Tahrip olan sulama kanalı için seferber oldular

Van'ın Bahçesaray ilçesinde kışın gelen çığdan dolayı tahrip olan sulama kanalını açmak için mahalle sakinleri seferber oldu.

Tahrip olan sulama kanalı için seferber oldular

Bahçesaray ilçesine 11 kilometre uzaklıktaki Çatbayır Mahallesi ve ona bağlı Düzbaşı mezrasının sulama ihtiyacını karşılayan kanal, kışın gelen çığdan dolayı tahrip oldu.

Havaların ısınmasıyla çığın düştüğü bölgede, kar kütlelerinin altında kalan sulama kanalının açılması için mahalle sakinleri, muhtar Eyüp Kayan öncülüğünde kendi imkanlarıyla çalışma başlattı.

Kar yığınlarının başlangıcının bulunduğu alana yaklaşık 1,5 saat yürüyerek ulaşan mahalleli, çığın getirdiği taşları temizlemek için tünele dönüşen kar yığınlarının altına girerek kanalın temizlenmesi için kazma ve küreklerle 1 haftadır çalışma yapıp, çığın kapattığı su kanalına ulaştı.

Çığ nedeniyle kapanan su kanalını açmak için mahalle sakinleriyle yoğun bir çalışma yürüttüklerini belirten Çatbayır Mahalle Muhtarı Eyüp Kayan, "Bahçesaray'da kış çok çetin geçiyor. Kışın mahallemizde kardan dolayı bayağı sıkıntı yaşadık. Bu sene bayağı kar yağdı, kış çok çetin geçti. Kışın düşen çığlar su kanallarını kapattı, yolları engelledi. Neredeyse Temmuz ayına gireceğiz, biz daha su kanallarımızı açıp arazilerimize yeni su veriyoruz. Vatandaşlarla beraber kendi imkanlarımızla kanalı temizleyip tarlalarımıza suyu bırakmaya çalışıyoruz" dedi.

Güncelleme Tarihi: 24 Haziran 2024, 10:09
YORUM EKLE
YORUMLAR
İlgili kurumlar neredesiniz?
İlgili kurumlar neredesiniz? - 1 ay Önce

DSİ, VBB VE İLÇE BELEDİYELERİNE SESLENİYORUZ: SİZİN YÜZLERCE PERSONELİNİZ, ONLARCA ARACINIZ, DEPOLAR DOLUSU MALZEME VE EKİPMANINIZ NE DİYE VAR? 13 İLÇEDEKİ KANAL VE DERELER YILLARDIR NİÇİN BAŞTAN BAŞA TEMİZLENMİYOR? KIRSALDAKİ SULAMA KANALLARI NİÇİN TEMİZLENMİYOR? YILLARDIR İHMALKARLIKLARINIZ BU KADAR ÇOK KONUŞULUP ELEŞTİRİLDİĞİ HALDE HİÇ Mİ ÜZERİNİZE ALMAZSINIZ? AYIP DEĞİL Mİ, VEBAL DEĞİL Mİ, GÖREVİ İHMAL DEĞİL Mİ, VATANDAŞA SAYGISIZLIK DEĞİL Mİ?

SIRADAKİ HABER