Resimlerle bağımlılığa dikkat çektiler

İpekyolu Tunca Uras Ortaokulu 8 E sınıfı, teknoloji bağımlılığı konusunda farkındalık oluşturmak amacıyla İpekyolu Atatürk Sanat Galerisi'nde resim sergisi düzenledi.

Resimlerle bağımlılığa dikkat çektiler

İnsan hayatını kolaylaştıran dijital bir güç olarak önümüze çıkan teknoloji, öte yandan insan hayatını zorlaştıran bir unsur olarak da görülmekte.

Günümüz gençlerinin sokak oyunlarından uzak ve iletişimden uzak kalarak teknoloji bağımlısı olmaması için yapılan çalışmalar sürerken, Tunca Uras Ortaokulu 8 E sınıfı öğrencileri de bu maksatla farkındalık oluşturacak bir çalışma sergiledi.

BAHÇİ: "TEKNOLOJİ İYİ OLDUĞU KADAR KÖTÜ TARAFI DA VARDIR"

Tunca Uras Ortaokulu Cüneyit Bahçi ise yaptığı açıklamada, teknolojinin insan hayatını kolaylaştırdığı gibi zorlaştırdığını da ifade ederek, mümkün olduğu kadar ölçülü bir şekilde kullanılmasının önemli olduğunu söyledi.

Teknoloji bağımlılığının insan hayatında yol açtığı zararları eğitim sürecinde sürekli işlediklerini vurgulayan Bahçi, "Teknoloji ve internet hayatınızın vazgeçilmez bir parçası haline geldi herkes vaktinin büyük bir bölümünü internette iş yaparak veya sosyal ağlarda gezinerek geçirebiliyor. Teknolojinin ve internetin eğitim amaçlı kullanılması çocuklara ve gençlere farklı bakış açısı kazandırmakta ve onların güncel bilgiye hızla ulaşmalarında büyük yararlar sağlamaktadır. Teknoloji ve internet kullanımının hayatımızda pek çok kullanımı olmasına rağmen yanlış ve aşırı kullanımı çeşitli sorunlara neden olmaktadır. Bu kapsamda okulumuzun öğrencileri de teknolojinin olumsuzluklarına dikkatleri çekmek böyle bir çalışma yaptılar. Çok etkileyici resimler yapmışlar, hepsinin emeğine sağlık. İnşallah çocuklarımız teknoloji bağımlılığına kapılmadan hayatın ona göre dizayn eder. Bizler de okul olarak gerek bu tür çalışmalarla, gerekse okulda yaptığımız faaliyetlerde bu konuyu sürekli işliyoruz" dedi.

EZEN: "FARKINDALIK OLUŞTURMAK İSTEDİK"

Teknoloji ve Tasarım Öğretmeni Recep Ezen, teknolojinin insan hayatının en önemli bir parçası haline geldiğini belirterek, "Telefon, bilgisayar, akıllı cihazlar, ve sosyal medya uygulamaları hayatımızın ayrılmaz bir parçası haline geldi. Özellikle sosyal medya uygulamalarını çoğu insan için saatlerce kullanmak normal bir alışkanlık gibi görülmeye başlandı. Ve aslında anormal olan bir davranışın normal algılama süreci, birçok insanın teknoloji bağımlısı olduğunun farkında bile olmadan hayatını sürdürmesine neden olduğunu görmekteyiz. Bunun sonucunda fiziksel, kişisel, psikolojik ve sosyal problemlerle insanlar baş başa kalır. Bunun sonucunda da teknoloji insanı kontrol etmeye başlar. Bizde 8 E sınıfı olarak yaz tatilini değerlendirip bu olumsuzluklara dikkat çekmek adına farkındalık oluşturmak amacıyla öğrencilerimizle birlikte  teknoloji bağımlılığı resim sergisini açtık" şeklinde konuştu.

"RESİMLER ÇOK DİKKAT ÇEKİCİ"

Öğrencilerin yaptığı çalışmaları inceleyen vatandaşlar, çalışmaların teknoloji bağımlılığını çok net bir şekilde anlattığını belirterek, "Gerçekten de öğrencilerin yaptığı çalışmalar çok dikkat çekici. Çok önemli bir konuya temas etmişler. Teknoloji gerçekten de doğru kullanılmadığı zaman kötü sonuçlar ortaya çıkarıyor. Her gün televizyonlarla bu bağımlılığın yarattığı travmaları, olumsuzlukları görmekteyiz. Özellikle öğrencilerin bunun bilincinde olması, bu konuya dikkatleri çekmesi daha çok önem arz ediyor. Çünkü teknolojinin en çok etkisinde alan çocuklarımızdır. Onların bilinçli olması, teknolojiyi bilinçli kullanması önemlidir. Bu konunun özellikle okullarda işlenmesi gerekir. Öğrencileri ve öğretmenlerini tebrik ediyoruz böyle bir konuya değindikleri için" ifadelerini kullandı.

Van Bölge Gazetesi: Fehmi Tekdur

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner43