Şamran Kanalı'nda çöp temizliği…

İpekyolu Belediyesi tarafından başlatılan çevre temizliği kapsamında tarihi Şamran Kanalı'nda çöp temizliği yapıldı. Çöplerle dolu olan kanal baştan sona temizlenerek, çöplerden arındırıldı.

Şamran Kanalı'nda çöp temizliği…

İpekyolu Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Müdürlüğü ekipleri, bir yandan ilçedeki cadde, mahalle ve sokaklarda rutin temizlik çalışmalarına devam ederken, diğer yandan ise tarihi kanallarda çöp toplama çalışmalarını sürdürüyor.

Çevre Koruma ve Kontrol Müdürlüğü ekipleri, duyarsız vatandaşlar tarafından bilinçsizce kirletilen tarihi Şamran Kanalı'nı temizleyerek çöplerden arındırıyor. Yaklaşık 3 bin yıllık tarihe sahip Şamran Kanalı'nın çöp yuvasına dönmemesi için, Çevre Koruma ve Kontrol Müdürlüğü ekipleri, tarihi kanalda temizlik çalışması yaptı.

Şehir merkezinin belli bölgelerinden geçen Şamran Kanalı, duyarsız vatandaşların çöplerini bilinçsizce atmaları yüzünden her geçen gün biraz daha kirleniyor.

Tarihi Şamran Kanalı'na sorumsuz kişiler tarafından gelişi güzel atılan çöpler, atık sular nedeniyle kötü kokuya neden oluyor.

Akan sularla birlikte Van Gölü'ne gitmesini engellemek için yapılan ızgaraların bulunduğu yerlerde toplanan tonlarca çöp, çirkin görüntü oluştururken, belediye ekipleri bu kapsamda hummalı bir çalışma yürüterek kanalı çöpten arındırdı.

Bazı duyarsız çevre sakinlerinin çöplerini gelişigüzel atması yüzünden kanal, havaların sıcak olmasıyla birlikte etrafa pis kokuların yayılmasına da neden oluyor.

Urartu krallarından Menua döneminde (MÖ 810-786) Van'ın tarım arazilerinin, bağ ve bahçelerinin sulanması amacıyla inşa edilen Şamran Kanalı, defalarca temizlenmesine rağmen, bazı vatandaşların sorumsuzluğu sonucu günler sonra yeniden çöp yuvasına dönüyor.

"ÇEVREYE KARŞI DAHA DUYARLI OLALIM, DOĞAYI KİRLETMEYELİM"

Çevre Koruma ve Kontrol Müdürlüğü ekiplerinin Şamran Kanalı'nda yaptığı temizlikle ilgili açıklamalarda bulunan İpekyolu Belediyesi, "Çevremizi temiz ve sağlıklı tutmak için çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Ancak bu çabaların yanında her birimize de büyük bir sorumluluk düşüyor. Çevreye karşı daha duyarlı olalım, doğayı kirletmeyelim. Lütfen çöplerimizi atık kutularına doğru şekilde atalım ve geri dönüşümü teşvik edelim. Unutmayalım, temiz bir çevre bizim ve gelecek nesillerin en büyük varlığıdır" ifadelerine yer verdi.

MENUA (ŞAMRAN) KANALI

Anadolu ve dünya su mühendisliğinin bir harikası olan ve 51 km uzunluğundaki Menua Sulama kanalı, aynı zamanda 2800 yıllık ölümsüz bir aşk efsanesini de simgelemektedir. Kanal'ın çevresinde Kral Menua (mö 810 - 786) tarafından kızı Tariria için bugünkü Edremit'in güneybatısında. Kadembasti (Uğurlu Yer) mevkiinde yapay teraslar halinde yaptırılan asma bahçeleri. Asur Kraliçesi Semiramis'in dünyanın yedi harikasından biri sayılan asma bahçeleriyle özdeşleştirilerek efsaneleştirilmiştir. Burası yaklaşık 3 km uzunluğunda ve 2 km genişliğindedir. Yarım aya benzeyen bu yapay teraslara Osmanlı döneminden bu yana halk 'Uğurlu Yer' demektedir.

Van'ın 50 km güneyinde yer alan Gürpınar (Havasor) Ovası'ndan Urartu Krallığı'nın başkentinin bulunduğu Van Ovasına tatlı su taşıyan Menua Kanalı geçtiği yerlerde yapılan tarıma hayat vermekte ve kanal boyunca yaklaşık 5000 hektarlık araziyi sulamaktadır.

Bu kanalın en az %70'ı Edremit'in içinden geçmektedir. Çağlar boyunca adını değiştirmeden varlığını sürdüren Şamram (Menua) Kanalı günümüzde sevilerek söylenen "Edremit Van'a bakar / içinden Şamram akar" dizeleriyle yaşamaya devam etmektedir.

VAN BÖLGE GAZETESİ: HACI YILMAZ

Güncelleme Tarihi: 24 Ağustos 2023, 11:22
YORUM EKLE
YORUMLAR
DSİ VE BELEDİYELER EL ATSIN
DSİ VE BELEDİYELER EL ATSIN - 10 ay Önce

EDREMİT GİRİŞİNDEN BAŞLAYARAK ALTI YEDİ MAHALLE BOYUNCA GÖLE DÖKÜLDÜĞÜ NOKTAYA KADAR ŞAMRAN KANALI YILLARDIR TEMİZLENMEYİ BEKLİYOR. BİRKAÇ NOKTANIN TEMİZLENMESİ YETMEZ. KANAL BERBAT HALDE, DÖKÜLÜYOR, BAKIMSIZ, KİRLİ, SAHİPSİZ. KANAL BOYUNCA İKİ TARAFA DEMİR PARMAKLIK VE BARİYERLER TAKILMALI, DÜZGÜN YAYA KÖPRÜLERİ YAPILMALI. KANAL BOYU UZAYAN YOL ASFALTI VE HER ŞEYİYLE YENİLENMELİ. BU İLGİSİZLİK, SAHİPLİK VE BOŞVERMİŞLİK BİTMELİ. KANALIN HALİ ORTADA. SOYUT BİR KONU DEĞİL, SOMUT VE HERKESİN GÖRDÜĞÜ TARİHİ ŞAMRAN KANALINDAN BAHSEDİYORUZ. 20 KM'LİK KISMINA GİDİP BAKIN.

SIRADAKİ HABER