Müftü Şık'tan Vanlılara kurban uyarısı

Van İl Müftüsü Dr. Mehmet Sırrı Şık, yaklaşan Kurban Bayramı öncesi vatandaşlara bazı tavsiyelerde bulunarak, kurban alırken ve keserken dikkat etmeleri gereken konular hakkında önemli bilgiler verdi.

Müftü Şık'tan Vanlılara kurban uyarısı

Van İl Müftüsü Dr. Mehmet Sırrı Şık, devede 5, sığır ve mandada 2, koyun ve keçide ise 1 yaşını doldurma şartı arandığına dikkat çekerek, bunun yanında, 6 ayını tamamlayan koyun, bir yaşını doldurmuş gibi gösterişli olması hâlinde kurban edilebileceğini vurguladı.

Bir kişinin yalnız başına kurban kesebileceği gibi, sığır, manda ve devede 7 kişilik ortaklığa da katılabileceğini belirten Müftü Şık, "Ancak ortakların hepsi nafile bile olsa, mutlaka kurban ve ibadet niyeti ile kesime ortak olan, Müslüman ve itikadından şüphe olmayan kimselerden olmalıdır" dedi.

"KURBANLIKLARIN SAĞLIKLI, BESİLİ OLMASINA, SAĞLIKLI OLDUĞUNA DAİR GEREKEN BİLGİLERİN VAR OLDUĞUNA DİKKAT EDİLMELİ"

Kurbanlık hayvanlarda aranan şartlar ve kurban kesiminde dikkat edilmesi gereken hususlar konusunda açıklamalarda bulunan Müftü Şık, "Gözü kör olan, dişlerinin çoğu dökülmüş olan, kulaklarının veya kuyruğunun yarısından fazlası kesilmiş veya kopmuş olan, boynuzlarının biri veya ikisi kökünden kırılmış olan, memelerinin başları kopmuş olan ve kulakları veya kuyruğu doğuştan bulunmayan hayvan kurban olamaz. Yine kemiklerinde ilik kalmayacak kadar zayıflamış olan, kesilecek yere kadar yürüyemeyecek derecede topal olan hayvan ile hasta olan bir hayvan da kurban olamaz" diye konuştu.

Kurbanlık hayvan satın alırken dikkat edilmesi gerekenler kapsamında bilgiler aktaran Müftü Şık, "Kurbanlığın dini ölçülere uygun olmasına, sağlıklı, besili olmasına, dikkat edilmelidir. İl dışından gelen hayvanların veteriner sağlık raporunun bulunması, hayvan sevklerinde aranan aşıların yapılmış olması, büyükbaş hayvanların küpeli ve pasaportlarının olması, küçükbaş hayvanların küpeli ve nakil belgelerinin olmasına, kurbanlık hayvanların erkek olanlarının tercih edilmesine ve sığırların iki yaşını doldurmuş olmasına dikkat edilmesi gerektiğini" ifadelerini kullandı.

"KURBANLARIN GÜNDÜZ KESİLMESİ DAHA UYGUNDUR"

Kurban kesim vaktinin bayram namazı kılınan yerlerde bayram namazı kılındıktan sonra başladığını belirten Müftü Şık, "Kurban kesilirken üç defa 'Bismillahi Allahü Ekber' denilir" dedi.

"HAYVANLAR EHİL KİŞİLER TARAFINDAN KESİLMELİ"

Kurban keserken bazı hususlara dikkat edilmesi gerektiğini söyleyen Müftü Şık, "Usulüne göre bir kesim yapmış olmak için hayvanın yemek ve nefes borularıyla, iki atardamarından en az birinin kesilmesi gerekir. Hayvanın canı çıkmadan başının gövdesinden ayrılmamasına özen gösterilmelidir. Kurban edilecek hayvana acı çektirilmemeli ve eziyet edilmemelidir. Hayvanlar ehil kişiler tarafından kesilmeli ve boğazlama işlemi süratli bir şekilde yerine getirilmelidir. Hayvanların bir diğerinin kesimini görecek şekilde yan yana bulundurulmamalarına azami özen gösterilmelidir" diye konuştu.

"ÇEVREYE ZARAR VERİLMEMELİ"

Kurban kesildikten sonra dikkat edilecek hususlar konusunda bilgiler veren Müftü Şık, "Toplum sağlığı açısından kan, atıklar ve iç organlar sokak ve caddelere bırakılmamalı, evcil ve yabani hayvanlara verilmemeli ve çevreye kesinlikle zarar verilmemelidir" dedi.

Son olarak Kurbanın Müslümanlar arasında kurbiyete vesile olmasını, birlik, beraberlik ve kardeşliğin pekişmesine ve bilhassa mazlum ve mağdurların kurtuluşuna vesile olmasını Allah'tan niyaz eden Müftü Şık, tüm İslam âleminin bayramını tebrik ettiğini ifade etti.

VAN BÖLGE GAZETESİ: HACI YILMAZ

Güncelleme Tarihi: 10 Haziran 2024, 12:08
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER