Sönmez: Van halkı artık sahipsiz değil

DEVA Partisi Hukuk ve Adalet Politikaları Başkanı Av. Ahmet Sönmez, basın mensuplarıyla bir araya gelerek yaşanan sorunlar hakkında açıklamalarda bulundu. Van ve Van halkının artık sahipsiz olmadığını belirten Başkan Sönmez, 31 Mart tarihinde yapılacak olan yerel seçimlere güçlü adaylarla gireceklerini söyledi.

Sönmez: Van halkı artık sahipsiz değil

DEVA Partisi Hukuk ve Adalet Politikaları Başkanı Av. Ahmet Sönmez beraberindeki İdari ve Mali İşler Başkanı Erdem Erol ve Teşkilat Başkanı Rabia Aslan ile birlikte parti binasında basın mensuplarıyla bir araya gelerek, yaşanan sorunlara ilişkin ve yerel seçimler kapsamında önemli açıklamalarda bulundu.

Van'da yaşayan her insanın iradesine sahip çıkıp, gerçek belediyeciliği tam anlamıyla Van halkına hizmetleriyle göstermek istediklerini belirten Başkan Sönmez, 31 Mart tarihinde yapılacak seçimlere çok iyi hazırlandıklarını ve seçmenlerin kendilerini göreve layık gördüğü takdirde, eser ve hizmetleriyle Van halkına en iyi şekilde hizmet edeceklerini ifade etti.

Son dönemlerde Van Büyükşehir Belediyesi başta olmak üzere, İpekyolu, VASKİ ve diğer ilçe belediyelerinde yapılan işe alımlarla ilgili de konuşan Başkan Sönmez, yapılan alımların tamamının şaibeli ve işe ihtiyacı olmayan insanların alındığını vurguladı.

"BAŞKAN ADAYLARIMIZI ÖNÜMÜZDEKİ GÜNLERDE DUYURACAĞIZ"

DEVA Partisi olarak seçim çalışmalarını yoğun bir şekilde sürdürdüklerini belirten Sönmez, "Her hafta olduğu gibi bu haftada Van'ımızın ve ülkemizin sorunlarını gündeme taşıyarak çözüm önerilerimizi sunuyoruz. Yerel seçimlere 2 aydan az bir zaman kaldı. DEVA Partisi olarak seçim çalışmalarımızı yoğun bir şekilde sürdürüyoruz. Daha önce Çaldıran ve Bahçesaray Belediye Başkan Adaylarımızı açıklamıştık. Büyükşehir Belediyesi ve diğer ilçe belediye başkan adaylarımızı da önümüzdeki günlerde halkımıza duyuracağız. DEVA Partisi olarak ülke genelinde olduğu gibi Van'da da büyüyerek yolumuza devam ediyoruz. Bu süreçte partimize çok sayıda üye katılmıştır. İlerleyen süreçte adaylarımızla birlikte sahaya çıkacağız. 31 Mart tarihinde yapılacak yerel seçimlerde iyi bir sonuç alacağımıza inanıyoruz. Bu çerçevede seçim çalışmalarımız sürüyor. Bu seçimde özellikle ülkenin geldiği şu son durumda belki kuruluştan bugüne kadar demokratik, ekonomik, adalet olarak en kötü süreci yaşıyoruz. Kutuplaşmanın artığı son zamanlarda parti olarak seçmenlerimize alternatif olmak istiyoruz. Özellikle yerelde kutuplaşmanın dışına çıkılmasını gerektiğini, artık kutuplaşmayı halkımızın istemediğini bildiğimiz için biz alternatif olmak istiyoruz. DEVA Partisi olarak her zaman halkımızın yanındayız. Halkımızın hür iradesine sahip çıkmak için buradayız. Van'ın gerçek sahibi halktır. Maalesef diğer partilerde adaylar genel merkezden, başka illerde doğup büyümüş il genel seçim işleri başkanları tarafından belirlenirler. Van'ı bilmeyen, sorunlara hakim olmayan insanları aday gösterirler. Biz halkımızın sorunlarını çözüp taleplerini yerine getirmek için her zaman göreve hazırız. Van'da kendi adaylarımızla seçime gireceğiz. Van'da yaşayan her insanın iradesine sahip çıkıp bu surette gerçek belediyeciliği tam anlamıyla Van halkımıza hizmetlerimizle göstermek istiyoruz. Eylem planlarımızda belediyeciliğin nasıl yapılacağı, ilgili projelerimiz detaylı olarak paylaşılmıştır. Birçok partide bizimki kadar eylem planı yoktur. Daha önce koalisyonlar yapıldı. 14 Mayıs seçimlerinde de hazırlanan eylem planlarının, izlenecek yolların birçoğunun hamuru DEVA Partisi'nin mutfağından çıkmıştır. 31 Mart tarihinde yapılacak seçimlere çok iyi hazırlandık. Seçmenimizi bizi göreve layık gördüğü zaman eser ve hizmetlerimizle Van halkına en iyi şekilde göstereceğiz" dedi.

"KENDİ YANDAŞLARINI BELEDİYELERE DOLDURDULAR"

Son günlerde belediyelerde yapılan işçi alımlara da değinen Sönmez, "Son günlerde Van Büyükşehir Belediyesi başta olmak üzere diğer ilçe belediyelerine alınan yüzlerce işçinin hangi şartlara göre alındığını buradan sizin aracılığınızla sormak istiyoruz. Bunu Van halkının bilmesi gerekiyor. Kendi yandaşlarını belediyelere doldurdular. Her seçimde yapıldığı gibi bu seçim öncesi işçi alımları ve işten çıkarmalar devam ediyor. 2016 yılında kayyum atanan kişiler maalesef ilimizde birçok insanı KHK ile görevinden uzaklaştırmıştır. Bu kişilerle ilgili Van İdare Mahkemelerinde yüzlerce dava görüldü ve bunların yüzde 90'ı davayı kazandı. Davayı kazananların belki yarısı yeniden işe başlatıldı. Kayyum olarak atanan idarecilerin beyanları, ses kayıtları ortaya çıktı. Ses kayıtlarında KHK ile birilerini görevden uzaklaştırdığımız zaman çok zevk alıyoruz dediler. Bunu halkımız ve basınız çok iyi bilir. İlimizde uzun bir süre gündem oldu. Maalesef hala aynı hegemonya devam ediyor. Hala işten çıkarılmalar ve seçim sürecine girdiğimiz anda belki belediye elimizden çıkar diye yüksek miktarda işe alımlar yapılıyor" diye konuştu.

"SEÇMENLERİN AKLIYLA MAALESEF ALAY EDİYORLAR"

Van halkına verilen vaatlerin yerine getirilmediğini belirten Sönmez, "2019 yerel seçimlerinde Van halkına da büyük vaatler verildi. Gerçek belediyecilikten dem vurdular. Bakın iktidar partisinin o zamanki belediye başkan adaylarının vaatleri ile günümüzde gerçekleştirilecek seçimden bu yana yapmış oldukları icraatları kıyaslayacak olursak belki 10'nda birini dahi yapmamışlardır. Hala buna dayanarak seçmenlerin karşısına çıkıyorlar. Gerçek belediyecilik nerede? Van halkı neden bu gerçek belediyeciliği göremiyor. Her seferinde olduğu gibi yine seçmeni kandırdılar. Mart ayında yapılacak olan yerel seçimler öncesi bu sefer yapacağız diyerek seçmenlerin aklıyla maalesef alay ediyorlar. Daha önce sanki onlarda değilmiş, bu sefer gelirlerse yapacaklar algısı yaratıyorlar. Kendi kendilerine muhalefet ediyorlar. AK Parti Van Büyükşehir Belediye Başkan Adayı kayyuma muhalefet ediyor. Dolayısıyla seçmenlerin aklıyla alay ediliyor. Bizim bunu seçmene anlatma görevi vardır. Kapı kapı dolaşıp halkımıza anlatacağız. Mevcut belediye başkanları ve kayyumların yaptıkları projeler ya da yapamadıkları projeleri nerede? Bir bakan değişince yerelde olan mevcut belediye komisyonu ve projeleri kalkıyor veya yarıda kalıyor. Başka bir kayyum gelince komisyonu veya yeni projeleri geliyor. Bu ülke geneli için olan bir durumdur. Milli Eğitim Bakanı değiştiğinde her seferinde eğitim politikası da değiştiriliyor. Ülkelerde maalesef bu kadar kolay kolay değişmemesi gerekiyor. Bununla birlikte yerele gelecek olursak ilimizde 2016 yılından bu yana görevde bulunan kayyumlar, vali veya kaymakamlardan oluştuğu için görev yerleri değiştiği zaman aynı anda belediye başkanı da değişiyor.  Yeni gelen kayyum Van'a vakıf değil. Bu kadar hızlı değişen idarenin içerisine Van'a hizmet etmesi gereken, Van'ı bilen, kültürel değerlerini bilen insanların, en azından seçim dönemi içerisinde kalması gereken idarecilerin atanmak suretiyle sürekli değiştirilmesi Van'a çok büyük zarar vermektedir" ifadelerini kullandı.

"TAMAMEN REFERANS USULÜ İLE İŞÇİ ALDILAR"

Van'da kayyum değişikliği yüzünden hizmetlerin sekteye uğradığını belirten Sönmez, "Gelen idareciler aynı bakanlık değişmiş gibi kendi yönetimlerini oluşturuyorlar ve kendi hizmetlerini sunmaya çalışıyor, eskilerini rafa kaldırıyor, eskilerinin maliyetleri yine belediyeye, yani biz halka kalıyor. Aynı suretle yeni gelen kayyumlar, tanıdık, eş-dost vasıtasıyla, belediye bazen ihtiyaç olan, bazen ihtiyaç olmayan alanlara işçi alımları yapıyor. 2024 yılına girerken, 2023 yılının Aralık ayının son dönemlerinde İpekyolu Belediyesi'ne 200 tane personel alımı yapıldı. Seçime girerken yangın mal mı kaçırıyorsunuz? Bu neyin ihtiyacı oldu da, seçime yaklaşırken böyle bir alım yaptınız. Aynı zamanda Van Büyükşehir Belediyesi'ne bağlı olan VASKİ'ye 400'ye yakın alım yapıldı. Geçtiğimiz hafta yine Van Büyükşehir Belediyesi 17 tane personel alacağını açıkladı. Bırakın da yeni gelen yönetimler buna karar versin. Yeni gelen yönetimlerin bunları çıkarma durumu da yok. Bunların sözleşmelerinin kamuoyuna açıklanmasını istiyoruz. Haricen duyduğumuz kadarıyla, bu işe alınanlar belediye tarafından görevden uzaklaştırılmaları halinde, sözleşmelerine 2 ve 2,5 yıl maaşlarının tazminat olarak ödenmesini belediye bunlara vaat etmiş. Kimin malını kime veriyorsunuz? Kendi menfaatleri doğrultusunda, doğru düzgün bir kriter belirlemeden, tamamen referans usulü ile işçi aldılar. Halen de almaya devam ediyorlar. Devam eden süreç içerisinde bunları görmeye devam edeceğiz. Bu konu maalesef yerel basın da çok fazla gündeme gelmedi. Bu konuda yerel basına da görev düşüyor. Bunların araştırılması gerekiyor" dedi.

"VAN HALKININ ARTIK BOŞ VAATLERE KARNI TOK"

Personel alımlarının yanlı olarak alındığını, liyakatli olan kişilerin, işe ihtiyacı olan kişilerin alınmadığını ileri süren Sönmez, "Personel alımıyla ilgili yapılan duyuruların tamamında mülakat maddesi var. Mülakatın gerekli olup, olmadığını tartışabiliriz ama ülkemizde mülakat sistemi layıkıyla yerine getirilmiyor. Referans bulup, bulmama anlamına geliyor artık. Biz bu durumun özellikle gündeme getirilmesini istiyoruz. Söz konusu bu işçilerin hangi kamu ihtiyacı, kamu açığı sebebiyle alındığını, neden bu süreçte alındığını belediyelerce açıklanmasını istiyoruz. Önemli bir sayıdan bahsediyoruz. Bir ay gibi bir süreçte 600-700 gibi bir insanın seçimden hemen öncesi işe alınması şaibeleri doğurur. İnsanların aklına soru işaretleri getirir. Biz de bu sürecin irdelenmesini özellikle basından istiyoruz. Parti olarak gerekli başvuruları da yapacağız. Belediyeler kamu ihtiyacı ortaya çıktığı zaman işçi alımı yapabilirler. Ama bunun bir gereği olur. Kamuda bir işlem yapılacaksa, bunların sebepleri, dayanakları olur. Bunlar şeffaf bir şekilde açıklanır. Oysa bunların hiçbiri açıklanmadan yüksek sayıda personel alımı yapıldı. Biz bu personel alımlarının maalesef yanlı olarak alındığını, liyakatli olan kişilerin, işe ihtiyacı olan kişilerin alınmadığını düşünüyoruz. Bu konuda kaygılarımızın olduğunu belirtmek istiyoruz. Van ve Van halkı artık sahipsiz değil. Van halkının artık boş vaatlere karnı tok. Bugüne kadar verilen birçok vaat maalesef yerine getirilmedi. Eğer seçilecek olurlarsa yine verdikleri vaatleri yerine getiremeyeceklerini çok iyi biliyoruz. Bu seçim Van seçimi olacak. Deva Partisi'nin seçimi olacağına inanıyoruz. Van'ın bütün ilçelerinde adaylarımız var. Bu adaylarımızın seçileceğini, halkımızın da mevcut iktidara tokat vuracağını ve sarı kart göstereceğine inanıyoruz. Van kazanacaktır, Van seçmeni kazanacaktır. Van'a DEVA olacağız diyoruz ve takdiri halkımıza bırakıyoruz" diye konuştu.

"HER SANDIKTA SEÇİM GÜVENLİĞİNİN ALINMASI İÇİN KENDİ ÜYELERİMİZİ GÖREVLENDİRECEĞİZ"

Daha sonra basın mensuplarını sorularını yanıtlayan ve yerel seçimlere kendi logolarıyla katılacaklarını belirten Sönmez, "Kendi logomuzla ilk defa seçime gireceğiz. Bizim için her ne kadar parti olarak yeni bir tecrübe olsa da, kadrolarımız için böyle değil. Kadrolarımızın tamamı daha önce siyasi partilerde bulunmuş, siyasi işlerde faaliyet göstermiş arkadaşlardan oluşuyor. Her sandıkta seçim güvenliğinin alınması için kendi üyelerimizi görevlendireceğiz. Özellikle bütün sandıklarda üyelerimizi bulundurarak, seçim güvenliği için adım atmış olacağız. Üye sayımız bunun yeterlidir" ifadelerini kullandı.

"KENDİ ADAYLARINA, ADAY ADAYLARI DESTEK VERMEDİ"

Diğer partilerde adaylık süreci ile ilgili yaşanan sorunlara da değinen Sönmez, " Van'da birçok parti adaylarını belirledi. Fakat bazı partilerde aday adayları açıklanan adaylara çok kızdılar. Şuan hali hazırda ilçelerde belediye başkanı olan kişiler, partilerinden istifa ederek başka paritelere katıldılar. Başka partilerin belediye başkan adayları oldular. Bu bile kendi içlerinde bir bütünlüklerinin olmadığını gösteriyor. Bir rantın olduğunu gösteriyor. Bir önceki seçimde bir ilçede 12 tane aday adayı vardı. 12 aday adayı arasında biri seçildi. Akabinde geri kalan 10 aday adayı kendi aralarında imza topladı. Aday gösterilen kişinin aday olmaması için imza topladılar ve bunu belediyeye astılar. Ama yine aday değişmedi. Aslında gündemde değerlendirilecek, iktidarın kendi içerisinde demokrasiden uzak birçok tutumu olduğunu biliyoruz. DEM Partisi bu konuda biraz daha iyi dileyebiliriz. En azından kendi içerisinde bir ön seçime gittiler. Tabi orada da bazı hoş olmayan manzaralar da oldu. Ama iktidar partisinin bu konuda yatacak yeri hiç yok. Kendi adaylarını dahi belirleyemediler. Kendi adaylarına, aday adayları destek vermedi. Böyle bir durumdalar" dedi.

"ADAYLARIMIZ, HALKIN İÇİNDEN, HALKIN İSTEDİĞİ, HALKIN BENİMSEDİĞİ ADAYLARDIR"

Önümüzdeki hafta adaylık sürecini tamamlayarak, seçim start vermek için kolları sıvayacaklarını belirten Sönmez, "Hali hazırda iki ilçemizde belediye başkan adayımızı açıkladık. Bu belediye başkan adaylarımızın da çalışmaları yoğun bir şekilde devam ediyor. Halkımızın teveccühleri de oldukça fazla. Bunu biz de seçim bölgelerine gittiğimizde görüyoruz ve duyuyoruz. Bu süreçte bizim adaylarımız, tamamen halkın içinden, halkın istediği, halkın benimsediği adaylardır. Belirleyecek olacağımız adaylarda da bu kriterleri arıyoruz. Doğrudan yâda dolaylı, menfaatlerin olmadığı, halkın menfaatine çalışabilecek, halkın değerlerini anlayabilecek, bu coğrafyaya hitap edebilecek adaylar üzerinde görüşmeler yapılıyor. Müzakereler yapılıyor. Adaylarımızı bu çerçevede belirleyeceğiz. İl Başkanlığı olarak her ne kadar aday belirleme noktasında aktif olsak da, bunu genel merkezimizle görüşme durumumuz var. Genel merkezimiz tarafından onay verilmesi gerekiyor. İnşallah önümüzdeki hafta bu süreci tamamlayarak, artık start vermek için kolları sıvayacağız" diye konuştu.

"ŞEHİR İTTİFAKI İÇERİSİNDE YER ALMAYACAĞIZ"

Seçime kendi adaylarıyla gireceklerini söyleyen Sönmez, "Biz şu anda A partisi, B Partisi ayrımı yapmıyoruz. Biz iktidara düşman değiliz. Diğer partilerden ayrıldığımız nokta burasıdır. İktidarın düşmanı olarak bir yola çıkmıyoruz. Biz Van için, Vanlı için hayırlısı neyse, onu kim yapacaksa, onu desteklemek durumundayız. Bu yüzden kendi adaylarımızı ortaya koyacağız. Bizim bu süreçte halkımıza kendimizi daha iyi anlatacağımızı, halkımızın dertlerine, sorunlarına daha iyi çözüm bulacağımıza inanıyoruz. Bu sebeple kendi adaylarımızla yola çıkacağız. Şehir İttifakı içerisinde yer almayacağız. Seçilmemiş olanları eleştirme gibi bir durumumuz yok. Şu noktada Şehir İttifakına muhalefet ettik diyemiyoruz. Çünkü onların da bir yanlışını göremiyoruz. Bizim için önemli olan bahsetmiş olduğumu eylem planlarıdır. Biz kendimize güveniyoruz. Parti görüşümüz, anlayışımız onlarla bir nebze de olsa farklılık yaratıyor. Bizim çok önemli eylem planlarımız var. Biz iş yapmaya geliyoruz. Bizim siyasi ideolojilerle, siyasi fikirlerle çok fazla işimiz yok. Dolayısıyla biz parti olarak bu yerel seçimlere kendi adaylarımızla girmeyi daha uygun görüyoruz. Bu sebeple kendi adaylarımızla seçime gireceğiz" ifadelerini kullandı.

VAN BÖLGE GAZETESİ: HACI YILMAZ

Güncelleme Tarihi: 12 Şubat 2024, 15:48
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER