banner31

SGK İl Müdürü Göksoy’dan, yapılandırma çağrısı…

Van Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği’ni ziyaret eden Van Sosyal Güvenlik Kurumu İl Müdürü Abidin Göksoy, SGK'ya borcu olanlara 31 Ağustos’a kadar yapılandırmaya başvuru yapılması çağrısında bulundu.

SGK İl Müdürü Göksoy’dan, yapılandırma çağrısı…

    SGK İl Müdürü Abidin Göksoy, Van ESOB'u ziyaret etti.

Göksoy’u, Van Demirciler Odası Başkanı Kenan Akalın karşıladı. Ziyarette yapılandırma çağrısında bulunuldu.  

    Van Demirciler Odası Başkanı Kenan Akalın, yapılandırma konusunda esnafı bilgilendirdiklerini söyledi. Mesaj sistemi ile esnafa ulaştıklarını belirten Akalın da yapılandırmaya başvurulması çağrısında bulundu.

   Yapılandırma çağrısını yineleyen Van Sosyal Güvenlik Kurumu İl Müdürü Göksoy, 7326 Sayılı Yapılandırma Kanunu ile 2021 yılı nisan ayı ve öncesi dönemlere ait bazı SGK borçlarının yapılandırılmasına ilişkin müracaatların devam ettiğini ve  31.08.2021 tarihinde sona ereceğini belirterek, Sosyal Güvenlik Kurumuna borcu olanların, büyük indirimlerden faydalanmaları için biran önce, yapılandırmaya müracaat etmelerini istedi.

   Borçların ödenmesi konusunda yapılandırmanın önemli bir fırsat olduğunu dile getiren Göksoy, yapılandırılan borçların yalnızca ana para ile yüzde 10 Yİ-ÜFE'nin peşin ödenmesi halinde borçların tamamının kapanacağını anlattı. Göksoy, şu bilgileri verdi: “2021 yılı nisan ayı ve öncesi dönemlere ait sigorta primleri, Genel Sağlık Sigortası primleri, işsizlik sigortası primleri, iş kazası, meslek hastalığı, malullük ve vazife malullüğü sonucunda doğan rücu alacakları, 6183/48. maddesi kapsamında taksitlendirilen alacaklar, yersiz ödenen gelir ve aylıklardan doğan alacaklar, Bağ-Kur (4/b) sigortalılarının daha önce durdurulan hizmet sürelerinin ihyası halinde doğacak alacaklar, isteğe bağlı ve topluluk sigortası primlerini kapsıyor. Prim aslının ve prim aslına uygulanan Yİ-ÜFE'nin yüzde 10'unun en son 1 Kasım 2021 tarihinde veya geç ödeme zammıyla birlikte 30 Kasım 2021'e kadar peşin ödenmesi halinde yüzde 90 Yİ-ÜFE silinecektir. İlk taksitin süresinde ve tam ödenmesi şartıyla prim aslının ve prim aslına uygulanan Yİ-ÜFE'nin yüzde 50'sinin en son 31 Aralık 2021'de peşin ödenmesi halinde yüzde 50 Yİ-ÜFE silinecektir. Taksitle ödemeyi tercih edenler ikişer aylık dönemlerde 6, 9, 12, 18 eşit taksitle ödeme yapabileceklerdir."

   Göksoy, işverenlerin e-sigorta kanalıyla veya bizzat, 4/b sigortalılarının ise e-devlet aracılığıyla, posta yoluyla ya da kuruma bizzat müracaat edebileceklerini aktardı.Van Bölge Gazetesi Haber Merkezi

Güncelleme Tarihi: 30 Ağustos 2021, 17:14
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER