Vali Bilmez: Artık dijital bir dünya inşa ediliyor

Doğu Anadolu Kalkınma Ajansı (DAKA) 2021 Teknik Destek Programı kapsamında farklı eğitimlerde başarı sağlayan gençlere törenle sertifikaları verildi. Sosyal inovasyon eğitimi alan gençlere belge veren Van Valisi Mehmet Emin Bilmez, bütün dünyanın bir rekabet içerisinde olduğuna dikkat çekerek, artık dijital bir dünyanın inşa edildiğini vurguladı.

Vali Bilmez: Artık dijital bir dünya inşa ediliyor

İpekyolu Gençlik Merkezi’ndeki törende 13-16 Aralık 2021 tarihinde düzenlenen "Proje Döngüsü Yönetimi, Yenilikçi Düşünme ve İnovasyon ile Sosyal Girişimcilik Eğitiminde başarılı olan gençlere sertifika verildi.

Törende konuşan Vali Mehmet Emin Bilmez, kursların ve eğitimin önemine dikkat çekerek gençlerin her alanda eğitim almasını istedi.

“ARTIK DİJİTAL BİR DÜNYA İNŞA EDİLİYOR”

Vali Bilmez, her alanda dünya ile rekabet halinde olduğumuzu belirterek şunları söyledi; “İnşallah aldığınız eğitimler hem kendi yaşamınız, hem aileniz, hem memleketimiz için inşa edeceğiniz geleceğinize birer basamak olur. Bizim artık faaliyet alanımız, hedefimiz köyümüz, mahallemiz, ilçemiz, ilimiz ülkemiz değil. Bütün dünya bir rekabet içerisinde. Çünkü kapitalizm bütün sınırları kaldırdı. Artık Çin’deki, Amerika’daki, Türkiye’deki bir üretici birbirine rakip. Artık dünyanın her tarafı bizim için bir faaliyet alanı. Bizde Çin’e yazılım, mal satabiliriz. Çin’e Amerika’ya gitmeden orada faaliyette bulunabiliriz. Artık dijital bir dünya inşa ediliyor. Ülkelerin merkez bankaları var. Belki artık dijital dünyayı yönetenlerin de bankaları olacak. Bundan dolayı dünya ile aynı çağda olmamız için her türlü eğitimi alma gayretimiz olmalı. Bir söz vardır ‘Eğitim Çin’de de olsa gidip alın.’ Artık internet ortamında dünyanın her hocasına ulaşabiliyorsun. Bir çocuğun eskiden bütün kaynağı dedesiydi. Ancak şimdi bilgi kaynağı yer değiştirdi. Şimdi dede torununun bankadan ona para çekmesini istiyor. Ancak gelişen dünya bizi robotlaştırmamalı. Biz bir anne, babaya aileye sahibiz. Geçmişimiz, örf ve adetlerimiz var. Bunlardan çağa uygun olanları yaşatmamız gerekir. Başlık parası, berdel, kan davası, cinsiyet ayrımı gibi geleneklerden de mutlaka kurtulmalıyız. Bu kurslar eğitim dışında, sizlerin dostluğunu, kardeşliğini de pekiştirecektir. Bu kursların düzenlenmesinde emeği geçen herkese teşekkür ediyorum. Bu belgeler inşallah yaşamınızda çıkacağınız basamakların anahtarı olur” dedi.

Konuşmaların ardından Vali Mehmet Emin Bilmez ve programa katılan protokol üyeleri gençlere belgelerini verdi.

Program İpekyolu Gençlik Merkezi Müzik Kulübü üyelerinin konseriyle son buldu.

Programa Vali Yardımcısı Âdem Balkanlıoğlu, İpekyolu Kaymakamı İhsan Emre Aydın, Gençlik Spor İl Müdürü Nevzat İnanç, DAKA Genel Sekreteri Halil İbrahim Güray, gençlik merkezi yetkilileri ve gençler katıldı.Van Bölge Gazetesi Haber Merkezi

Güncelleme Tarihi: 31 Aralık 2021, 11:15
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER