banner31

Uca: Açıklanan teklif beklentiyi karşılamamaktadır

Memur-Sen Van İl Temsilcisi Mehmet Ali Uca toplu sözleşme süreci ile ilgili bir açıklama yaptı. 4 milyona yakın kamu görevlisi ve 2 milyona yakın memur emeklisinin gözü kulağının toplu sözleşme masasında olduğunu belirten Uca, Kamu İşvereninin açıkladığı teklifin kitlenin beklentilerini karşılamaktan uzak bir görüntü sergilediğini ifade etti.

Uca: Açıklanan teklif beklentiyi karşılamamaktadır

Memur-Sen il binasında tüm Memur-Sen hizmet kolu başkanları ve üyelerinin katılımıyla gerçekleşen basın açıklamasını Başkan Uca yaptı. Uca, Kamu görevlileri olarak çözüm bekleyen sorunlarımızın, enflasyon karışışında erimiş maaşların en etkili çözüm yerinin toplu sözleşme masası olduğunu söyledi.

“ARTIK BU YANLIŞ HESAPTAN DÖNÜLMELİDİR”

2022 yılı için yüzde 5+6, 2023 yılı için yüzde 6+6 maaş zammı teklifinin memuru enflasyona ezdirecek bir teklif olduğunu belirten Uca, “2020 yılının Ocak ayında maaş ve ücretinin tamamıyla 98,5 kg “kıyma” alabilen kamu görevlisi, 2021 yılı Ağustos ayı maaş ve ücretiyle 65,2 kg “kıyma” alabilmektedir. 2020 yılının Ocak ayında maaş ve ücretinin tamamıyla 1.917 adet “simit” alabilen kamu görevlisi, 2021 yılı Ağustos ayı maaş ve ücretiyle 1695 adet “simit” alabilmektedir. 2020 yılının Ocak ayında maaş ve ücretinin tamamıyla 21 adet 18 litrelik “sıvı yağ” alabilen kamu görevlisi, 2021 yılı Ağustos ayı maaş ve ücretiyle 14 adet 18 litrelik “sıvı yağ” alabilmektedir. 5. Toplu Sözleşmeden bugüne kadar geçen 19 ayda kıyma yüzde 92, pirinç yüzde 50, makarna yüzde 37 arttı. Kamu görevlilerinin maaşları enflasyon karşısında erimektedir. 5. Dönem Kamu İşvereni tarafından teklif edilen ve Hakem tarafından verilen maaş zammı iki yıl için 4+4 ve 3+3; 19. ayda gerçekleşen enflasyonun ise yüzde 26 olması Kamu İşvereninin dikkate alması gereken en açık tablodur. Artık bu yanlış hesaptan dönülmelidir” dedi.

“HERKESİ MUTLU EDECEK BİR TEKLİF SUNULMALIDIR”

Beklentileri karşılayacak bir teklif sunulmasını istediklerini belirten Uca, “Öyle görünüyor ki; bu teklif hazırlanırken çarşı pazardaki fiyatlar, yüksek enflasyon, kurdaki yükseliş, temel ihtiyaç harcamalarındaki artış, alım gücündeki düşüş gözetilmemiştir. Kamu İşvereninin sunduğu teklif bu gerçekleri dikkate almayan, yetersiz, eksik ve beklentilerimizin altında bir tekliftir. Biz diyoruz ki; memura zammı enflasyon değil kamu işvereni vermelidir. Kamu İşvereninin 3600, refah payı, sözleşmeli personel ile ilgili takvimlendirilmemiş, oranı, kapsamı belirlenmemiş soyut teklifini; oran, kapsam, takvim gibi hususları netleştirerek somutlaştırmasını, tüm kamu görevlilerini mutlu edecek, beklentileri karşılayacak bir teklif sunmasını istiyoruz. 3600 Ek Gösterge konusunda kapsamı genişletilmiş, bütün kamu görevlilerini mutlu edecek, net takvime bağlanmış bir teklif sunulmalıdır. Aynı şekilde sözleşmeli personel konusunda da teklif somutlaştırılmalıdır. Sözleşmeli personelin sorunlarını kökten çözecek kadro eksenli bir yarım milyonu aşan sözleşmeli personelin temel beklentisidir. Memurun enflasyonla eriyen maaşının telafisi ancak seyyanen zamla, memurun enflasyona ezdirilmemesi hedefi de enflasyon farkı vermekle değil ancak refah payıyla mümkündür” diye konuştu.

“TALEPLERİMİZİ KABUL ETTİRMEK İÇİN HER TÜRLÜ EYLEM, ETKİNLİK VE PROGRAM İÇİN HAZIR OLDUĞUMUZU İLAN EDİYORUZ”

Başkan Uca konuşmasının devamında, “Kamu İşvereninden; yardımcı hizmetlerin genel idari hizmetlere geçirilmesi, vergi dilimi, toplu sözleşme ikramiyesinin artırılması, görevde yükselme ve unvan değişikliği, bayram ikramiyesi, özel hizmet tazminatı, toplu sözleşme ikramiyesinin artırılması ve benzeri genele ilişkin tekliflerimize de hizmet kollarına ilişkin tekliflerimize de karşılık gelecek şekilde titizlikle hazırlanmış teklifleri bekliyoruz. Toplu sözleşme bir oldubittiyle değil zaman baskısı olmadan pazarlıkla neticelenmelidir. Bunun için de yeni ve kapsamlı bir teklifin hazırlanarak; 5. Dönem Toplu Sözleşmenin zararlarını tazmin edecek, kayıplarımızı giderecek, memuru enflasyona ezdirmeyecek, emeğimize yaraşır yeni bir teklifin pazarlığa imkân tanıyacak şekilde sunulmasını istiyoruz. Memur-Sen Van Şubesi olarak, haklarımızı kazanmak, taleplerimizi kabul ettirmek için her türlü eylem, etkinlik ve program için hazır olduğumuzu ilan ediyoruz. Ayrıca son zamanlarda ülkemiz, orman yangınları ve sel felaketleriyle boğuşmaktadır. Özelde ilimizde genelde ülkemizde meydana gelen felaketlerde hayatını kaybedenlere Allah'tan rahmet, yaralananlara acil şifalar diliyoruz. Yaşadığımız doğal afetlerin yaralarını sarmak için üzerimize düşen sorumluluğu fazlasıyla yerine getirmeye hazır olduğumuzu ifade ediyoruz. Milletimizin başı sağolsun” ifadelerine yer verdi.

Van Bölge Gazetesi Haber Merkezi

Güncelleme Tarihi: 16 Ağustos 2021, 16:24
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER