Nisan ve Mayıs yağışları Van'a yaradı

Van Tarım ve Orman İl Müdürü İbrahim Görentaş, Nisan ve Mayıs aylarında yağan yağışların sevindirici olduğunu belirtti.

Nisan ve Mayıs yağışları Van'a yaradı

Van Tarım ve Orman İl Müdürü İbrahim Görentaş, bu yıl yağışların bol olmasının mutluluk vereceğini olduğunu ve rekoltelerde büyük bir artış beklediklerini söyledi.

Tüm yurtta olduğu gibi Van'da da son günlerde etkili olan yağmur, çiftçinin de yüzünü güldürdü. Vanlı çiftçiler, yağışlardan dolayı bu yıl iyi bir verim almayı beklediklerini ifade ettiler.

Özellikle geçtiğimiz yıl barajlarda su seviyesinin düşmesi ve beklenen yağışların olmaması nedeniyle, beklenen verim elde edilmezken, bu yıl beklenenin üzerinde yağış olması herkesi sevindirdi.

"BU YIL BEKLENENİN ÜZERİNDE BİR YAĞIŞ OLDU"

Özellikle Nisan ve Mayıs aylarında etkili olan yağışların tarım için sevindirici olduğunu vurgulayan Görentaş, "Bu yıl beklenenin üzerinde bir yağış oldu. Nisan ve Mayıs aylarında alınan yağışlardan dolayı ilimizdeki ekişlerimiz iyi sonuç vermeye devam ediyor. Özellikle sonbaharda dağıtmış olduğumuz sertifikalı buğday ve arpa tohumlarını, arazide incelediğimiz zaman çıkışlarının çok güzel olduğunu ve iyi boy verdiğini gözlemliyoruz. Her yıl olduğu gibi bu yıl da çiftçilerimize sertifikalı buğday ve arpa tohumu dağıttık. Sahadaki ekilişlere baktığımızda ekilişlerin çok güzel olduğunu gözlemliyoruz. Umarım hasat dönemi de çiftçilerimiz açısından bereketli geçer" dedi.

YAĞIŞLAR ÇİFTÇİNİN YÜZÜNÜ GÜLDÜRDÜ

Tüm Türkiye'yi etkisi altına alan yoğun yağışlar Van ve ilçelerinde de etkisini gösterirken, yağan yağışların toprağa ve ekilen ürünlere iyi geldiği belirtildi. Bu yılki verimden ümitli olduklarını belirten Vanlı çiftçiler, yağışların tarıma olumlu bir şekilde yanmasını beklediklerini vurguladılar.

Son yıllarda kuraklık nedeniyle ektikleri ürünlerde beklenen verimi alamayan Vanlı çiftçilerin, son aylarda yağan kar ve yağmur yağışlarıyla birlikte, bu yılın verimli geçmesini beklediklerini ifade ettiler.

Yağışların bu şekilde devam etmesi ve özellikle bahar aylarında yeterli yağışları olması durumunda Van'da tarımsal kuraklık yaşanmayacağını tahmin ettiklerini söyleyen çiftçiler, ekilen ürünlerden bol verim almayı beklediklerini dile getirdiler.

Özellikle önceki yıllarda büyük bir kuraklık yaşadıklarını ve ektikleri ürünlerden bekledikleri verimi alamadıklarını belirten Vanlı çiftçiler, bu dönemdeki yağmurlarının, bereket ve bolluğun habercisi olduğunu vurguladılar.

Bu aylarda yağan yağmurların tarım için çok faydalı ve bereketli olduğunu söyleyen çiftçiler, bu yılın buğday üreticisi için verimli geçeceğini, yağmurların devam etmesi halinde geçmiş yıllarda elde edilen yüksek rekoltenin yakalanacağını tahmin ettiklerini belirttiler.

Geçen yıl yaşanan kuraklıktan dolayı bekledikleri verimi elde edemediklerini ve zarar ettiklerini söyleyen çiftçiler, bu sene yağışlardan dolayı durumlarının daha olmasını beklediklerini ve bu yıl beklenen verimi elde etmeyi beklediklerini söylediler.

VAN BÖLGE GAZETESİ: HACI YILMAZ

Güncelleme Tarihi: 13 Mayıs 2024, 12:03
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER