Uzmanlardan Vanlılara polen uyarısı

Van'da yaz aylarının başlamasıyla birlikte özellikle kavak ağaçlarından yayılan polenler hayatı olumsuz yönde etkilerken, uzmanlar önemli uyarılarda bulundu.

Uzmanlardan Vanlılara polen uyarısı

Van'da kavak ağaçlarında yayılan polenler hayatı olumsuz yönde etkilerken, uzmanlar polen alerjisinden korunmak için özellikle polen mevsimi dönemlerinde daha çok gündüz saatlerinde dışarıya çıkmamaya gayret gösterilmesi gerektiği uyarısı yaptılar.

Kentte her yıl Mayıs-Haziran aylarında kavak ağaçlarında yetişerek yayılan polenler ciddi alerjik sorunlar yaratırken, özellikle hafta sonu kent genelinden uçuşan polenler hayatı olumsuz yönde etkiledi.

Van'da bulunan kavak ağaçlarından yayılan polenler, kentin büyük bölümünde etkili olurken, vatandaşlar kavak ağaçlarının kesilmesini istiyorlar. Sadece bu hastalıkların bulunduğu vatandaşları değil, çocuklarda da alerjiye neden olan polenler vatandaşların rahatlıkla dışarıda dolaşmasına engel oluyor.

Uzmanlar alerjik hastalığı olan vatandaşlara çeşitli uyarılarda bulunarak, polenlerin yoğun olduğu saatlerde mümkün mertebe dışarı çıkmamaları tavsiyesinde bulundu.

Alerji oluşturan maddelerin polen olarak tanımlandığını belirten uzmanlar, bu polenlerin normal bir insan için herhangi bir zararı yokken aşırı reaksiyon gösteren alerjik bünyeler için gözde kaşıntı, yanma, hapşırma, nefes darlığı, öksürük, vücutta kaşıntı ve kızarıklıklara kadar birçok olumsuzluğa yol açabildiğini ifade ettiler.

Polen alerjisinden korunmak için özellikle polen mevsimi dönemlerinde daha çok gündüz saatlerinde dışarıya çıkmamaya gayret gösterilmesi gerektiğini söyleyen uzmanlar, polen hastalığına yakalananların özellikle çamaşırlarını dışarıya asmaması gerektiği uyarısında bulundu.

Bahar aylarının gelmesiyle birlikte artan polen alerjisi konusunda çeşitli tavsiyelerde bulunan uzmanlar, polenlerin astımı tetiklediğini belirterek, astım hastalarının mutlaka alerji testi yaptırmaları gerektiğini belirttiler.

"BU AYLARDA DIŞARI ÇIKMALAR MİNİMALİZE EDİLMELİDİR"

Uzmanlar tarafından yapılan açıklamada, "Mevsimlerle değişkenlik gösteren çayır otları, yabancı ağaçlar, otların döllenme mevsimlerinde ortaya çıkmasıyla duyarlı kişilerde alerjiye sebep oluyor. Özellikle hastalarda göz ve burun nezlesi olarak ortaya çıkmaktadır. Gözlerde kaşıntı ve kızarıklık, burunda ise tıkanıklık ve kaşıntı olarak ortaya çıkmaktadır. Astım olarak da kendini özellikle öksürük, balgam, nefes darlığı gibi semptomlarla ortaya çıkabilmektedir. Duyarlı olduğu tespit edilen hastalar, özellikle bu konuda dikkat etmesi gerekiyor. Özellikle de bu aylarda dışarı çıkarken, çimenlere otururken veya bu zamanlarda özellikle seyahatler minimalize edilmelidir. Diğer taraftan dışarıda olabildiğince az zaman geçirmelerini tavsiye ediyoruz. Bu hastalara mevcut tedaviler uygulanmaktadır. Yalnız bu hastalığın ana tedavisi maddeye olabildiğince az maruz kalmaktır. Hastalarımıza tavsiyemiz; özellikle dışarıdan gelirken evlerinde duş almaları, kıyafetlerini dolaba saklamalarını öneriyoruz" ifadelerine yer verildi.

VAN BÖLGE GAZETESİ: NİHAT AKARSU

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER