Sarıgül: Van'ı sadece seçimlerde hatırlayanlar var

Türkiye Değişim Partisi (TDP) Genel Başkanı Mustafa Sarıgül, bir dizi ziyaret ve incelemelerde bulunmak üzere, partinin genel başkan yardımcılarıyla birlikte Van'a çıkarma yaptı. Van'da açıklamalarda bulunan TDP Genel Başkanı Mustafa Sarıgül, Van'ı sadece seçimlerde hatırlayanların olduğunu vurgulayarak, "Biz Van'ı yeni keşfedenlerden, Van'ı seçimlerde hatırlayanlardan değiliz. Van'ın bütün sorunlarını biliyorum" dedi.

Sarıgül: Van'ı sadece seçimlerde hatırlayanlar var

Türkiye Değişim Partisi (TDP) Genel Başkanı Mustafa Sarıgül, beraberindeki Genel Başkan Yardımcıları Av. Ebubekir Elmalı, Zeynel Abidin Aktay, Hüseyin Güzel, Şefika Keskin ve partililerle birlikte Van'ı ziyaret etti.

Ziyaret kapsamında kentteki basın mensuplarıyla bir araya gelene Türkiye Değişim Partisi (TDP) Genel Başkanı Mustafa Sarıgül, Van'ı seçimlerde hatırlayanlardan olmadıklarını belirterek, Van'ın bütün sorunlarını bildiğini ifade etti.

Van'ın, en çok göçmen barındıran şehirlerden birisi olduğuna dikkat çeken Başkan Sarıgül, Van'da herkese yetecek iş yok, aş yokken, Van'ın sırtına göçmenleri yüklemenin insansızlık olduğunu vurguladı.

Van milletvekillerine de yüklenen Sarıgül, milletvekillerinin müdür atamaları ve müdürleri görevden almaktan başka bir iş yapmadıklarını söyledi.

"EKONOMİK GERÇEKLERE TERS DÜŞEREK ALDIĞINIZ KARARLARLA ÜLKEMİZİ YÖNETEMEZSİNİZ"

Türkiye'deki ekonomik sıkıntıya değinen Sarıgül, "Bugün ekonomiye ne mi oldu? Birileri servetine servet kattı. Ev almak için para biriktiren vatandaş ev hayaline veda etti. Araba almak için canını dişine takan genç umutsuzluk girdabına kapıldı. Yakında eşinin dostunun düğünü olan kara kara düşünmeye başladı. Asgari ücretlinin zaten düşük olan alım gücü tamamen bitti. Öğretmenimiz, polisimiz, doktorumuz, işçimiz her biri gelişmiş bir ülkedeki asgari ücretliye özenir hale geldi. Doğmamış çocuklarımızın bile borç yükü arttı. Telefon almak isteyen genç artık daha fazla çalışmak zorunda. Otomobil sahibi dün doldurduğu deposunu bugün aynı fiyata dolduramayacak. Babasından oyun konsolu bekleyen çocuğumuz hayallerini daha da erteleyecek. Peki halkın alım gücü, hayalleri, sofrasına koyacağı ekmek çalınırken yetkililer nerede? Ekonomiyi yönetenler nerede? Bu işin sorumluluğunu kim alacak? Yaşananların tek sorumlusu hükümettir, dayatılan sistemdir. Buradan hükümete çağrı yapıyorum, ekonomik gerçeklere ters düşerek aldığınız kararlarla ülkemizi yönetemezsiniz.  Teşhisiniz o kadar yanlış ki, tedaviniz doğru olamaz. Ülkeyi yanlış bilgilerinizle, inatla yönetemezsiniz. Sayın hazine ve maliye bakanı, gerçekleri sayın cumhurbaşkanına anlatamıyorsa görevini yapamıyor demektir. O zaman neden görevinize devam ediyorsunuz. Artık buna dur demek gerekiyor, ülkemiz freni olmayan araç gibi yokuş aşağı hızla gidiyor. Sayın cumhurbaşkanı, yıllar önce TL'nin itibarı, benim kişisel meselemdir, demişti. Bugün bu mesele kalmamış görünüyor. Faiz indirimiyle dolar kurunu yükselterek, ithalatı kısıp, cari açığı metazori düşüremezsiniz" dedi.

"HER AÇIDAN DEĞİŞMEK ZORUNDAYIZ"

Van'da olmaktan büyük bir sevinç duyduğunu dile getiren Sarıgül, "Ekonomi hayatın gerçeklerinden ayrı olamaz,  lütfen hatalarınızdan dönün ve milletimize artık bu kadar bedel ödetmeyin. Türkiye değişim partisi olarak hedefimiz ekonomik yönden sorunlarından kurtulmuş,  hukukun üstünlüğüne dayanan özgür ve demokratik bir ülkeyi, birlikte yeniden inşa etmektir. Bunun için üç temel yapıya ihtiyacımız var: Tarafsız cumhurbaşkanı, güçlü parlamenter rejim ve bağımsız yargı. Değişmek zorundayız, her açıdan değişmek zorundayız. Ülkemiz için, geleceğimiz için, çocuklarımız için değişmeliyiz. Medeniyetler beşiği, kültür şehri, Van'da olmaktan sevinç duyuyorum,  onur ve gurur duyuyorum.  Bize yol gösteren, bize ışık tutan, bizi geleceğe hazırlayan, bütün öğretmenlerimizin, öğretmenler gününü kutluyorum. Öğretmen mutsuzsa, öğretmen sıkıntı içerisinde çalışıyorsa, eğitim ve öğretimde başarılı olamayız. TDP iktidarında, öğretmen maaşlarını şu an ki rakamla 10 bin lira olan yoksulluk sınırının üstüne çıkaracağız. Atanamayan öğretmenlerin hepsini bir yıl içinde atayacağız. Öğretmenlerimize verilen eğitim ödeneğini bir maaş tutarına yükselteceğiz" diye konuştu.

"VAN, EN ÇOK GÖÇMEN BARINDIRAN ŞEHİRLERDEN BİRİSİ OLDU"

Van'ı yeni keşfedenlerden, Van'ı seçimlerde hatırlayanlardan olmadıklarını belirten Sarıgül "Van'ın bütün sorunlarını biliyorum. Van çevre yolunu 10 yıldır bitiremediler. TEDAŞ'ın keyfi uygulamalarından şikayetlerinizi biliyorum. TEDAŞ'ın, çiftçiyi tehdit etmeyi bırakıp aklını başına toplaması lazım. Van, en çok göçmen barındıran şehirlerden birisi oldu. Van'da işsizlik zaten had safhada, Van'da herkese yetecek iş yok, aş yokken, Van'ın sırtına göçmenleri yüklemek insafsızlıktır. Van'da göl var, tarih var, kültür var. Van, turizme müsait, hayvancılığa müsait, tarıma bağlı sanayileşmeye müsait ama bunları yapan yok. Kim yapacak bunları? Milletvekilleri yapacak. Peki, milletvekilleri ne yapıyor? İktidardakiler, ya müdür ataması yapıyorlar, ya da müdürleri görevden alıyorlar. Neden biliyor musunuz? Milletin derdi, onların derdi değil de ondan. Tek dertleri yeniden milletvekili olmak. İki partinin milletvekilleri, Van'a fabrika kurulsun, Van'a turistik tesis açılsın, Van'a tarım ve hayvancılık projeleri yapılsın. Bölgede bir serbest bölge kurulsun, İran'la sınır ticareti artsın, Van'ın bir şehir stadı olsun, diye uğraşacaklarına birbirleriyle uğraşıyorlar. Neden biliyor musunuz? Bölgeyi tapulu arazileri sanıyorlar! Vanlının oyunu ceplerinde görüyorlar da ondan" ifadelerini kullandı.

"TÜRKİYE'Yİ BARIŞA BARIŞA BÜYÜTECEĞİZ"

Sorunları çözmekten korkmayacak tek parti olduklarını ifade eden Sarıgül, "Bir yerde bir sorun varsa, bu sorunun adını koymaktan ve bu sorunu, çözmekten korkmayacak tek parti biziz. Diğer partilerin ve tüm siyasi görüşlerin bagajları dolu,  günah defterleri kabarık. Sadece bizim bagajımızda ayrımcılık yok. Biz kimlikler üzerinden değil, projeler üzerinden siyaset yapıyoruz. TDP, barışı, özgürlüğü, demokrasiyi, insan haklarını, bireyin mutluluğunu, kültürlerin barış içerisinde yaşamasını savunanların partisidir. Bize göre her işin başı barıştır. Barışın olduğu yerde huzur vardır. Onun için Türkiye'yi barışa barışa büyüteceğiz, Türkiye'yi barışa barışa değiştireceğiz diyoruz. Bir Kürt yurttaşımız, Kürt gibi yaşamak istiyorsa, bunun kime ne zararı var? Bir alevi yurttaşımız, alevi gibi yaşamak istiyorsa bunun kime ne zararı var? Bir süryani yurttaşımız, Süryani gibi yaşamak istiyorsa, Bunun kime ne zararı var? Ülkemizi korkulardan ve korkutanlardan kurtarmamız lazım. Bırakın herkes kendi kimliğini serbestçe ifade etsin, bırakın herkes kendi inanç, kültür ve geleneklerine uygun yaşasın. Bırakın herkes düşüncesini özgürce dile getirsin. Bunun şartlarını sağlayacak olan parti, TDP'dir. Bunu sağlamak için; önce devletin zihniyetini değiştireceğiz" dedi.

"BU DEVLET, EDİRNELİNİN DE DEVLETİDİR, VANLININ DA DEVLETİDİR"

Ülkede en önemli sorunun işsizlik ve yoksulluk olduğunu vurgulayan Sarıgül, "Bizim iktidarımızda devlet tarafsız olacak, bir yurttaşını bir diğerine tercih etmeyecek. Bizim iktidarımızda devlet adil olacak, vicdanlı, şefkatli ve merhametli olacak. Bizim iktidarımızda, devlet elindeki yetkileri, yerel yönetimlerle paylaşmaktan korkmayacak. En önemli sorunumuz; işsizlik ve yoksulluktur. Bölge hayvancılığa uygunsa; hayvancılık! Tarıma uygunsa tarım, turizme uygunsa turizmle ilgili, işletmeler, tesisler ve fabrikalar devlet tarafından yapılacak. Organize sanayi ve küçük sanayi bölgeleri kurulacak. Organize sanayi bölgelerinde mesleki eğitim liseleri, meslek yüksekokulları açılacak. Bunları gerçekleştirmek kaynak meselesi değildir. Samimiyet ve vicdan meselesidir. Allah'ım bunları gerçekleştirmeyi inşallah bize nasip edecek. Hepimiz bu ülkenin insanıyız. Bu toprakların çocuğuyuz. Farklı partilere oy verebiliriz. Farklı kökenlerden gelebiliriz, farklı inançlara sahip olabiliriz! Ama bu ülke hepimizin, kimsenin kimseden fazla hak sahipliği ve üstünlüğü yoktur.  Bu devlet, Edirnelinin de devletidir, Vanlının da devletidir. Hiç kimse merak etmesin; Edirne'den Hakkâri'ye, Van'dan Muğla'ya kadar herkesin karnının doyduğu,  zengin ve bereketli bir vatan sofrası, hak ve özgürlük dolu, bir demokrasi sofrası kuracağız. Hepimiz bu sofraya oturacak, ekmeğimizi kardeşçe, hakça, adilce bölüşeceğiz. Demokrasi sofrasında, barış içinde yaşayacağız. Allah'ım hakkımızda hayırlısını versin. Allah'ım hepimizin yardımcısı olsun" diye konuştu.

"PROVOKASYONLARA GELMEYİN"

Türkiye Değişim Partisi'nin, sorumluluğunun bilincinde olan bir siyasi parti olduğunu ifade eden Sarıgül, "Haklı olmak ayrı, haklı kalmak daha da ayrıdır. Hak arama mücadelesi verirken, vatandaşlarımızla, emniyet mensuplarımızın karşıya karşıya gelmesini doğru bulmayız. Bütün yurttaşlarımızı, bu mücadeleyi sokakta değil, demokratik platformda vermeye davet ediyoruz. AK Parti iktidarı yorulmuştur, heyecanı bitmiştir. İktidarlar mevsim gibidir, zamanı gelince değişir, değişim zamanı geldi. O nedenle sokak hareketlerine ve provokasyonlara hiçbir yurttaşımızın gelmemesini arzu ediyorum. Bütün yurttaşlarımızın hayat pahalılığına karşı, zamlara karşı demokratik taleplerini, seslerini yükseltsinler ama bu ses yükseltme olayı, provokasyonlara ve sokağa çıkarak değil, bunu sosyal medya üzerinden, siyasi partiler vasıtası ile demokratik taleplerini, en yüksek şekilde haykırsınlar. Ama sokağa çıkıp, AK Parti'ye haklı duruma getirecek olaylardan, yurttaşlarımızdan kaçılmasını istiyorum" ifadelerini kullandı.

Basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Sarıgül, ardından kentteki esnafları ziyaret ederek, çalışmaları hakkında bilgi vererek, esnafların sorunlarını dinleyip, taleplerini aldı.

Genel Başkan Sarıgül'e Van İl Başkanı Vural Bayri, ilçe başkanları ve çok sayıda partili eşlik etti.

Van Bölge Gazetesi: Hacı Yılmaz

Güncelleme Tarihi: 24 Kasım 2021, 14:47
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER