Sönmez: Van yeni bir depreme hazır değil

Deva Partisi Van İl Başkanlığı Hukuk ve Adalet Politikaları Başkanı Av. Ahmet Sönmez, basın mensuplarıyla bir araya gelerek, depremlerle ilgili açıklamalarda bulundu. Sönmez, Van'daki yapı stoğunun büyük bir bölümünün 2011 depreminde yorulduğunu ve kentte çok sayıda hasarlı binanın bulunduğunu söyledi. Başkan Sönmez, Van depreminin üzerinden yıllar geçmesine rağmen, ağır hasar alan ve kentin göbeğinde bulunan hasarlı binaların yıktırılmamasının kendilerini endişelendirdiğini belirterek, Van'ın yeni bir depreme hazır olmadığını vurguladı.

Sönmez: Van yeni bir depreme hazır değil

Deva Partisi Van İl Başkanlığı Hukuk ve Adalet Politikaları Başkan Av. Ahmet Sönmez, İdari ve Mali İşler Başkanı Erdem Erol ve Seçim İşleri Politikalar Başkanı Cahit Kundakçı kentteki basın mensuplarıyla bir araya gelerek depremlerle ilgili basın açıklaması yaptı.

Uzmanların sürekli Van'da deprem beklentilerinin olduğunu, mevcut fay hatları, buna ek olarak yeni fay hatları da oluştuğunu açıklamasına rağmen, kentteki ağır hasarlı binaların yıktırılmamasının kendilerini son derece endişelendirdiğini belirten Deva Partisi Van İl Başkanlığı Hukuk ve Adalet Politikaları Başkan Av. Ahmet Sönmez, yetkilileri bu konuda biran önce tedbir almaya davet etti.

Van depreminin üzerinden 12 yılı aşkın süre geçmesine rağmen halen kentte ağır hasarlı ve orta hasarlı olarak tespit edilen ve yıktırılmayan çok sayıda bina mevcut olduğunu belirten Sönmez, nüfusu 1,5 milyona yaklaşan Van'ın depremlere ve büyük afetlere hazır olmadığını vurguladı.

"İLİMİZİN YENİ BİR DEPREMDE ÇOK BÜYÜK KAYIPLAR YAŞAYACAĞI AŞİKÂRDIR"

Bu hafta kentteki deprem gerçeğiyle ilgili açıklamalarda bulunan Deva Partisi Van İl Başkanlığı Hukuk ve Adalet Politikaları Başkan Av. Ahmet Sönmez, "Deva Partisi Van İl Başkanlığı olarak geçtiğimiz hafta kentte yaşanan trafik sorununu ele almıştık. Bu hafta ise kentimizdeki deprem riskini ele alacağız. Herkesin malumu olduğu üzere ilimizde 23 Ekim 2011 günü meydana gelen Van-Erciş merkezli deprem ve 9 Kasım 2011 günü yaşanan Van-Edremit merkezli depremler Van ve ilçelerinde çok kuvvetli bir şekilde hissedilmiş, bölgenin yapı stoğu nedeniyle yıkıcı hasar yaratmış ve çok sayıda can kaybına yol açmıştı.  23 Ekim ve 9 Kasım 2011 depremlerinde toplam 644 vatandaşımız hayatını kaybetmiş, bin 966 vatandaşımız yaralanmış, 252 vatandaşımız ise enkazlardan sağ olarak kurtarılmıştı. İki yıkıcı depremin ardından yapılan hasar tespit çalışmalarıyla beraber Van merkez ve Erciş ilçesinde 31 bin 870 konut, 8 bin 849 iş yeri ile 9 bin 602 ahırın ağır hasar gördüğü tespit edildi. Kentteki 18 bin 181 konut ise orta hasarlı olarak belirlenmişti. Van depreminin üzerinden 12 yılı aşkın süre geçmesine rağmen halen ilimizde ağır hasarlı ve orta hasarlı olarak tespit edilen ve yıktırılmayan çok sayıda bina mevcuttur. Ülkemizin bir deprem kuşağında olduğunu göz önüne alırsak, ilimizin yen bir depremde çok büyük kayıplar yaşayacağı aşikardır" dedi.

"KENTTEKİ AĞIR HASARLI BİNALARIN YIKTIRILMAMASI BİZLERİ SON DERECE ENDİŞELENDİRMEKTEDİR"

Van depreminin üzerinden yıllar geçmesine rağmen, ağır hasar alan ve kentin göbeğinde bulunan hasarlı binaların yıktırılmamasının kendilerini endişelendirdiğini söyleyen Sömez, "Van ilimiz yaşanan deprem sonrası büyük göç vermiş ve adeta şehir boşalmıştı. Son yıllarda yeniden göç alan ilimizde, kent genelinde, yol ve imar sorunlarının yanı sıra düzensiz, plansız, denetimsiz ve merkezde yoğunlaşan çarpık bir kentleşme oluşmuş durumda. Uzmanların sürekli Van'da deprem beklentilerinin olduğunu, mevcut fay hatları, buna ek olarak yeni fay hatları da oluştuğunu açıklamasına rağmen, kentteki ağır hasarlı binaların yıktırılmaması bizleri son derece endişelendirmektedir. Maalesef ilimiz ikinci bir depremi kaldıramayacak bir vasiyettedir. Çünkü ilimizdeki yapı stoğunun büyük bir bölümü 2011 depreminde hasar almış ve yorulmuştur. Olası bir depremde Van'da büyük yıkımların olacağı düşünülmektedir. Tüm bu gerçekler göz önündeyken, yetkililerin vurdumduymaz tavırları, ağır hasarlı binaların yıktırılmaması ileriki süreçte büyük bir faciaya yol açacaktır. Kent olarak maalesef yeni depremlere hazırlıklı değiliz" diye konuştu.

"İLİMİZİ DEPREME HAZIR HALE GETİRMEMİZ GEREKİYOR"

İmar affı yasasıyla birlikte Van'da ömrünü tamamlayan binalara ruhsat verildiğini belirten Sönmez, "Yine Van depreminden sonra çıkarılan imar affı yasasıyla birlikte ömrünü tamamlayan binalara ruhsat verildi. Depremden sonra kentteki kaçak yapılara, kaçak katlara ilişkin 2018 yılında uygulanan imar barışı da başlı başına bir sorundur. Nüfusu 1,5 milyona yaklaşan kentimizin depremlere ve büyük afetlere hazır olmadığını görmekteyiz. Olası bir depremde acı gerçeklerle yine karşı karşıya kalacağımız aşikârdır. Yine ilimizde toplanma alanlarıyla ilgili ciddi sorunlar var. Son yıllarda yeşil alanların yerini betonarme yapılar aldı. İlimizde yeşil alanlar yok edilirken, olası bir depremde insanların gidebileceği alanlarda yok edildi.  İlimizde bulunan ve 2011 depreminde ağır hasar alan yapıların biran önce yıktırılması için yetkilileri ivedi bir şekilde göreve davet ediyoruz. Şubat ayında Kahramanmaraş merkezli meydana gelen ve 11 ilimizde ciddi yıkımlara neden olan depremler yaşadık. İki büyük depremde, 50 binden fazla kişi hayatını kaybetti, yaklaşık 120 bin kişi depremden yaralı kurtuldu, 40 bine yakın bina yıkıldı.  Bu gerçekleri göz önüne alarak, ilimizi depreme hazır hale getirmemiz gerekiyor" ifadelerini kullandı.

"AFAD İLE BELEDİYELER ARASINDA SORUNLAR YAŞANIYOR"

Daha sonra basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Sönmez, "Van'da ağırlıklı olarak Tuşba ilçesinde ağır hasarlı binalar mevcut. Tuşba'da AFAD'ın bu konuda bir çalışma yaptığını biliyoruz. Bu konuda davalar da açtık. Parti olarak ileriki günlerde bu konuda bir çalışma da yapmayı planlıyoruz. İl basında hasarlı bina sayısının oldukça fazla olduğunu biliyoruz. Bu belki de gündeme hiç getirilmedi. AFAD ile belediyeler arasında sorunlar yaşanıyor. Çünkü yarın olası bir deprem sorumlu AFAD olacaktır. AFAD'a bu kadar hasarlı binanın olduğunu tespit ettiğiniz ve niye yıktırmadınız diye sorulacak. Bu konuda suçlu tutulacak kurum AFAD'tır. AFAD belediyeleri bu konuda baskı yaparsa, belediyeler bu binaları yıkmakla mükelleftir. Fakat ilimizde maalesef depremden bu yana böyle bir çalışma yapılmadı. Sadece kentsel dönüşüm vermiş olduğu avantajlardan yararlanan bazı büyük firmalar var. Oysa eski yapıların, eski pasajların birçoğu hala ağır hasarlı olarak durduğunu biliyoruz. Biz konuya ilişkin yetkilileri göreve davet ediyoruz" diye konuştu.

VAN BÖLGE GAZETESİ: HACI YILMAZ

Güncelleme Tarihi: 18 Aralık 2023, 15:19
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER