Vali Balcı'dan Engelliler Günü mesajı...

Van Valisi Ozan Balcı, Engelliler Günü dolayısıyla bir mesaj yayımladı.

Vali Balcı'dan Engelliler Günü mesajı...

Vali Balcı mesajında, "Engellilerin topluma kazandırılması ve haklarının diğer bireylerle eşit ölçüde kullanılması amacıyla Birleşmiş Milletler tarafından 3 Aralık günü, “Dünya Engelliler Günü” olarak kabul etmiştir.

Engellilik, sadece engellilerin ve ailelerinin maruz kaldığı bir sağlık sorunu olmaktan ziyade sosyal boyutlarıyla her birimizi yakından ilgilendiren, olumsuz etkilerini asgariye indirmek için herkesin katkı ve ortak çabasına ihtiyaç duyan toplumsal bir husustur. 

Engelli kişilerin yaşama sevincini yitirmeden mutlu bir hayat sürmeleri için çaba göstermek, devlet ve toplum olarak en önemli sorumluluklarımızdan biridir.

Her birimizin her an engelli konumuna düşebileceğimizin bilincinden hareketle kamu, yerel yönetim, özel sektör ve sivil toplum olarak ulusal ve uluslararası düzeyde engelli vatandaşlarımızın hak ettiği konuma taşınması azim ve kararlılığını göstermeliyiz.

Bizler de bu doğrultuda kadim şehrimiz Van'da engelli bireylerimiz ve ailelerinin yükünü almak için birçok projeyi hayata geçirdik.

İçerisinde aktif yaşam merkezi, engelli bireylerin meslek kazanacağı alanlar, ağır mental ve zihinsel engelliler için rehabilitasyon merkezi bulunan Sosyal Hizmet Kampüsü yapıyoruz.

Ayrıca Özel Eğitim Kampüsümüzde engelli çocuklar için anaokulu, ilkokul, uygulama ortaokulu ile lise var. Bu projelerimizle engellilerin ve ailelerinin hayatlarına dokunuyor, onları hiçbir zaman yalnız bırakmayacağımızı gösteriyoruz.

Bu duygu ve düşüncelerle, sosyal yaşamın bir parçası olmalarının önündeki engelleri azimle, inançla aşan engelli vatandaşlarımızın ve ailelerinin 3 Aralık Dünya Engelliler Günü’nü tebrik ediyor, tüm engelli vatandaşlarımıza ve ailelerine sağlıklı, mutlu ve huzurlu bir hayat diliyorum" ifadelerini kullandı.
Van Bölge Gazetesi 

Güncelleme Tarihi: 04 Aralık 2023, 14:53
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER