BIRAKALIM"

Van Gölü ve doğanın kirlendiğine dikkat çeken Vali Bilmez, "Van Gölü ve Van havzası ecdadımızdan bize miras kalmış, bizden sonraki nesillere teslim aldığımız gibi teslim etmek gibi bir sorumluluğumuz var. Bir taraftan da hem Van Gölü hem bölgemizdeki doğa yavaş yavaş kirleniyor. Kirlenen ve elden çıkan bir doğanın ilerde imkân dahi bulunsa geri gelemeyeceğini biliyoruz ve buna sahip çıkmaya çalışıyoruz. Sayın Cumhurbaşkanımız bölgenin korunması için genel bir talimat verdi ve değerli eşleri Emine hanımefendi de Van havzasının korunması için ne gerekiyorsa o çalışmaları himaye etmek üzere bu görevi üstlendi. Kendi adına da bu işleri koordine etmek üzere eski milletvekillerimizden Sayın Gülşen Orhan'a da bu koordine görevi verdi. Yaklaşık iki yıldır bölgede çeşitli çalışmalar yapılıyor. Korunması gereken bazı alanlarımız Çevre ve Şehircilik Bakanlığımız tarafından koruma altına alındı. Van Gölü, Van çevresinin kirlenmesinin önüne geçmek, kirlenen alanları yine temiz tutmak, hem evsel atıklar açısından hem atık suların çevrede yarattığı tahribatın önüne geçmek hem de bölgemizde yürütülen hayvancılık faaliyetlerinin özellikle hem akarsularımızda hem de göl sularımızda meydana gelen kirlenmenin önüne geçmek için neler yapmalıyız? Bunu bütün paydaşlarıyla bunun çalışmalarını yürütmeye devam ediyoruz. Alan yönetiminden, imar planına ve çevre düzeni planının tekrardan yapılması gibi birçok konuyu gündeme aldık. Bize sapasağlam gelen Van Gölü ve harika doğamızı bizden sonraki nesillere de aktarmak istiyoruz" dedi.

"KİRLENME KONUSUNDA EPEY BİR YOL ALINDI"

Van Gölü'nü bölge ekonomisine kazandırmak istediklerini belirten Vali Bilmez, "Turizmde bu doğadan yararlanmak istiyoruz. Daha kaliteli bir yaşam alanı yaratarak insanlara huzurlu bir ortamın oluşması için tüm birleşenlerle iki yıldır bir araya geliyoruz. Artık yavaş yavaş bunların sonuçları da verilecek. Kirlenme konusunda epey bir yol alındı. Arıtma tesisi, çöplerin depolanıp bertaraf edilmesi, hayvan pisliklerinden enerjinin elde edilmesi gibi çalışmalar da devam ediyor. Kentte bir seferberlik hâkim ve herkes katkı sunuyor. Ahırların yıkımı konusunda Van gençleri bize ciddi destekler verdi. Ahırların yıkarken alabileceğimiz tepkilerden korkarken, tam tersine her yıkılan ahır için belediyelerimiz dua aldı.  Ancak çevre konusunda bizim daha ciddi bir desteğe ve baskıya ihtiyacımız var. Bu doğayı bir kurumun korunması mümkün değil veyahut sadece devlet kurumlarının korunması da mümkün değildir. Bu doğayı hep birlikte 7'den 70'e kadar bütün kurum, STK, siyasi partilerle ve vatandaşlarımızla sahip çıkacağız" diye konuştu.

"BÖLGEMİZİN KEŞFEDİLMEYİ BEKLEYEN BİRÇOK GÜZELLİĞİ VAR"

Hep birlikte bölgeye sahip çıkılması gerektiğini belirten Vali Bilmez, "Önümüzdeki yüz yıl suyun en değerli olduğu, doğanın temiz, havanın en değerli dönemi olacak. Bu yönü ile bölgemiz dünyanın en zengin bölgesidir. Bugün daha konforlu bir yaşam için bölgemizden batıya göç eden insanların, illeri ki dönemlerde daha konforlu bir yaşam için bölgemizi daha çok tercih edeceklerdir. Bundan hiçbir şüphemiz yok. Bundan dolayı bölgemize sahip çıkalım. Zaman zaman olumsuz şeyleri mutlaka gündeme taşımalıyız. Ama bölgemizin daha çok keşfedilmeyi bekleyen, dünyaya tanıtılması gereken dünya kadar güzelliği var. Bunu hep birlikte ortaya çıkararak, dünyaya tanıtmamız gerekiyor. Süphan Gölü'nü de tanıtalım, Van Gölü'nün altında bulunan mikrobiyalitleri de tanıtalım. Geçmişte burada yaşanmış bütün uygarlıklara sahip çıkarak, bütün inançların var olan kalıntıları, var olan eserlerini veya yok olmuş eserlerini de ayağa kaldırarak, bir inanç turizmi merkezi yapmalıyız. Bölge tarih boyunca hoşgörüsü ile hep bilinmiş, bizim tekrar kentimizi hoşgörü iklimi, kardeşlik duygularını hâkim kılmamız gerekiyor. Bizim gibi düşünmeyen, bizim gibi inanmayan, bizim yaşam biçimimizden farklı bir yaşam biçimi benimsemiş bütün insanlara da kendi yaşamımıza istediğimiz saygı kadar, bizim de onlarınkine saygı göstermemiz gerektiğine inanıyorum. Bölgemizin en çok buna ihtiyacı var. Vatandaşları, STK'ları ve kamu kurumları el ele vermiş daha güzel bir gelecek inşa etmeye çalıştığı bir Van bölgesini yaratmamız gerekiyor. Van bir şehri ifade etmiyor. Van bir bölgeyi ifade ediyor. Van dediğimizde içerisinde Hakkâri'de var, Ağrı'da var, Bitlis'te var, Şırnak'ta var. Van, bir bölgenin adıdır. Bir yörenin kültürünün adıdır. Bunun için Van'a sahip çıkacağız. Van'ı komşularımızla, Van'da yaşayan herkesle, geçici gelen misafirlerimizle de Van'ı paylaşacak kadar da mert olacağız. Geniş gönüllü olacağız. İleride Van'a gelecek olanları da şimdiden Vanlı kabul ediyoruz ve onları Van'a bekliyoruz. Van'da yatırım yapan her iş insanımız bizim için en köklü Vanlıdır. Kim Van'a daha çok değer katar ise, kim Van'da daha çok istihdam yaratır ise, kim Van'ın doğasına, çevresine sahip çıkıp, bunu tanıtımına katkı sunar ise, en has Vanlı odur. Bu çalışmaya katkı sunan herkese teşekkür ediyorum" ifadelerini kullandı.

ORHAN: "4-5 YIL İÇERİSİNDE VAN GÖLÜ'NÜN BÜTÜN KIYILARINDA SUYA GİRİLEBİLECEK"

Daha sonra söz alan Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Gülşen Orhan, Van Gölü Koruma Eylem Planı çalışmalarının 2 yıldan beridir devam ettiğini belirterek, "2 yıldan beridir yürüttüğümüz Van Gölü Koruma Eylem Planı çerçevesinde bir aradayız. Bu çalışmayı Sayın Cumhurbaşkanımızın kıymetli eşleri Sayın Emine Erdoğan'ın himayesinde yürütmeye çalışıyoruz. Bizler de koordinatörlüğünü yapmaya çalışıyoruz. Bu projenin sürdürülebilir bir şekilde devamlılığını koordine etmeye çalışıyoruz. Kurumlarımızla, STK'larımızla, belediyelerimizle birlikte, güç birliği ile ileriye doğru taşımaya çalışıyoruz. Hem Ankara'da hem de Van'da bir dizi programlar düzenledik ve bir araya geldik. Bu süreçte önemli mesafeler kat ettik. Bilindiği gibi Van Gölü'nün kirlilik kaynaklarından en büyüklerinden bir tanesi olan kirli atık su kaynağımız mevcuttu. Bunu bertaraf ettik. Çevre Bakanlığı ve Van Büyükşehir Belediyemizle birlikte geçtiğimiz yıl Van Merkez İleri Biyolojik Atık Su Arıtma Tesisimiz devreye girdi. Daha sonra Van Entegre Katı Atık Tesisimiz devreye girdi ve birçok merkezde de katı atık aktarma istasyonları devreye girdi. Bu bizim için sevindirici iki olay oldu. Çok önemli unsur hayata geçti. Belediyelerimiz aynı şekilde hızlıca katı atık aktarma merkezlerini devreye sokuyorlar. STK'larımız, belediyelerimizle birlikte, Milli Eğitim Müdürlüğü ile birlikte farkındalık oluşturmaya çalışıyorlar. DSİ bu süreçte dere ıslah çalışmalarını gerçekleştiriyor. Van Gölü'nde dip tarama faaliyeti bizim için çok önemli bir unsurdu. Bunu çevre bakanlığı ve belediyemizle birlikte kış şartlarına rağmen başladığı günden bugüne kadar devamlı bir şekilde hiç aksatmadan sürdürüyor. Sıfır Atık Yönetimi programı Türkiye'nin birçok ilinde gerçekleşmemişken, Van'a öncelemiş bulunuyoruz. Belediyelerimiz de bu anlamda çalışlarını hızlı bir şekilde sürdürüyor. Hepimizin güç birliği oluşturarak, bunun devamlılığını sağlaması gerekiyor. 4-5 yıl içerisinde bu hızla devam edersek, Van Gölü bütün kıyılarında suya girilebilecek bir hale gelecek" dedi.

KARAHAN: "BU SÜRECİ VAN GÖLÜ TERTEMİZ OLANA KADAR DEVAM ETTİRECEĞİZ"

Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı Çevre Yönetimi Genel Müdürü Eyyüp Karahan, Van Gölü tertemiz olana kadar çalışmalarını devam ettireceklerini belirterek, "Van Gölü'yle ilgili daha önce beraber yürüttüğümüz, yaklaşık 1,5 yıldır takip ettiğimiz bir eylem planı çerçevesinde, yapılan faaliyetleri gözden geçirme noktasında Van'a geldik. Burada hep beraber bu faaliyetleri değerlendireceğiz. Bütün bileşenleriyle Van Gölü'yle ilgili ortaya çıkan, var ise olumsuzları gidermek, daha iyiyi, daha güzeli nasıl yapabilirizin çalışmalarını ortaya koymak üzere bir çalışma yapacağız. Bu süreci Van Gölü tertemiz olana kadar devam ettireceğiz. Bundan sonraki süreçte ise korumayı nasıl devam ettireceğimizin çalışmalarını yine birlikte sürdüreceğiz. Bu anlamda güzel çalışmalar yapacağıma inanıyorum. Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı olarak hem çevre yönetimi genel müdürlüğü, hem tabiat varlıkları koruma genel müdürlüğümüz hem de diğer birimlerimizle Van Gölü'nün korunmasıyla ilgili burada atılacak adımlarla ilgili hem yerel yönetimlerimize destek noktasında hem kamu idareleri organizasyonları noktasında bütün gayretlerimizi ortaya koyacağız. Kısa bir süre içerisinde Van Gölü'müzü nasıl daha iyi koruyabilirizin çalışmasını yapmış olacağız" diye konuştu.

Van ile ilgili hazırlanan tanıtım videosunun izletilmesinin ardından toplantı daha sonra basına kapalı bir şekilde devam etti.

Van Bölge Gazetesi: Hacı Yılmaz

Güncelleme Tarihi: 18 Mart 2022, 08:36
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER