Say: Edremit'te iki yılda çok büyük hizmetler yaptık

Edremit Belediye Başkanı İsmail Say, göreve geldikleri günden bugüne iki yıl geçtiğini, son bir yılda pandemi şartları dolayısıyla zorlandıklarını, ama çok önemli hizmetlere imza attıklarını vurguladı. Edremit’te, yol, kaldırım, drenaj, yeşillendirme, imar, temizlik, park ve buna benzer birçok belediye hizmetlerinin gerçekleştiğini vurgulayan Başkan Say, önümüzdeki süreçte de çok büyük projelerle ilçeye hizmeti devam ettireceklerini ifade etti.

Say: Edremit'te iki yılda çok büyük hizmetler yaptık

  Edremit Belediye Başkanı İsmail Say, kentte bulunan yerel ve yaygın basın mensupları ile bir araya gelerek, iki yıllık faaliyet raporunu dile getirdi.

  2019-2020 yılı çalışma programında 24.9 kilometre asfalt yol çalışması yaptıklarını ifade eden Başkan Say, 81 bin 726 metrekare kilit taşı çalışması, 39 bin 440 metre bordür taş imalatı, 18 bin 926 kilometre stabilize yol çalışması yaptıklarını belirtti.

  

  “İKİ YILDA, 47 YILDA YAPILAN KADAR STABİLİZE YOL YAPTIK”

  Başkan Say, iki yıllık görev sürelerinde, 47 yılda yapılan kadar stabilize yol yaptıklarını dile getirerek, “Kıymetli basın mensupları göreve geldiğimiz iki yıl öncesinden bugüne kadar çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Bunun bir yılı pandemi şartları dolayısıyla aksamasına rağmen, büyük işlere imza attık. İki yılda, 47 yıl boyunca yapılan yol kadar stabilize yol yaptık. Stabilize yolda hiç kimseyi geri çevirmedik. Aynı yıllar arasında, yani iki yılda 18 kilometreden fazla yeni yol açtık. Buda Edremit Belediyesi’nin tarihinde daha önceki 47 yıl boyunca açılan yoldan daha fazla bir yoldur. 30 bin kilometrelik yama çalışmamız oldu. Kırsalda ve merkezde 5 bin 500 kilometreden fazla drenaj çalışması gerçekleştirdik. Urartu Kültür Koridoru Menua Uygulama Projesi devam ediyor. Bittiğinde şehrimizin turizm yatırımlarından biri olacak. Buda bizim gözde işlerimizden bir tanesidir. Koronavirüsle beraber tarımın hayatımızdaki önemi bir kez daha ortaya çıktı. Van’ın 13 ilçesi dışında yaklaşık bölgede 40 ilçeye, 7-8 ile 2 bin 500 adet beton sıvat dağıtımı yaptık, sadece Edremit değil, tüm Doğu Anadolu Bölgesinin birçok ilçesine beton sıvatlar dağıtıldı. Yoksa para geri gidecekti. Bu projeyi çok önemsedik. Koronavirüsle sürecinde yapılan kıymetli işlerden birisiydi. Yine Fen İşleri Müdürlüğümüzün bir hizmeti olarak kötü ortamlarda, konteynırlarda kalan muhtarlarımız için ofisler ayarladık. 6 mahallemizde bu değişimi yaptık. Her yıl 5-6 mahallemizde bu değişimi yapmayı hedefliyoruz. 30 mahallemizde inşallah görev süremizce bu çalışmayı tamamlayacağız” dedi.

  

  “EĞİTİM ÖĞRETİMİN SAĞLIKLI KOŞULLARDA YAPILMASI İÇİN ÇABALADIK”

  Okulların bakım ve onarımına büyük destek verdiklerini belirten Başkan Say, “Edremit ilçemizde 80’ne yakın okul var ve biz 40 okula ciddi anlamda destek verdik. 13 ilçe belediyesi içerisinde eğitime, özellikle çocuklarımızın eğitim gördüğü ortama, toplamdan daha fazla yatırım yaptık. Bu benim özel ilgi alanımdır. Ziyaret ettiğim okulların ilk önce fiziki estetiğine bakıyorum. Çünkü biz belediye olarak fiziki alanlara katkı sunmak zorundaydık. Eğitimi ise okul eğitmenleri verir. Eğitim yuvalarını birinci sıraya bırakıp okullarımızın onarımlarını gerçekleştirdik. Edremit Belediyesi olarak, bu anlamda eğitim yuvalarını birinci sıraya koyduk. Sağlık Müdürlüğü ile protokol yaparak aile sağlık merkezleri yaptık. Kendi kısıtlı imkanlarımızla bir aile sağlığı merkezi açtık. İhtiyaç sahibi olan, evi yanan, doğal afette zarar gören vatandaşların evlerini yeniledik. Yine karla mücadele konusunda önemli çalışmalara imza attık. Kıymetli basın mensupları park ve bahçeler müdürlüğü olarak yeşillendirme çalışmalarına büyük önem verdik. Edremit’te yeşil alan dışında çok ciddi bir alanımız var. Büyük mahallelerimiz var. Bir ilçe nüfusu büyüklüğünde mahallelerimiz var. Şabaniye Mahallesi de bunlardan biridir. Şabaniye Mahallesi’nde TOKİ ile protokoller sonucu bazı arsaları park ve millet bahçesi yaptık. Büyük mahalle parklarından ziyade birçok yerde semt parklar yaptık. O mahallenin en önemli ihtiyacı olan, park ihtiyacını giderdik. Parkın içerisine de güzel bir kitap kafe yaptık. Nüfus 10 binin üzerinde olan her mahallemize böyle bir merkez açmayı düşünüyoruz. Orman Genel Müdürlüğü ile ortak çalışma ile bir bölgemize 30 bin ağaç dikimleri gerçekleştirdik, endemik bitki türlerini koruma çalışmaları yürüttük. Daha önce ağaçtan yokusun olan bölgelere, kent ormanları oluşturduk. Biri 35 bin dekar, diğeri ise 55 dekar alana sahip. Bu da bizden sonraki kuşaklara bırakabileceğimiz en kıymetli yatırım diye düşünüyorum” ifadelerini kullandı.

  

  YEŞİLLENDİRME ÇALIŞMALARI SÜRÜYOR

  Edremit’in yeşil bir çehreye bürünmesi için çalışmaların devam ettiğini belirten Başkan Say, “18 bin metre kare yeni çim alanları oluşturduk. 12 bin metre parkların sulanması için basınçlı su hattı kurduk. Oyun grupları kırık dökük olan başta TOKİ parkları olmak üzere çocuk oyun alanlarını yeniledik. 500 adet oyun grubu, kamelya ve bankı elden geçirdik. 450 bin metre kare çim alanının bakım ve onarımını yaptık. Kıymetli bir iş daha, 170 bin adet sebze fidesi dağıtımı gerçekleştirdik. 70 bin adet çiçek üretimi gerçekleştirdik. Kendi kısıtlı imkanlarımızla sera çalışması başlattık, inşallah kısa süre içinde seramızı bitirmiş olacağız. Online çalışması yaparak, insanlarımızın belediyeye gelmeden işlerini yapabilmesine imkân sağladık. Kayıtlı arsa sayımız az olduğu için vergi almada zorlanıyoruz. Örneğin 16 bin kişilik Eminpaşa Mahallesi’nde 2 bin nüfusa yetebilecek kadar vergi alıyoruz. Yapı var, arsa var ama kayıtlı değil. Bir yama yapmak yerine, asfalt yapmak istiyorsak, taş yapma yerine, beton yollar yapmak istiyorsak, Edremit’in çok daha güzel yerlere gelmesini istiyorsak, hak ettiğimiz vergiyi almak için çalışma başlatıyoruz. Kayıp kaçak oranımız maalesef çok yüksek. Vatandaş hizmet alıyorsa vergisini de ödemeli düşüncesindeyiz. Hava alanının genişlemesi durumu 42 yıllık bir sorun vardı, imara açılamıyordu. Biz görüşmeler sonucu şerh bırakılan bu kronikleşmiş sorunu ortadan kaldırdık. Vatandaş çok memnun oldu” dedi.

  

  TEMİZLİK ÇALIŞMALARI SÜRÜYOR

  Başkan Say, Temizlik İşleri Müdürlüğü'nün çalışmalarını da anlatarak, özellikle tüm bölgede çöplerin zamanında düzenli olarak kaldırılması için gayret gösterildiğini anlattı ve sadece çöplerin kaldırmadığını, günde en az 12 kilometre yolların, mahallelerin yıkandığını ifade etti.

  Çalışmalarını aktaran Başkan İsmail Say, “40 araç ihtiyacımız olmasına rağmen, şuanda 22 araçla 40 araçlık bir iş yapıyoruz. Temizlik personellerimiz Edremit Temiz sloganıyla gece gündüz çalışma yürütüyorlar. Sadece çöp toplamıyorlar. Kırsal mahallelerde yığılmış 18 bin ton çöp topladık. Denetimli Serbestlik çalışması kapsamında Edremit’te bir çalışma yaptık. Mahallelerimizi düzenli olarak yıkıyoruz. Günlük olarak 12 kilometre yol süpürme araçlarımız, yolları süpürüyor. Sıfır atık projesi kapsamına pil toplama kampanyaları düzenledik. Bu kapsamda 70’in üzerinde okulda eğitimler verdik. Atık pil toplayarak Türkiye birincisi çıkan okullarımız oldu. Sıfır atık projesinin ciddi yan dalları da oldu. Sokak hayvanlarıyla ilgili barınma, beslenmeyle ilgili çok ilginç ve güzel çalışmalar yaptık. Yine bir okulumuzla beraber geri dönüşüm malzemeleriyle kedi evleri ve köpek kulübeleri yaptık. TEDAŞ’tan çıkan makaralarla şık evler yaptık” şeklinde konuştu.

 

  AHIRLARI YIKTIRMA ÇALIŞMALARI…

  Van Gölü'nü koruma çalışması kapsamında ahırların çoğunın yıktırıldığını anlatan Say, “İnşallah artık Van Gölü’ne sırtını değil, yüzünü dönen, gölden daha fazla faydalanan, sahil bantlarıyla ve sahil çalışmalarıyla daha güzel bir kent olacağız. Her gün 5 ton ambalaj kâğıdını toplayıp, geri dönüşüme katkı sağlıyoruz. Kültür Müdürlüğümüz nezaretinde öğrencilere tablet dağıttık. Türkiye’de öğrencilere tablet dağıtın 12-13 belediye oldu. Bizde bu belediyelerden biriydik. Bugüne kadar 383 adet tablet dağıtımı yaptık. Burada özellikle dezavantajlı çocuklarımızı tercih ettik. Gelir durumuna, kardeş sayısına, başarı durumuna ve belli kriterler getirdik. Bu kriterlere uyan bütün çocuklarımıza tablet dağıtmaya çalıştık. Edremit’te okuyan ve lise sonda olan bütün öğrencilere 16 bin 500 tane kaynak kitap dağıttık. Tablet ve kaynak kitap dağıttığımız çocuklarımın çoğu üniversiteyi kazandı. Buda bizi çok mutlu etti. Buda koronavirüs sürecinde yapılan en kıymetli çalışmalardan biriydi. Hoş Geldin Bebek çalışmamız hiç ara vermeden devam ediyor. Edremit’te gözünü dünyaya açan bebeklere ve annelere bakım seti veriyoruz. 2019-2020 yılları arasında Edremit’te doğan bebek sayısını verdiğimiz hediye sayısı 1.500’ü geçti. Okullara ve kurumlara ateş ölçer cihazı dağıttık. Hayırsever işadamlarının desteğiyle çocuklara bisiklet dağıttık. Yine hareketlilik haftası kapsamında bisiklet etkinliği düzenledik. Öğrencilerimize kariyer günleri eğitimi verdik” dedi.

  

  “AFETZEDELERİMİZİN YANINDA YER ALDIK”

  Yapılan çalışmaları görüntülü olarak ve slayt sunum eşliğinde anlatan Başkan Say, “Yaşadığımız afetlerde, Elazığ, Başkale, İzmir depremlerinde afetzedelerin yanında olduk. Gönüllü arkadaşlarımız deprem bölgesine en erken giden ekipler arasında yer aldı. Depremde Elazığ’a ulaşan ikinci belediye olduk. Edremit Arama Kurtarma Birimi kurduk. Elazığ’ı, Başkale’yi, İzmir’i yaşadıktan sonra bu konuda uzmanlaşmış bir birimimiz yoktu. 8-10 kişilik bir ekibimiz şuanda AFAD’la ortaklaşa bir eğitim yürütüyor. Kurumsallaşmak anlamında bilgi işlem müdürlüğümüze ciddi yatırımlar yaptık. Kurumsallaşmamızı bitirdiğimizde dijital bir belediye olmayı hedefliyoruz. Muhtarlar Müdürlüğümüz pasifti, bunu yine aktif hale getirdik. Taziye çalışmaları, mahalle buluşmaları yaptık. Taziye evlerinin onarımlarını yaptık. Edremit Kent Meydanı'nda özellikle hafta sonları yasak da yoksa çeşitli etkinlikler yapmaya çaba gösterdik. Yeni semt sahaları açtık. Bunun yanında Edremit Belediyemizin şuanda futbol okulu var. Bu okullarda sayıları değişebiliyor ve artarak da gidebiliyor. 6 tane futbol hocamız var. İlçemizde yeni bir toplum merkezi açıyoruz. Gece üçte bile aradığınızda cevap verecek bir çağrı merkezimiz var. Özellikle mahalle bazlı çalışmalar yaptık. Berberler ve Kuaförler Odası ile kırsal bütün mahalleleri dolaşarak, kız çocuklarının saçlarını yaptık. Hayatında ilk defa saçını kuaförde düzelten kızlarımız oldu. Koronavirüs henüz ülkemize gelmeden, biz bunun hazırlıklarını yaptık. Bu kapsamda personellerimize eğitimler verdik. Okullarda, halkımıza tanıtım çalışmaları yaptık. Hem kumsal anlamda, hem de Edremit ilçesi olarak vaka sayısının en az olduğu ilçeyiz. Az sayıda personelimiz koronavirüse yakalandı. Önemli tedbirler alarak, çalışmalar yaptık” dedi.

  

  “KOVİD-19 TEDBİRLERİ EN ÜST SEVİYEDE ALINDI”

  Başkan Say, konuşmasında kovid-19 tedbirleri kapsamında yapılan çalışmaları da anlatarak, “Araçlar dezenfekte edildi, sokaklar yıkandı, temizliğe azami özen gösterdik. Kiracılarımıza destek sunduk. Hastalarımızın yanında bulunduk ve herkese ulaşmaya çalıştık. Hareketliliği azaltmayla ilgili çalışmalar yaptık. Sahil bandı ve mesire alanlarında tedbirlerimizi artırdık. Kan bağışı kampanyalarına katıldık. Maske ve eldiven dağıtımları yaptık. Gıda kolisi ve hijyen paketleri dağıtımı gerçekleştirdik. Bu yardımda 25 bini geçtik. 200 binin üzerinde de maske ve eldiven dağıtımımız oldu. Yasal talimat gelmeden biz HES kodu uygulaması başlattık. HES kodu hala düzenli olarak devam ettirdiğimiz bir çalışma. Bu süreçte personellerimize sağlık testleri yaptık. Belli noktalara maskematik kurduk. Personellerimizin tamamını koronavirüs testinden geçirdik. Bölgenin ilk millet kıraathanesini açtık. Bölgenin ilk kıraathanesi olan Millet Kıraathanemizi hizmete açtık. Şuan deniz manzaralı tek etüt merkezidir. İnşallah her mahalleye böyle bir eser kazandıracak. Yine deprem gönüllüsü olan Van'da hayatını kaybeden Dr. Miyazaki'nin isminin verildiği bir Koru Park hizmete açtık. Orada şuanda yürüyüş yolları ve piknik yerlerini de yapıyoruz. Parkın açılışını Ulaştırma ve Altyapı Bakanımızın katılımı ile hizmete açmıştık. Bir aksilik olmazsa bu yıl Dr. Miyazaki'nin ailesini Van’da misafir edeceğiz. Halk ekmek projemizi hayata geçirdik” ifadelerini kullandı.

  

  “TELEFERİK PROJESİ PLANLIYORUZ”

  Edremit’te teleferik projesi planladıklarını da anlatan Başkan Say, “Bilmeyenler için söyleyelim, uçağın düştüğü alana çok büyük bir millet bahçesi oluşturuyoruz. Nisan ayı sonu ile buranın startı verilecek ve hedefimiz 2021 yılı içerisinde burayı bitirip, Van halkının hizmeti açmayı hedefliyoruz. Eski TOKİ'nin alt bölümü, denizi gören bir bölge. Hemen aşağısında kent ormanı var. Yeşillik bütünleşmiş olacak. Bunun içinde millet kıraathanesi, düğün salonu, kafeteryalar var. Hatta bu bölgede bir de teleferik projesi planlıyoruz. Bunun yanında Yöresel Ürünler Pazarı Projemiz var. Bu projemizi de 2021 yılında hayata geçireceğiz. Çekmeköy Belediyesi ile Van’da yeni bir sahil bandı kazandıracağız inşallah.  Ayrıca bildiğiniz gibi bir otel gemi projemiz var. Teknik çalışmalar devam ediyor. 2021 yılı sonunda bunu hizmete sokmayı düşünüyoruz. Yine Edremit’te taksi duraklarını faaliyete geçirdik. Memur-Sen’de yeni bir park yaptık ve onu hayata geçirdik. İpekyolu Belediyesi, Van Kalesi’nden başladı. Bizim de havaalanından başladığımız Fidanlık sahil projesine start verdik. Bir tarafı havaalanından başlayan ve bir tarafı Van Kalesi’nde biten sahil bandımız artık çöplükten, kirden kurtulacak. Van’ın merkezi olmasına rağmen, Van’dan kopuk bir alandı. Van'ın merkezi olan bu bölgeleri çok güzel bir konuma getireceğiz inşallah. 15-20 gün içinde Edremit’in büyük bir kısmında kanalizasyon çalışmalarına başlıyoruz. İnşallah ilçemizde altyapısı olmayan bölge kalmayacak. Yine bir köy projemiz var. İçinde konaklayabileceğiniz bir tatil ve eğlence köyü. Ayrıca çocuklarımızın kitap okuyabileceği, etütlerini yapacağı sürekli eğitim merkezi açacağız. Siz gazetecileri ben bir paydaş olarak görüyorum.  Önceliği Van olan gazetecilerin bizim için değeri çok büyük. Bir duyum aldığınızda bize gelin, sorun. Doğrusunu bizden öğrenin” dedi.

  “MEŞHUR BAHÇELERİ İMARA KAPATTIK”

  Başkan Say, Edremit’in meşhur bahçelerinin yapılaşmaya kapatılması için meclis kararı aldıklarını söyleyerek, “Biz dün belediye meclisi olarak bir karar aldık, ruhsatı alınmış bölgeler hariç, Edremit'in meşhur bahçelerinin olduğu alanları imara kapattık. Hedefimiz yeşil bölgeleri korumak.

  Başkan Say, denetimlerde eksik gördükleri bazı hususlara da değinerek, özellikle kolon kesme ve benzeri bazı suçları affetmediklerini ifade ederek, ceza alarak yanlış algı oluşturmak isteyenlere fırsat verilmemesi gerektiğini vurguladı. Başkan Say, Van Gölü Koruma Eylem Planı çalışması kapsamında önceki hafta çok önemli bir toplantı yaptıklarını dile getirdi. Belediye olarak bütçelerinin azlığından yakınan Başkan Say, Çekmeköy Belediyesi ile kardeş belediye olduklarını, o ilçenin nüfusunun kendi nüfuslarının iki katı olduğunu, ama 12 kat daha fazla bütçelerinin olduğunu belirtti. Başkan Say, Edremit'te iki-üç milyonluk villa yapan bazı şahısların maalesef iki-üç bin TL vergi vermekten imtina ettiklerini dile getirdi. Daha sonra gazetecilerin sorularını yanıtlayan Başkan Say, Van Gölü'nü Koruma Eylem Planı çerçevesinde yapılan toplantının basına kapalı olmasıyla ilgili, "Şimdilik sadece bir röntgen çekildi. Önümüzdeki süreçte basın mensupları ile bir araya gelinecek" dedi.

  Edremit Belediyesi için hizmet binası yapmak istediklerini, arsanın da hazır olduğunu, ancak çok maliyetli olduğundan, iki yıl içinde, bina için düşünülen o parayı hizmete harcayacaklarını dile getiren Başkan Say, hedeflerinin önce vatandaş olduğunu belirtti.

  İki hafta önce Edremit'te bazı şahısların bilerek ağaç kestiği olayla ilgili soruyu yanıtlayan Say, faillerin bulunamadığını, ama kesilen 7 ağaç yerine 70 ağaç dikildiğini ifade etti.

  Başkan Say, sahildeki birçok bölgenin vatandaşlara açılması için gayret gösterdiklerini, bazı kurumların ise mülkiyetinin kendilerine ait olduğunu, onlarla bireysel ilişkilerle bu sorunu çözeceklerini belirtti.

  Van Bölge Gazetesi: Bişar Ulutaş

Güncelleme Tarihi: 31 Mayıs 2021, 12:28
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER