Stajyerler Van'da dernek kurdu…

1986 yılında çıkarılan 3308 sayılı yasa ile mağdur olduklarını belirten stajyerler, Van Staj ve Çıraklık Mağdurları Eğitim Dayanışma ve Kültür Derneği'ni kurdu.

Stajyerler Van'da dernek kurdu…

Cemal Aslan başkanlığında kurulan Van Staj ve Çıraklık Mağdurları Eğitim Dayanışma ve Kültür Derneği, 4A sigorta girişlerinin emeklilik işlemlerinde kabul edilmesini istedi.

"ARA ELEMAN YETİŞTİRİLMESİNDE GEREKLİ TEDBİRLERİN ALINMASI ÇOK ÖNEMLİ BİR MESELEDİR"

Derneğinin kuruluş amacı hakkında açıklamalarda bulunan Cemal Aslan, "02.09 2023 tarihinde kurulan ve genel kurulu yapılan Van Staj ve Çıraklık Eğitim Dayanışma ve Kültür Derneği olarak öncelikle Van halkını en içten dileklerimizle saygıyla selamlıyoruz. Van şehrimize yakışır bir şekilde halkımızdan gelen talep doğrultusunda bu derneğin kurulması gerektiğini düşündük. Stajyerler olarak 1986 yılında çıkarılan 3308 sayılı yasa mağdurlarıyız. Bu durum, 37 yıllık haksız bir yasanın çıkardığı bir mağduriyete yol açmıştır. Derneğimizin amacı 4A Sigorta girişlerimizin emeklilik işlemlerinde kabul edilmesini sağlamaktır. Bilindiği üzere ülkemizde şu anda en büyük sıkıntı ara eleman yetişmemesi ve sanayide çalışan ara elemanların yetersizliğidir. Bu sorun ülkemizin üretim ekonomisine çok büyük zarar vermektedir. Ara eleman yetiştirilmesinde gerekli tedbirlerin alınması çok önemli bir meseledir" dedi.

"ÇIRAKLAR ÜLKE EKONOMİSİNE BÜYÜK KATKI SAĞLAMAKTADIRLAR"

Meslek liseleri ve çırakların gelişmekte olan ülkenin yetişmiş işgücü açığını kapattığını ve ülke ekonomisine büyük katkı sağladığını belirten Başkan Aslan, "3308 Sayılı Mesleki Eğitim Kanunu çerçevesinde 1980'li ve 1990'lı yıllarda Meslek Liselerinde ve Çıraklık Okullarında iken zorunlu staj yaparak fabrikalarda, bankalarda, sanayilerde 1 yıl ile 6 yıl arasında fiilen ücretli, bordrolu ve bir işverene bağlı olarak çalışmış iş akdi ve SSK girişi yapılmış stajyerler ve çıraklarız. Stajyer ve çıraklar, sanayide ve atölyelerde ucuz işgücü olarak kullanılmakta ve küçük yaşta emeği sömürülmektedir. Ağır ve riskli işlerde çalıştırıldıkları için iş kazaları geçirenlerimiz, uzuvlarını hatta yaşamlarını kaybedenlerimiz vardır ve tüm bunları yaparken meslek liseliler ve çıraklar gelişmekte olan ülkemizin yetişmiş işgücü açığını kapatmakta ve sanayiye ve ülke ekonomisine büyük katkı sağlamaktadırlar" diye konuştu.

"ARTIK VAAT OLMAK İSTEMİYORUZ"

Stajyer ve çırakların mağdur edildiğini söyleyen Başkan Aslan, "Zorunlu staj ve çıraklık yaparken SSK tarafından işe giriş tarihli ve tescil numaralı sigorta kartı verilerek 'sigortanız başladı' denilerek aldatılan ve sonrasında bunu gerek SSK ekranında gerek SSK sistemlerinden çekilen verilerde başlangıç gösterilerek kandırılmaya devam edilen, akabinde 2000'li yılların başlarında ikinci bir tarih çıkartılarak mağdur bırakıldık. Stajyer ve çıraklar maalesef ki devletine güvenerek mağdur olmuştur. Fiilen çalıştığımız ve sigorta kayıtları ile e-devlet sisteminde açıkça görünen ilk işe giriş tarihimiz, emeklilik hesabının yapıldığı Sigorta başlangıcı olarak sayılmalıdır. Meslek Liseliler ve Çıraklar bu ülkenin sanayisinin bel kemiğidirler. Ülke ekonomisine katkıları yadsınamaz bir gerçektir. Ne yazık ki birçok parti tarafından, yıllardır seçim vaadi olarak sunulmasına rağmen verilen sözlerin hiç birisi tutulmamıştır. Artık vaat olmak istemiyoruz, sosyal hukuk devleti anlayışı içerisinde olması gereken hakkımızı istiyoruz" ifadelerine yer verdi.

VAN BÖLGE GAZETESİ: FEHMİ TEKDUR

Güncelleme Tarihi: 07 Eylül 2023, 09:44
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER