Müdür Veziroğlu, çiftçileri bilgilendirdi

Tuşba İlçe Tarım ve Orman Müdürü Bülent Veziroğlu, beraberindeki teknik personellerle hububat ekim alanlarında pas hastalığı konusunda gerekli incelemelerde bulundu. Müdür Veziroğlu, hububat ve özellikle buğday alanlarında önemli zararlara sebebiyet veren sarı pas hastalığı konusunda üreticileri uyardı.

Müdür Veziroğlu, çiftçileri bilgilendirdi

Tuşba İlçe Tarım ve Orman Müdürü Bülent Veziroğlu, hububat üreticilerine kentte pas hastalığı görülme olasılığı bulunduğunu ve bununla ilgili olarak çiftçilerin koruyucu tedbirler almaları gerektiği konusunda uyarıda bulundu.

Tuşba İlçe Tarım ve Orman Müdürü Bülent Veziroğlu beraberindeki teknik personellerle Tuşba ilçesinde hububat ekim alanlarında pas hastalığı konusunda gerekli incelemelerde bulundu. Çiftçilere pas hastalığı konusunda gerekli bilgilendirmelerde bulunan Müdür Veziroğlu, il ve ilçe müdürlükleri teknik ekiplerinin hububat ekim alanlarında yaptığı gözlem ve çalışmalar ile meteorolojik veriler ışığında yapılan değerlendirmeler neticesinde son günlerde havaların yağışlı olması ve artan sıcaklıklar ile birlikte hububatta pas hastalıklarının görülme ihtimalinin arttığını dile getirerek üreticileri uyardı.

Müdür Veziroğlu, pas hastalıklarından olan sarı pas, kahverengi pas, kara pas hastalıklarının, havaların sıcak ve yağışlı geçtiği dönemlerde hububat alanlarında hızla yayılarak zarara sebep olabileceğini belirterek, pas hastalıklarının ilk belirtilerinin yaprak yüzeyinde renk açılmasıyla başlayan lekeler olduğunu, ardından bu lekelerin ortasında kahverengi lekeler belirdiğini, yaprak alt yüzeyinde ise kahverengi pas lekeleri dizileri oluşarak, bitkide paslı kahverengi bir görüntü ortaya çıktığını söyledi.

Nemli ve yağışlı dönemlerde hızla yayılarak, yaprakların sararması ve giderek kuruyup dökülmesi sonucunda bitkide gelişim yavaşlaması ve durmasına sebep olduğunu söyleyen Müdür Veziroğlu, pas hastalıklarının kentte geniş alanlarda üretimi yapılan buğday ve arpa ürünleri için özellikle takip edilmesi gereken etmenler olduğunu belirtti.

Erken teşhis ve koruyucu kimyasal mücadele ile hastalığın ilerlemesinin önleneceğini, aksi durumda hububat alanlarında ürün kayıplarına sebep olabileceğini vurgulayan Müdür Veziroğlu, üreticilerin hububat alanlarında gerekli kontrolleri yaparak bu hastalıkları tespit etmeleri halinde mücadele etmek için gerekli koruyucu tedbirleri almalarını ve ihtiyaç duymaları halinde il/ilçe tarım ve orman müdürlüklerine müracaat etmelerini tavsiye etti.

Müdür Veziroğlu, üreticilere bereketli ve bol kazançlı bir sezon geçirmeleri temennisinde bulundu.

VAN BÖLGE GAZETESİ: HACI YILMAZ

Güncelleme Tarihi: 10 Haziran 2024, 12:09
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER